Zavřít reklamu

Apple včera oznámil finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2021 zahrnující měsíce červenec, srpen a září. Navzdory pokračujícímu zpoždění celého dodavatelského řetězce i tak společnost vykázala rekordní tržby ve výši 83,4 miliardy dolarů, což je meziročně o 29 % více, než tomu bylo loni. Zisk je 20,5 miliardy dolarů. 

Celková čísla 

Analytici měli od čísel mnohá očekávání. Předpokládaly tržby ve výši 84,85 miliardy dolarů, což se víceméně potvrdilo – ta téměř miliarda a půl se v tomto ohledu může zdát poměrně zanedbatelná. Vždyť loni Apple ve stejném čtvrtletí vykázal tržby „jen“ ve výši 64,7 miliardy dolarů se ziskem 12,67 miliardy dolarů. Nyní je tak zisk ještě o 7,83 miliardy vyšší. Jenže je to poprvé od dubna 2016, kdy Apple nedokázal překonat odhady příjmů a poprvé od května 2017, kdy tržby Applu zaostávaly za samotnými odhady.

Čísla za prodej zařízení a služeb 

Apple již dlouhou dobu nezveřejňuje prodeje žádného ze svých produktů, ale místo toho uvádí rozdělení příjmů podle kategorií produktů. iPhony vystřelily téměř polovinu, oproti tomu počítače Mac jsou možná za očekáváním, i když jsou jejich prodeje nejvyšší v historii. Lidé v pandemické situaci kvůli vzájemné komunikaci kupovali spíše iPady. 

  • iPhone: 38,87 miliardy dolarů (meziroční růst o 47 %) 
  • Mac: 9,18 miliardy dolarů (meziroční růst o 1,6 %) 
  • iPad: 8,25 miliardy dolarů (meziroční růst o 21,4 %) 
  • Nositelná zařízení, domácnost a příslušenství: 8,79 miliardy dolarů (meziroční růst o 11,5 %) 
  • Služby: 18,28 miliardy dolarů (meziroční růst o 25,6 %) 

Komentáře 

V rámci publikované tiskové zprávy o výsledcích CEO společnosti Apple Tim Cook řekl: 

„Letos jsme uvedli na trh naše nejvýkonnější produkty všech dob, od počítačů Mac s M1 až po řadu iPhone 13, která nastavuje nový standard výkonu a umožňuje našim zákazníkům vytvářet a připojovat se mezi sebou novými způsoby. Do všeho, co děláme, vkládáme naše hodnoty – přibližujeme se k našemu cíli do roku 2030 být uhlíkově neutrální v našem dodavatelském řetězci i v průběhu celého životního cyklu našich produktů a neustále prosazujeme poslání budovat spravedlivější budoucnost.“ 

Co se týče „nejvýkonnějších produktů všech dob“, je poměrně samozřejmé, že každý rok bude představeno zařízení výkonnější než to už rok staré. Jedná se tedy o poměrně zcestnou informaci, která nedokládá prakticky nic. Jistě, počítače Mac přechází na novou architekturu jeho čipu, ale meziroční růst o 1,6 % není zas tak přesvědčivý. Je pak otázkou, jestli každý rok až do toho vytečeného na konci desetiletí bude Apple neustále dokola opakovat, jak chce být uhlíkově neutrální. Jistě, je to fajn, ale má smysl to omílat pořád dokola? 

Luca Maestri, finanční ředitel společnosti Apple, uvedl:  

„Naše rekordní výsledky za září završily pozoruhodný fiskální rok silného dvouciferného růstu, během kterého jsme vytvořili nové příjmové rekordy ve všech našich geografických segmentech a produktových kategoriích, a to i přes pokračující nejistotu v makroprostředí. Kombinace našeho rekordního prodejního výkonu, bezkonkurenční loajality zákazníků a síly našeho ekosystému vyhnala čísla na nové historické maximum.“

Pád akcií 

Jinými slovy: Všechno vypadá skvěle. Peníze se sypou, prodáváme jak na běžícím páse a pandemie nás vlastně v samotném zisku nijak nebrzdí. K tomu jsme stále zelenější. Tyto tři věty prakticky vystihují celé oznámení výsledků. Jenže nic nemusí být tak zelené, jak to vypadá. Akcie Applu totiž následně klesly o 4 %, kdy se tedy zbrzdil postupný jejich růst od pádu, který nastal 7. září a stabilizoval se až na začátku října. Aktuální hodnota akcie je 152,57 dolarů, což je ve finále dobrý výsledek, protože se jedná o měsíční růst o 6,82 %.

finance

Ztráty 

Následně v rozhovoru pro CNBC CEO Applu Tim Cook řekl, že problémy v dodavatelském řetězci stály Apple v uzavřeném čtvrtletí kolem 6 miliard dolarů. Uvedl, že Apple sice čekal různá zpoždění, ale omezení dodávek bylo nakonec větší, než předpokládal. Konkrétně zmínil, že tyto finance tratil z důvodu nedostatku čipů i přerušením výroby v jihovýchodní Asii, které souviselo s pandemií COVID-19. Nyní ale společnost čeká nejsilnější období, tedy to první fiskální roku 2022, a to by samozřejmě nemělo polevit v trhání finančních rekordů.

Předplatná 

Hodně se spekuluje o počtu předplatitelů, které služby společnosti mají. Jednotlivá čísla Cook sice neřekl, ale dodal, že Apple má nyní 745 milionů platících předplatitelů, což je meziroční nárůst o 160 milionů. Do tohoto čísla však spadají nejen jeho vlastní služby, ale i předplatná, která se uskuteční skrze App Store. Po zveřejněný výsledků obvykle probíhá hovor s akcionáři. Ten si můžete poslechnout i sami, dostupný by měl být minimálně po následujících 14 dní. 

.