Zavřít reklamu

Warren Buffet během každoročního zasedání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway oslavoval Tima Cooka jako „fantastického manažera“ společnosti Apple a prohlásil jej za „jednoho z nejlepších manažerů na světě“. K tomu dodal, že rozhodnutí prodat téměř 10 milionů akcií Applu asi nebylo zrovna moudré. 

Tim Cook fb
Zdroj: 9to5Mac

Warren Buffet patří mezi nejbohatší lidi světa. V roce 2019 čítal jeho majetek téměř 83 miliard dolarů. Tento aktuálně 90letý investor, obchodník a filantrop je přezdíván i jako Věštec z Omahy, kde se narodil. To proto, že ve svých investičních a obchodních aktivitách byl přesný, často dokázal předpovídat směr trhu i nové trendy a také proto, že se snad za celý jeho život nenašlo žádné obvinění ze zpronevěry, insider tradingu a podobných nekalých praktik, za kterými by stál.

Převážnou část svého jmění získal z investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největší akcionář a CEO (dalšími investory je např. Nadace Billa a Melindy Gatesových). Tuto původně textilní společnost „ovládl“ v roce 1965. S konsolidovaným obratem 112,5 miliardy USD (asi 2,1 bilionu Kč) patří mezi 50 největších společností na světě. 

Tim Cook patří mezi nejlepší manažery na světě 

I ve svém značně pokročilém věku pořád vede rozhovory s investory, kterým ochotně odpovídá na jejich otázky. Jedna směřovala i k Applu, a to konkrétně, proč Berkshire Hathaway prodala jeho akcie. Na konci roku se totiž zbavila jeho 9,81 milionu akcií. Buffett vysvětlil, že toto rozhodnutí bylo „pravděpodobně chybou“. Neutuchající růst společnosti podle něho stojí nejen na veřejností chtěných produktech, ale i jejich 99% spokojeností, a také Timu Cookovi.

Na jeho adresu uvedl, že byl původně nedoceněný, a že se nyní jedná o jednoho z nejlepších manažerů na světě. Na schůzi byl také přítomen místopředseda Berkshire Charlie Munger, který obecně chválil velké technologické společnosti, ale varoval, že protimonopolní tlaky proti společnostem nim vedené především v Evropě mohou brzdit jejich růst. Munger ani Buffett si však nemyslí, že by některý z aktuálních technologických gigantů byl tak velký na to, aby mohl mít monopol.

Berkshire Hathaway i tak v současné době vlastní 5,3 % akcií společnosti Apple přičemž do ní investovala přibližně 36 miliard dolarů. Na základě tržní kapitalizace k 1. květnu 2021 se to rovná akciím v hodnotě přibližně 117 miliard dolarů. Celé setkání akcionářů Berkshire Hathaway si můžete pustit na stránkách Yahoo Finance.

Témata: , ,
Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.