Zavřít reklamu

Pokud chcete využívat Mac naplno, tak se musíte naučit využívat několik různých funkcí, které jsou součástí macOS. Primárně byste měli ovládat klávesové zkratky, společně s různými gesty, která můžete využívat na trackpadu, popřípadě na jablečné myši. V neposlední řadě se pak rozhodně hodí umět pracovat s Mission Control, což je speciální rozhraní, které má za úkol zjednodušit vaši práci a zvýšit produktivitu. Mnoho uživatelů o Mission Control nemá ani nejmenší tušení a vůbec neví, jak se využívá. V tomto článku se společně podíváme na 6 tipů a triků pro Mission Control, které byste měli znát.

Změna klávesové zkratky pro vyvolání

Do rozhraní Mission Control se můžete dostat různými způsoby. Využít můžete klávesovou zkratku, popřípadě gesto na trackpadu. V prvním případě stačí, abyste stiskli klávesovou zkratku Control + šipka nahoru, v druhém případě stačí přejet třemi prsty po trackpadu směrem nahoru. Pokud byste chtěli změnit klávesovou zkratku pro vyvolání, tak přejděte do  → Předvolby systému → Mission Control, kde dole rozklikněte menu vedle Mission Control a vyberte si jednu ze zkratek či kláves. Pro změnu gesta na trackpadu přejděte do  → Předvolby systému → Trackpad → Další gesta, kde si u Mission Control gesto vyberte.

Vytvoření nové plochy

Jakmile se pomocí zkratky či trackpadu přesunete do rozhraní Mission Control, tak se vám v horní části zobrazí jakýsi pruh. V rámci tohoto pruhu se mohou nacházet jednotlivé plochy, mezi kterými se pak můžete přepínat, a to buď přímo odsuď klepnutím, anebo přejetím tří prstů na trackpadu zleva doprava či zprava doleva. Pokud byste chtěli vytvořit novou plochu, tak stačí, abyste v pravém horním rohu klepnuli na ikonu +. V případě, že byste chtěli změnit pořadí ploch, tak je jednoduše chytněte kurzorem a zpřeházejte podle potřeby. Pro odstranění plochy na ní pak najeďte kurzorem a klepněte na křížek v rohu.

Přeměna aplikace v novou plochu

Každá aplikace, kterou přesunete do režimu celé obrazovky, automaticky vytvoří novou plochu. Jedná se o vskutku jednoduchý postup, každopádně se rozhodně vyplatí vědět, že novou plochu s aplikací na celé obrazovce můžete vytvořit i přímo v rámci rozhraní Mission Control. Jednoduše stačí, abyste konkrétní aplikaci kurzorem chytili, a poté přesunuli směrem do horního pruhu se všemi plochami. Jakmile zde aplikaci umístíte, tak se automaticky přesune do režimu celé obrazovky a vytvoří se s ní nová plocha.

Využití Split View ze dvou aplikací

Součástí macOS je funkce Split View, díky které si můžete na obrazovce zobrazit dvě aplikace vedle sebe, což se může v mnohých situacích hodit. Split View můžete jednoduše spustit tak, že v levém horním rohu okna podržíte zelený puntík, a poté zvolíte, kam chcete první polovinu umístit. Následně si vyberete aplikaci, která se zobrazí na druhé polovině obrazovky. Split View však můžete aktivovat i v rámci Mission Control. Jednoduše první aplikaci přesuňte, jak jsme si ukázali na předchozí stránce, do horního proužku s plochami. Následně níže kurzorem vezměte druhou aplikaci a přesuňte ji na již existující plochu s první aplikací, kterou jste si vytvořili. Tímto se obě aplikace ocitnou v režimu Split View.

Náhled plochy

Pokud v rámci Mission Control klepnete kurzorem na nějakou plochu, tak se do ní automaticky přesunete. V určité situaci by se vám ale mohlo hodit, abyste se na plochu přímo nepřesunuli, ale pouze zobrazili její náhled. V opačném případě byste totiž museli Mission Control otevírat opakovaně, což je zdlouhavé. Dobrou zprávou je, že existuje možnost pro zobrazení náhledu plochy v Mission Control. Stačí, abyste podrželi klávesu Option, a poté kurzorem klepnuli na plochu, jejíž náhled chcete zobrazit.

mission control mac tipy

Přiřazení aplikací z Docku na určitou plochu

Jednotlivé plochy se mohou hodit například k tomu, abyste se mezi nimi během dne střídali. Ráno například můžete mít plochu pro práci, odpoledně pak plochu pro zábavu. Problém je ale v tom, že nové aplikace, které spustíte, se vždy zobrazí na aktivní ploše. U aplikací si ale můžete přímo nastavit, na které ploše se mají spouštět, což se hodí. Stačí, abyste v Docku klepnuli na aplikaci pravým a následně najeli na možnost Volby. Pak se zobrazí další menu, kde si v kategorii Cíl přiřazení vyberete plochu, kterou chcete s aplikací využívat. Aby se sekce Cíl přiřazení zobrazila, tak je samozřejmě nutné, abyste měli otevřených vícero ploch.

mission control mac tipy
.