Zavřít reklamu

Pokud chcete využívat Mac naplno, tak se musíte naučit využívat několik různých funkcí, které jsou součástí macOS. Primárně byste měli ovládat klávesové zkratky, společně s různými gesty, která můžete využívat na trackpadu, popřípadě na jablečné myši. V neposlední řadě se pak rozhodně hodí umět pracovat s Mission Control, což je speciální rozhraní, které má za úkol zjednodušit vaši práci a zvýšit produktivitu. Mnoho uživatelů o Mission Control nemá ani nejmenší tušení a vůbec neví, jak se využívá. V tomto článku se společně podíváme na 6 tipů a triků pro Mission Control, které byste měli znát.

Změna klávesové zkratky pro vyvolání

Do rozhraní Mission Control se můžete dostat různými způsoby. Využít můžete klávesovou zkratku, popřípadě gesto na trackpadu. V prvním případě stačí, abyste stiskli klávesovou zkratku Control + šipka nahoru, v druhém případě stačí přejet třemi prsty po trackpadu směrem nahoru. Pokud byste chtěli změnit klávesovou zkratku pro vyvolání, tak přejděte do  → Předvolby systému → Mission Control, kde dole rozklikněte menu vedle Mission Control a vyberte si jednu ze zkratek či kláves. Pro změnu gesta na trackpadu přejděte do  → Předvolby systému → Trackpad → Další gesta, kde si u Mission Control gesto vyberte.

Vytvoření nové plochy

Jakmile se pomocí zkratky či trackpadu přesunete do rozhraní Mission Control, tak se vám v horní části zobrazí jakýsi pruh. V rámci tohoto pruhu se mohou nacházet jednotlivé plochy, mezi kterými se pak můžete přepínat, a to buď přímo odsuď klepnutím, anebo přejetím tří prstů na trackpadu zleva doprava či zprava doleva. Pokud byste chtěli vytvořit novou plochu, tak stačí, abyste v pravém horním rohu klepnuli na ikonu +. V případě, že byste chtěli změnit pořadí ploch, tak je jednoduše chytněte kurzorem a zpřeházejte podle potřeby. Pro odstranění plochy na ní pak najeďte kurzorem a klepněte na křížek v rohu.

Přeměna aplikace v novou plochu

Každá aplikace, kterou přesunete do režimu celé obrazovky, automaticky vytvoří novou plochu. Jedná se o vskutku jednoduchý postup, každopádně se rozhodně vyplatí vědět, že novou plochu s aplikací na celé obrazovce můžete vytvořit i přímo v rámci rozhraní Mission Control. Jednoduše stačí, abyste konkrétní aplikaci kurzorem chytili, a poté přesunuli směrem do horního pruhu se všemi plochami. Jakmile zde aplikaci umístíte, tak se automaticky přesune do režimu celé obrazovky a vytvoří se s ní nová plocha.

Využití Split View ze dvou aplikací

Součástí macOS je funkce Split View, díky které si můžete na obrazovce zobrazit dvě aplikace vedle sebe, což se může v mnohých situacích hodit. Split View můžete jednoduše spustit tak, že v levém horním rohu okna podržíte zelený puntík, a poté zvolíte, kam chcete první polovinu umístit. Následně si vyberete aplikaci, která se zobrazí na druhé polovině obrazovky. Split View však můžete aktivovat i v rámci Mission Control. Jednoduše první aplikaci přesuňte, jak jsme si ukázali na předchozí stránce, do horního proužku s plochami. Následně níže kurzorem vezměte druhou aplikaci a přesuňte ji na již existující plochu s první aplikací, kterou jste si vytvořili. Tímto se obě aplikace ocitnou v režimu Split View.

Náhled plochy

Pokud v rámci Mission Control klepnete kurzorem na nějakou plochu, tak se do ní automaticky přesunete. V určité situaci by se vám ale mohlo hodit, abyste se na plochu přímo nepřesunuli, ale pouze zobrazili její náhled. V opačném případě byste totiž museli Mission Control otevírat opakovaně, což je zdlouhavé. Dobrou zprávou je, že existuje možnost pro zobrazení náhledu plochy v Mission Control. Stačí, abyste podrželi klávesu Option, a poté kurzorem klepnuli na plochu, jejíž náhled chcete zobrazit.

mission control mac tipy

Přiřazení aplikací z Docku na určitou plochu

Jednotlivé plochy se mohou hodit například k tomu, abyste se mezi nimi během dne střídali. Ráno například můžete mít plochu pro práci, odpoledně pak plochu pro zábavu. Problém je ale v tom, že nové aplikace, které spustíte, se vždy zobrazí na aktivní ploše. U aplikací si ale můžete přímo nastavit, na které ploše se mají spouštět, což se hodí. Stačí, abyste v Docku klepnuli na aplikaci pravým a následně najeli na možnost Volby. Pak se zobrazí další menu, kde si v kategorii Cíl přiřazení vyberete plochu, kterou chcete s aplikací využívat. Aby se sekce Cíl přiřazení zobrazila, tak je samozřejmě nutné, abyste měli otevřených vícero ploch.

mission control mac tipy

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.