Zavřít reklamu

Součástí našich iPhonů, potažmo také iPadů, je správce hesel, který dokáže usnadnit naše každodenní fungování. Většina z vás zajisté správce hesel aktivně využívá, jelikož si díky něj nemusíte pamatovat prakticky žádné přihlašovací údaje, tedy ani uživatelské jméno, ani heslo. Jednoduše stačí, abyste se před přihlášením vždy ověřili pomocí Touch ID či Face ID, popřípadě abyste zadali kódový zámek. Navíc k tomu, veškerá hesla, která uložíte, jsou pak díky Klíčence na iCloudu automaticky synchronizována s vašimi ostatními zařízeními, takže je budete mít k dispozici i na iPadu a Macu. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů a triků pro správce hesel na iPhonu, o kterých jste možná nevěděli.

Sdílení hesel

Pokud byste se prakticky kdykoliv rozhodli sdílet vaše heslo, například s kamarádem či rodinným příslušníkem, tak byste jej prostě a jednoduše poslali přes komunikační aplikaci, popřípadě byste ho nadiktovali. Pravdou ale je, že ani jeden z těchto způsobů není ideální. Při odeslání přes chatovací aplikaci teoreticky může dojít k úniku hesla, při diktování vás pak může někdo slyšet. Součástí správce hesel je každopádně jednoduchá a skvělá možnost, díky které je možné hesla sdílet skrze AirDrop, a naprosto bezpečeně. Pro sdílení hesla přes AirDrop stačí, abyste přešli do Nastavení → Hesla, kde si vybrané heslo otevřete. Následně vpravo nahoře klepněte na tlačítko pro sdílení a pak vyberte osobu, se kterou se má heslo sdílet. Po odeslání musí druhá strana přijmutí hesla potvrdit. Následně se umístí do Klíčenky.

Detekce odhalených hesel

Sledujete-li dění ve světě informačních technologií, popřípadě pokud čtete pravidelně náš magazín, tak zajisté víte, že čas od času dochází k různým únikům dat. V určitých případech jsou tato data čistě osobní, uniknout každopádně mohou také hesla k uživatelským účtům, což je velký problém. Dobrou zprávou je, že správce hesel na iPhonu dokáže všechna vaše hesla analyzovat a porovnat je s databází uniklých hesel. Pokud správce přijde na to, že se některé z vašich hesel nachází v seznamu těch uniklých, tak vám o tom dá vědět. Tuto funkci aktivujete v Nastavení → Heslakde nahoře rozklikněte Doporučení pro zabezpečení. Zde stačí aktivovat Detekovat odhalená hesla, níže pak případně najdete záznamy s uniklými hesly.

Přidání nového hesla

Nové heslo můžete do správce hesel přidat jednoduše tak, že se poprvé přihlásíte k vašemu uživatelskému účtu na nějaké webové stránce. Pokud tak učiníte, tak se vám zobrazí informace o tom, zdali chcete heslo přidat, či nikoliv. Můžete se ale ocitnout v situaci, kdy vám tato možnost nebude nabídnuta, popřípadě kdy budete chtít prostě a jednoduše nějaký záznam přidat ručně. I to je samozřejmě možné. Přejděte do Nastavení → Hesla, kde v pravém horním rohu klepněte na ikonu +. Jakmile tak učiníte, tak stačí vyplnit potřebné údaje, tj. webovou stránku, uživatelské jméno a heslo. Po vyplnění klepněte na Hotovo vpravo nahoře, čímž se záznam přidá do správce.

Odstraňte nepoužívané záznamy

Přišli jste na to, že ve správci hesel máte mnoho záznamů, které už nepoužíváte? Popřípadě byste z bezpečnostních důvodů chtěli hromadně smazat vícero záznamů? Pokud ano, tak se nejedná o nic složitého – záznamy můžete jednoduše hromadně smazat podle vlastního výběru. Chcete-li tak učinit, tak přejděte do Nastavení → Hesla, kde pak vpravo nahoře klepněte na Upravit. Následně si zaškrtnutím vyberte hesla, která chcete smazat. Po vybrání všech hesel určených ke smazání stačí vlevo nahoře klepnout na Smazat.

Změna výchozího správce hesel

Ve výchozím nastavení je využíván nativní správce hesel, který je přímo součástí iOS. Snad jedinou nevýhodou tohoto správce je, že jej můžete využít pouze na jablečných zařízeních. To je problém například pro jedince, kteří využívají počítač se systémem Windows, popřípadě jakýkoliv jiný nejablečný systém. V takovém případě je nutné, aby uživatel využil nějaký správce hesel, který je určen pro všechny platformy – například známý 1Password. Pokud byste chtěli nastavit, aby se jako správce hesel využíval 1Password, tak přejděte do Nastavení → Hesla, kde nahoře rozklikněte Automatické vyplnění hesel. Zde už jen stačí, abyste klepnutím vybrali toho správce, kterého chcete využívat.

.