Zavřít reklamu

Operační systém iOS 16 je konečně dostupný pro veřejnost. Díky tomu si dlouho očekávaný systém, který je doslova nabitý zajímavými novinkami, již nyní můžete nainstalovat. Jak můžete váš iPhone aktualizovat, případně jaké jsou kompatibilní modely, najdete v našem níže přiloženém článku.

Nyní si ale pojďme posvítit na základní tipy a triky z iOS 16, které byste rozhodně měli znát. Jak už jsme zmínili výše, systém je doslova nabitý novinkami, díky čemuž v něm můžete najít řadu parádních změn. Pojďme si na ně proto společně posvítit.

Přepracovaná zamknutá obrazovka

Jednou z největších změn v rámci operačního systému iOS 16 je kompletně přepracovaná zamknutá obrazovka, kterou si lze nyní personalizovat podle vlastní potřeb a preferencí. Zamknutou obrazovku lze nyní upravit v různých ohledech, počínaje úpravou stylů a možností tapet. Vraťme se ale k možnostem úprav. V nastavení si lze nyní upravit styl a barvu času, či dokonce přidat nejrůznější widgety přímo na uzamčenou obrazovku, což dokáže znatelně zpříjemnit a zjednodušit používání telefonu obecně.

Jablíčkáři si díky tomu mohou na zamknutou obrazovku přidat například widget Počasí, díky čemuž mají vždy okamžitý přehled o aktuálním stavu a případné předpovědi. V praxi si však můžete přidat jakýkoliv widget, který byste jinak měli jen na ploše. Mimo nativních aplikací se tak nabízí i ostatní appky a množství utilit a nástrojů. V souvislosti s touto změnou také rozhodně nesmíme zapomenout zmínit propojení zamknuté obrazovky s režimy soustředění. S příchodem iOS 15 (2021) jsme se dočkali zcela nových režimů Soustředění, které nahradily původní režim Nerušit a znatelně rozšířily jeho možnosti. iOS 16 to posouvá ještě dál – propojuje jednotlivé režimy se zamknutou obrazovkou, která se proto dokáže měnit podle aktuálního režimu. Díky tomu můžete posunout vaši produktivitu při práci zobrazením správných widgetů, společně se spánkovým režimem nastavit tmavší tapetu a podobně.

zamknutá obrazovka ios 16

Spolu se zamknutou obrazovkou rozhodně nesmíme zapomenout zmínit i zbrusu nové systémy notifikací. Pokud vám dosavadní způsob nevyhovuje, můžete si jej v rámci iOS 16 změnit. Celkově se nabízí 3 způsoby – Počet, Sada a Seznam. Tyto možnosti najdete v Nastavení > Oznámení > Zobrazit jako. Určitě proto doporučujeme jednotlivé styly prozkoušet a najít si ten, který vám vyhovuje nejlépe. Jak na to najdete v níže přiložené galerii.

Návrat procentuálního ukazatele baterie

Příchod iPhone X byl zcela revoluční. Spolu s tímto modelem totiž Apple nastavil nový trend, kdy díky odstranění domovského tlačítka a zúžení rámečku přinesl telefon s displejem od hrany až ke hraně. Jedinou výjimkou byl horní výřez obrazovky. V něm se totiž nachází ukrytá TrueDepth kamera spolu s veškerými senzory pro technologii Face ID, která na základě 3D skenu obličeje dokáže zařízení odemknout a autentizovat ostatní operace. Kvůli výřezu zároveň zmizel známý procentuální ukazatel stavu baterie. Jablíčkáři proto pokaždé museli otevírat ovládací centrum pro zkontrolování baterky.

indikátor baterie ios 16 beta 5

iOS 16 ale konečně přináší změnu a procentuální ukazatel nám vrací zpět! Jenže je v tom jeden háček – musíte si ho sami aktivovat. V takovém případě stačí jen přejít do NastaveníBaterie a zde aktivovat Stav baterie. Nutno ale také zmínit, že tato možnost chybí na iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini a iPhone 13 mini. Procentuální ukazatel má navíc novější design a procenta ukazuje přímo v ikonce baterie.

Úpravy iMessage zpráv a jejich historie

Další důležitá novinka, po které jablíčkáři volali doslova roky, se týká iMessage. V rámci iOS 16 bude totiž konečně možné již odeslané zprávy upravovat, díky čemuž se Apple se svým vlastním systémem posune o krůček blíž ke konkurenčním platformám, na nichž něco takového najdeme již delší dobu. Na druhou stranu je důležité vědět, jak se daná zpráva případně změnila, a zda nedošlo ke změně jejího významu. Právě proto v novém systému nechybí ani historie zpráv a jejich úprav.

V takovém případě stačí přejít do nativní aplikace Zprávy, otevřít si konkrétní konverzaci a najít zprávu, která byla upravena. Hned pod ní se nachází modře napsaný text Upraveno, na který už jen stačí klepnout, čímž se zobrazí zmiňovaná kompletní historie. Jak to celé vypadá v praxi najdete ve výše přiložené galerii.

Zobrazení uložených Wi-Fi hesel

Možná jste se už někdy setkali v situaci, kdy jste potřebovali nasdílet heslo k vaší Wi-Fi síti. Pokud heslo potřebujete sdílet s uživatelem Apple zařízení, pak je to poměrně jednoduché – systém sám rozpozná danou situaci a vám už jen stačí klepnout na tlačítko pro sdílení. Jenže jestli se jedná o uživatele konkurenčních systémů (Android, Windows), pak máte jednoduše smůlu a bez znalosti hesla se prakticky neobejdete. V iOS totiž až doteď chyběla funkce pro zobrazení uložených Wi-Fi hesel.

Když totiž přejdete do Nastavení > Wi-Fi, vpravo nahoře klepnete na Upravit a provedete autentizaci skrze Touch/Face ID, můžete v seznamu Wi-Fi sítí už jen najít konkrétní síť a klepnutím na tlačítko ⓘ si nechat uložené heslo zobrazit. Tímto způsobem si můžete prohlédnout hesla ke všem uloženým sítím a případně je tak sdílet s přáteli.

Sdílená knihovna fotek na iCloudu

Chcete vybrané fotky sdílet s rodinou? Pokud ano, pak určitě oceníte takzvanou sdílenou knihovnu fotek na iCloudu, která je přesně k těmto účelům určena. Takovým způsobem prakticky získáte jakoby další knihovnu sloužící pro rodinná alba, fotky a videa, k nímž budou mít přístup předem vybraní uživatelé. Tuto novinku si však musíte v rámci nového operačního systému iOS 16 aktivovat.

Nejprve přejděte do Nastavení > Fotky > Sdílená knihovna a následně už jen projeďte průvodce nastavením Sdílené knihovny fotek na iCloudu. V samotném průvodci se vás navíc systém přímo zeptá, abyste vybrali až pět účastníků pro sdílení samotného obsahu. Zároveň do této nové nové knihovny můžete okamžitě přenést již existující obsah a následně se společně podílet na jeho vytváření. V nativní aplikaci Fotky lze pak mezi jednotlivými knihovnami přepínat klepnutím na ikonu tří teček vpravo nahoře.

Režim blokování

Operační systém iOS 16 se dočkal poměrně zajímavé novinky, která má zařízení zabezpečit před útoky hackerů. Tuto roli na sebe bere zbrusu nový Režim blokování, s nímž Apple cílí na „důležitější osoby“, které by útokům teoreticky mohly čelit. Jde tedy o funkci především pro politiky, investigativní novináře, policisty a kriminalisty, celebrity a ostatní, veřejně exponované osoby. Na druhou stranu je ale nutné počítat s tím, že aktivací režimu blokování dojde k omezení či vypnutí některých možností a funkcí. Konkrétně se zablokují přílohy a vybrané funkce v nativních Zprávách, příchozí FaceTime hovory, deaktivují se některé možnosti spojené s prohlížením webu, odstraní se sdílená alba, zakáže se spojení dvou zařízení kabelem při uzamčení, odstraní se konfigurační profily a podobně.

Podle výše zmiňovaného popisu je režim blokování skutečně ráznější ochranou, která čas od času může přijít vhod. Pokud se o bezpečnost celkově zajímáte a rádi byste věděli, jak režim případně aktivovat, pak je to poměrně jednoduché. Stačí přejít do Nastavení > Soukromí a zabezpečení > Režim blokování > Zapnout režim blokování.

Nové možnosti v aplikaci Mail

Podstatného vylepšení se konečně dočkala i nativní aplikace Mail. Ta se posunula o hned několik úrovní vpřed a konečně se vyrovnala konkurenčním e-mailovým klientům. Konkrétně totiž Apple přidal řadu nových možností, včetně naplánování odeslání e-mailu, jeho připomenutí či případné zrušení odeslání. Pojďme si proto ve stručnosti projít, jak zmiňované novinky fungují a jak je lze využít.

Naplánování odeslání e-mailu

V některých situacích může přijít vhod si e-mail nejprve připravit a nechat jej odeslat automaticky v předem určeném čase. V takovém případě je nutné otevřít aplikaci Mail a rozepsat nový e-mail či odpověď. Jakmile máte vše připraveno a můžete prakticky mail odeslat, podržte prst na ikoně šipky v pravém horním rohu, která běžně slouží pro odeslání, čímž se vám zobrazí další menu. Zde už jen stačí naplánovat odeslání a máte hotovo – o zbytek se postará aplikace za vás. Jak můžete v galerii níže vidět, aplikace sama o sobě nabízí čtyři možnosti, respektive okamžité odeslání, odeslání v noci (21:00) a odeslání zítra. Poslední možností je Odeslat později, kde si už přesný čas a ostatní náležitosti můžete vybrat sami.

Připomenutí e-mailu

Možná jste se už někdy ocitli v situaci, kdy vám dorazil e-mail, vy jste jej omylem otevřeli s myšlenkou, že se k němu vrátíte později a následně jste už na něj zapomněli. Je to pravděpodobné kvůli tomu, že se konkrétní mail jeví už jako přečtený, kvůli čemuž je snazší jej přehlédnout. Naštěstí Apple k tomu přináší řešení – e-maily vám zpětně připomene, díky čemuž se nestane, že byste na ně zapomněli. V takovém případě stačí otevřít nativní Mail, otevřít konkrétní schránku s e-maily, najít daný mail, který si chcete nechat posléze připomenout a přejet u něj prstem zleva doprava. Posléze se zobrazí možnosti, kdy je potřeba klepnout na možnost Později, poté zvolit, kdy k tomu má dojít a máte hotovo.

Zrušení odeslání e-mailu

Poslední možností, na kterou si v souvislosti s nativní aplikací Mail posvítíme, je takzvané zrušení odeslání e-mailu. To může přijít vhod v nejrůznějších případech – když například zapomenete připnout přílohu, nebo vyberete špatného příjemce a podobně. Jenže jak tuto možnost vlastně využít? Jakmile nějaký e-mail odešlete, v dolní části obrazovky se zobrazí možnost Zrušit odeslání, na kterou už jen stačí klepnout, díky čemuž se e-mail dále nepošle. Jenže je v tom logicky i menší háček. Tlačítko je totiž aktivní pouze 10 sekund od prvotního odeslání. Pokud jej nestihnete, tak máte jednoduše smůlu. Jedná se vlastně o takovou menší pojistku, díky níž se mail neodesílá okamžitě, ale až po deseti sekundách.

.