Zavřít reklamu

Řešilo se to poměrně hodně a rozhodně se o tom vedou spory pořád: Stačí mít v Macu jen 8 GB RAM? Apple na to měl jasnou odpověď, které ale nyní tak trochu sám podkopává nohy. Jak to tedy je? 

Když si u Applu vybíráte nový počítač Mac, tak máte možnost volby i s ohledem na operační paměť RAM. U ní společnost uvádí, jaká se vám hodí pro jaké práce. U počítačů nižších řad, tedy např. MacBooku Air, Macu mini či iMacu dostanete ale v základu jen 8 GB. Apple však o této hodnotě několikrát pronesl, že: „8 GB v Macu s Apple Silicon je jako 16 GB v jiných počítačích.“ Jeho aktuální krok ale toto tvrzení vyvrací, protože jeho novou funkci tyto stroje nepodporují. 

Predictive Code Completion 

Apple na WWDC24 představil vývojářské prostředí pro jeho platformy, tedy iOS i macOS, která se nazývá Predictive Code Completion. Bohužel, pokud jste souhlasili s tvrzením společnosti Apple, že 8 GB unifikované paměti pro základní model jeho Apple Silicon počítačů stačí, nebudete jej moci použít. 

V beta verzi Xcode 16 je několik funkcí a provedených změn, kdy je tou nejzajímavější novinkou prediktivní dokončování kódu. Tato funkce předvídá, jaký kód byste mohli dále potřebovat, a nabízí jeho dokončení. Funguje pomocí modelu strojového učení vytvořeného pro Swift a Apple SDK. Všechna použitá data se zpracovávají v zařízení a vyžadují Mac s Apple Silicon čipy. Je tomu i z důvodu soukromí a zabezpečení, kdy tato funkce pracuje dokonce i off-line. 

Jak však Apple beta verze Xcode 16 vysvětluje, Predictive Code Completion nemá omezení jen v případě použití Apple Silicon Macu se systémem macOS Sequoia, vyžaduje také alespoň 16 GB jednotné paměti. Aby bylo jasno, Xcode 16 bez problémů poběží i na počítačích Mac s 8 GB RAM, nebude zde ale tato nová funkce podporována. Je to tedy poprvé, kdy sám Apple jasně ukazuje omezení, které s Mac počítači se základní operační pamětí nabízejí. 

To je to, před čím všichni varovali 

Někdo by mohl namítnout, že vzhledem k tomu, že se požadavek 16GB sjednocené paměti vztahuje pouze na jednu funkci v Xcode 16, a že jde o software vytvořený pro vývojáře, nikoli pro běžné uživatele, není to vlastně problém. Pokud se na to díváte takto, tak máte pravdu. Většina uživatelů, kteří si koupili Apple Silicon Mac se základní konfigurací paměti, pravděpodobně nebudou Xcode 16 používat, a dost možná ještě méně z nich někdy o nějaké Predictive Code Completion vůbec uslyší. 

Je to ale první varování, které značí, že dříve či později skutečně přijde nějaká funkce, kterou byste sice rádi používali, ale právě z důvodu malé paměti RAM vašeho Macu nebudete moci.  

.