Zavřít reklamu

Apple v úterý představil trojici nových iPhonů a společně s nimi také novou verzi procesoru, který je pohání. Čip A10 Fusion již dosloužil a o záři benchmarkových reflektorů se nyní bude s konkurencí prát nový čip, tentokrát s názvem A11 Bionic. Apple je v návrzích svých čipů velmi efektivní a už nejednou se ukázalo, že i rok starý čip se dokáže měřit se současnou konkurencí. A11 Bionic tak opět disponuje brutálním výkonem. První měření naznačují, že opravdu nejedná o nějaké ořezávátko a v jistých situacích je čip silnější, než některé procesory od Intelu, který Apple používá pro své notebooky.

Na výsledkových serverech benchmarku Geekbench se objevily první záznamy nových přístrojů, které jsou označeny kódovými názvy „10,2“, „10,3“ a „10,5“. Všechny využívají stejný procesor, tedy A11 Bionic. Jedná se o SoC, které nabízí šestijádrové CPU (v konfiguraci 2+4) a vlastní „in-house“ GPU. V sérii dvanácti měření za pomoci benchmarku Geekbench 4 vyšlo najevo, že je procesor A11 schopný dosáhnout průměrného výsledku 4 169 v jednovláknovém testu a 9 837 ve vícevláknovém.

Pro srovnání, loňský iPhone 7, s čipem A10 Fusion, dosáhl na výsledek 3 514/5 970 bodů. Jedná se tedy o velmi slušný nárůst v hrubém výkonu. Do úterka nejsilnější SoC v nabídce Applu, A10X Fusion, který je nabízený v nových iPadech Pro, dosahuje výsledků 3 924/9 371 bodů.

Velmi zajímavé je srovnání s klasickými procesory od Intelu, kterými Apple osazuje své notebooky. V jednom z testů nového iPhonu dosáhl telefon v jednovláknovém testu na 4 274 bodů, což je o chlup více, než letošní MacBook Pro s procesorem i5-7267U. Jedná se však o krajní případ. Ve vícevláknových testech však není mobilní procesor pro čipy od Intelu přílišnou konkurencí. Na detailní porovnání hrubého výkonu se můžete podívat například zde, kde je možné porovnat naměřené hodnoty s počítači od Applu. Co se týče vícevláknového výkonu, tam je čip A11 Bionic zhruba na úrovni 5 let starých MacBooků a iMaců.

Kromě výsledků ve formě čísel nám Geekbench ukázal také další informace o nových procesorech. Dvě výkonnostní jádra nového procesoru by měla běžet na frekvenci 2,5GHz, o taktech úsporných jader se zatím neví. SoC také nabízí 8MB L2 cache. Dá se očekávat, že se během následujících dní objeví mnohem více dalších porovnání a testů. Jakmile se první modely dostanou do rukou recenzentům, testů bude plný internet.

Zdroj: Appleinsider

.