Zavřít reklamu

Společnost Apple má s procesory typu ARM velké plány. Vzhledem k tomu, jak výkonné čipy jsou schopni vyprodukovat se už více než rok mluví o tom, že je jen otázkou času, než se ARM čipy dostanou mimo platformy iPadů a iPhonů. Příchod ARM čipů do některých Maců naznačuje hned několik věcí. Jednak tu máme neustále vzrůstající výkon mobilních ARM čipů, dále pak také projekt Catalyst, který vývojářům umožňuje portovat iOS aplikace (ARM) na macOS (x86). No a v neposlední řadě je tu pak nabírání zaměstnanců, kteří se na tento přechod více než hodí.

Jedním z posledních tohoto typu je bývalý vedoucí vývoje CPU a systémové architektury ve společnosti ARM, Mike Filippo. V Applu je zaměstnaný od května a společnosti nabízí prvotřídní expertízu v oblasti vývoje a aplikace ARM čipů. Filippo pracoval v letech 1996 – 2004 v AMD, kde byl v roli designéra procesorů. Poté se přesunul na pět let do Intelu, kde působil jako systémový architekt. Od roku 2009 pak do letošního roku působil jako vedoucí vývoje ve společnosti ARM, kde stál za vývojem čipů jako Cortex-A76, A72, A57 a nadcházejících 7 a 5nm čipů. Zkušeností má tedy přehršel a pokud Apple plánuje rozšířit nasazení ARM procesorů do většího množství produktů, lepšího člověka pravděpodobně najít nemohli.

arm-apple-mike-filippo-800x854

Pokud se Applu skutečně podaří vyvinout ARM procesor dostatečně silný pro potřeby macOS (a operační systém macOS dostatečně upravit pro použití s ARM procesory), uvolní to Apple z partnerství s Intelem, které je v posledních letech poměrně nepříjemné. Společnost Intel během několika posledních let a generací svých procesorů spíše přešlapovala na místě, má problémy s nástupem nového výrobního procesu a Apple byl leckdy nucený výrazně upravit své plány o představování hardwaru tak, aby korespondovaly se schopností Intelu uvádět nové čipy. O problémech se zabezpečením (a následným vlivem na výkon) u procesorů od Intelu ani nemluvě.

Podle zákulisních zdrojů by měl první ARM pohánění Mac představit už příští rok. Do té doby je dost času na odladění hardwarové a softwarové kompatibility, ukotvení a rozšíření projektu Catalyst (tedy portování nativních x86 aplikací na ARM) a přesvědčení vývojářů, aby tento přechod náležitě podpořili.

MacBook Air 2018 silver space gray FB

Zdroj: Macrumors

.