Zavřít reklamu

Apple v minulém týdnu představil trojici nových iPhonů, které s sebou přinesly mnoho zajímavých novinek. Ať už se jedná o bezdrátové nabíjení, které dostaly všechny nové modely, nebo bezrámečkový OLED displej, který dostal jen iPhone X. Všechny novinky se mohou pochlubit také silnějším procesorem pod kapotou. Letošní verze nového procesoru se nazývá A11 Bionic, a přes víkend se o ní na webu objevilo několik zajímavých informací, které pochází z úst samotných Apple zaměstnanců. Jednalo se o Phila Shillera a Johnyho Sroujiho (vedoucí vývojové divize procesorů), kteří si povídali s šéfredaktorem serveru Mashable. Byla by tedy škoda se o o jejich slova nepodělit.

Jednou z největších zajímavostí byla zmínka o tom, že první základní technologie, na kterých byl nový čip A11 Bionic postaven, začal Apple vyvíjet před více než třemi roky. Tedy v době, kdy na trh nastupovaly iPhony 6 a 6 Plus, které disponovali procesorem A8.

Johny Srouji mi řekl, že když začínají navrhovat design nového procesoru, vždy se snaží dívat minimálně tři roky dopředu. Takže v podstatě v momentě, kdy se začal prodávat iPhone 6 s procesorem A8, se poprvé začaly formovat myšlenky na čip A11 a jeho speciální Neural Engine. V té době se o umělé inteligenci a strojovém učení (angl. machine learning) v mobilních telefonech rozhodně nemluvilo. Myšlenka Neural Enginu se uchytila a procesor tak prošel výrobou. Sázka na tuto technologii tedy vyšla, byť proběhla před třemi lety. 

V rozhovoru se také řešily situace, do kterých se vývoj jednotlivých produktů často dostane – objevení nových funkcí a jejich implementace do již rozvrženého časového plánu.

Celý proces vývoje je flexibilní a na nějaké změny se dá reagovat. Pokud tým přijde s požadavkem, který nebyl v rámci původního projektu, snažíme se o to ho realizovat. Nemůžeme nikomu říct, že nejdříve dojedeme to svoje a poté se vrhneme na další. Takhle by vývoj nových produktů fungovat neměl. 

Jistou flexibilitu Sroujiho týmu si pochvaloval i Phil Shiller.

V posledních letech se několikrát objevilo pár velmi kritických věcí, které bylo třeba udělat bez ohledu na plán, kterým se v té době Johnyho tým řídil. Kolikrát se jednalo o narušení několikaletého vývoje. Ve finále se však vždy vše podařilo a v mnohých případech se jednalo o opravdu nadlidský výkon. Je úžasné sledovat, jak celý tým funguje. 

Nový procesor A11 Bionic disponuje šesti jádry, které jsou v konfiguraci 2+4. Jedná se o dvě výkonná a čtyři úsporná jádra s tím, že ta výkonná jsou zhruba o 25% silnější, a úsporná až o 70%, než v případě procesoru A10 Fusion. Nový procesor je mnohem více efektivní v případě vícejádrových operací. Může za to především nový řadič, který se stará o distribuci zátěže napříč jednotlivými jádry, a který operuje podle aktuální potřeby aplikací.

Výkonná jádra nejsou k dispozici jen pro náročné aplikace, jako je třeba hraní her. Například jednoduchá predikce textu může na výpočetní výkon z výkonnějšího jádra dosáhnout také. Vše si řídí a reguluje nový integrovaný řadič.

Pokud vás architektura nového čipu A11 Bionic zaujala, celý obsáhlý rozhovor si můžete přečíst zde. Dozvíte se mnoho podstatných informací o tom, o co všechno se nový procesor stará, jak je využíván pro FaceID a rozšířenou realitu, a mnoho dalšího.

Zdroj: Mashable

.