Zavřít reklamu

Vítejte na Marsu. Všechno, co víte o pozemské reprodukci zvuku, tady neplatí. Seznamte se s Bose SoundLink mini.

Horká kaše se jí od kraje, takže si nejdříve představíme jinou reprosoustavičku, od které pak můžeme pokračovat dále. Inženýři z Bose v roce 2007 stvořili maličké repro nazvané Bose Computer Music Monitor. Nečekaně silného zvuku v nízkých tónech docílili díky speciální konstrukci reproduktorové skříně, ve které jsou reproduktory usazeny. Abychom pohopili, proč z toho máme sedět na zadku a zírat s otevřenou pusou, vezmeme to úplně od začátku.

Obr. 1 – Akustický zkrat. Můžete ho vidět ve filmech pro pamětníky, je to tahle dřevěná deska s otvorem pro reproduktor v horním rohu třídy. V dnešní době už se tato konstrukce nepoužívá. Na obrázku vpravo výrobek Tesla z padesátých let.

Akustický zkrat

Žil byl jednou jeden reproduktor jménem A. Byl úplně sám, ze začátku pro sebe neměl ani ozvučnou desku, ale po dlouhém hledání ji našel, takzvanou ozvučnici B. Oběma ztrpčovaly život zákony hydrauliky aplikované na vzduch. Otravoval je totiž akustický tlak E, který reproduktoru A zkratoval zvuk C, prostě zvuk C se ani pořádne neozval a protitlak membrány reprodukoru D mu to hned kazil s pomocí červené šipky E. Reproduktor se snažil, hýbal membránou, co to šlo, ale potom prostými pokusy zjistil, že pokud si sežene mnohem větší ozvučnou desku B, tak se mu daří se akustického zkratu, který ho okrádá o basy, zbavit. Ve filmech pro pamětníky jsme je vídali jako školní rozhlas, deska metr na metr a uprostřed reproduktor propojený do ředitelny. Aby se zbavili akustického zkratu, musela by deska ozvučnice být ideálně nekonečně velká.

Obr. 2 – Slepá ulička. A – reproduktor, B – ozvučnice, ozvučná deska, ve které je reproduktor uchycen, C – přímo vyzařovaný zvuk z membrány reproduktoru, D – tlak z odvrácené strany membrány, E – cesta tlaku, kudy zkratuje zvuk C a D.

Reproduktorové skříně

Pak přišly na řadu pokusy s tvarem desky. Zkoušeli desku ohnout, třeba akustický zkrat E nepůjde za roh. Na druhém obrázku vidíme, že ani to nepomohlo. Ale pak to přišlo. Největší událost v dějinách reprodukce hudby.

Obr. 3 – Uzavřená skříň. Víceméně všechny audiofilské reprosoustavy jsou uzavřené, snad jen v nahrávacích studiích se jako náhledové monitory používají bassreflexové reprosoustavy. A – náš reproduktor, B – ozvučnice připevněná na hermeticky uzavřenou skříň, D – akustický tlak z opačné strany membrány reproduktoru zůstává uvnitř skříně a neměl by se projevovat ven, proto jsou kvalitní reprosoustavy velmi těžké a z masivních materiálů.

Uzavřená reproduktorová skříň

Vyšlo to! Akustický zkrat zmizel. Všichni si oddechli, největšího nepřítele se zbavili tím, že spojili konce nekonečné desky B a vyrobili uzavřenou skříň, které nechali ozvučnici jménem B, v níž byla díra na náš reproduktor A. Náš reproduktor se zase snažil, kmital cívkou jako zběsilý a zjistil, že ve větší skříni se nemusí tolik namáhat, protože ten tlak, který ve skříni sám vyvíjí, se ve větším prostoru rozmělní a není tak silný. Takže se reproduktorové skříně začaly dělat čím dál větší, stejně jako reproduktory, které se do nich usazovaly. Slušný zvuk kolem 50 wattů ale vyžadoval skříň o objemu 100 litrů vzduchu – to je objemově stejně jako klasická kulatá popelnice. A spíše více. Pro srovnání, B&W A7 má výkon 100 wattů a objemově má sotva patnáct litrů. Na druhou stranu, Original Nautilus za milion korun českých je uzavřená reproduktorová skříň. Víceméně všechny reproduktorové skříně z třídy současného highendu jsou uzavřené reproduktorové skříně. Často se jedná o opravdu velké kusy nábytku z kvalitního dřeva. Jenže sto a vícelitrové reproduktorové skříně B by zabraly často půlku pokoje a nafukovací domy ještě nikdo nevymyslel. A což takhle využít našeho starého nepřítele, akustický tlak E?

Obr. 4 – Bassreflexová ozvučnice. Membrána našeho reproduktoru může být menší, protože zvuk ze zúženého hrdla K imituje mnohem větší plochu membrány, takže zvuk F je očesán o všechny výšky a středy a slyšíme jen hučení a dunění v basech. Až někdy uvidíte reproduktorovou soustavu s dírou dovnitř, je to právě bassreflex, sice není rozumět tomu, co bassreflexový otvor hraje, ale zato ten vzduch cítíte prsty. Když dlaní zakryjete na otvor bassreflexu, zmizí dunivé basy. Vyzkoušejte si to například na B&W A5 nebo A7. Ale jen na chvilku, pohyb vzduchu v bassreflexu je často využíván na chlazení vestavěného zesilovače, tak abyste si ho nepřehřáli.

Bassreflexová ozvučnice

Kdybychom do uzavřené skříně s reproduktorem udělali ještě jednu díru, co to udělá? Akustický zkrat, takže na první pohled slepá ulička. Ale kdyby se cesta tomu zkratu něčím prodloužila? Třeba příčkou uvnitř skříně nebo později plastovou trubkou? A hle, různě dlouhá trubka K v díře vedle reproduktoru dokáže zvýraznit různé frekvence v basech, v závislosti na délce, zvýrazněné basy označeny písmenem F. Takže když se reproduktorová skříň zmenší a přidá se bassreflexová trubka, zní to jako mnohem větší uzavřená skříň. Tak začal nový věk reprodukce hudby. Šetření na rozměrech. Na předních příčkách ve zmenšování reproduktorových skříní se střídali Bose, Harman/Kardon, JBL, Bang & Olufsen, Bowers & Wilkins a další. Současně začala další revoluce. Do té doby se reproduktorové skříně dělaly jenom ze dřeva. Díky zmenšování, počítačům a trpělivosti vývojářů se začaly používat nové materiály, například plasty. Uzavřená plastová skříň je to nejhorší, co můžete svému reproduktoru udělat. Ale díky bassreflexovému otvoru se daly použít plasty, reproduktorové soustavy se zlevnily, zmenšily a po čase se dostaly na úroveň zvuku běžných dřevěných (uzavřených a bassreflexových) reproduktorových soustav.

Reproduktor na basy

Aby basy pěkně zněly, je třeba našemu reproduktoru A dát těžší membránu, silnější cívku (aby se nespálila, když zvedá větší hmotnost), silnější magnet a silnější zesilovač. Zvuk v basech totiž závisí na velikosti membrány reproduktoru. Čím větší membrána reproduktoru a čím větší výkmit reproduktoru, tím větší je změna tlaku v místnosti, kterou se snažíme ozvučit nízkými tóny v hudbě, jiným slovem basy, obvykle frekvence 40 až 200 Hz. To proto na koncert ve sportovní hale potřebujeme desítky reproduktorových skříní, nejde ani tak o výkon, ale o tlak, který dosáhne do větší vzdálenosti. Sluchátko do uší ztratí basy, když si ho povytáhnete. Malé reproduktory zahrají basy na metr nebo na dva, ale do vedlejší místnosti už basy neslyšíme, jen středy a výšky. Reproduktorová soustava, která hraje piánko a přitom jde celé zvukové spektrum slyšet i do vedlejší místnosti, to je znak dostatečného výkonu v kombinaci s kvalitou konstrukce.

Obr. 5 – Radiátor. A – reproduktor hrající basy středy i výšky, čili vyzařuje širokopásmový zvuk C; E – akustický tlak který tlačí na membránu radiátoru G; F – zvuk jen v nejnižších frekvencích vyzařovaný radiátorem; D – zvuk uvnitř uzavřené skříně. Vpravo je detail zadní strany reprosoustavy Onyx, ten kovový střed s logem firmy je závaží radiátoru, ta prohlubenina kolem je membrána, skoro stejná jako na klasických basových reproduktorech, jen silnější. Na této membráně závaží kmitá dovnitř a ven, podle toho, jak se zrovna pohybuje membrána reproduktoru.

Radiátor

Radiátor tady na Marsu říkáme závažíčku upevněném na membráně, které kmitá tak, jak do ní tlačí vzduch, vytlačený odvrácenou stranou membrány reproduktoru. K čemu to je? Radiátor je další způsob, jak zkrotit akustický tlak uvnitř uzavřené plastové reproduktorové skříně. Ano, protiřečím si, plastová uzavřená skříň je to nejhorší, ale pozor, použitím radiátoru se zcela mění souvislosti. Podívejte se ještě jednou na obrázek. Reproduktor A nám hraje zvuk C a uvnitř v uzavřeného prostoru D vzniká tlak E, který nám tlačí do stěn skříně. Díky tomu, že závaží je připevněno na membráně, tlak se zde snaží uniknout a pohybuje membránou. Závažíčko na membráně tak simuluje těžkou membránu speciálního basového reproduktoru, čím zní basy jako z mnohem větších a těžších reprosoustav. Ta iluze velikosti reproduktoru je tak intenzivní, že se až nechce věřit. Takto funguje Jambox nebo Nova a Onyx od H/K, podobný princip najdete i v nových modelech od SONY. Nemám to ověřené, ale podle mne s tím začali v Bose, ostatní to jen použili. Podle všeho zde hodně záleží na nalazení radiátoru na reproduktorovou skříň. To proto Jambox při vyšší hlasitosti pochoduje.

Obr. 6 – Dva radiátory proti sobě. Červené šipky E1 a E2 jsou akustický tlak, jenž pohybuje dvěma radiatory, které tak tlačí proti sobě. Vpravo vidíte, že Bose Computer Music Monitor jsou maličké. Úplně vpravo je detail, že skrze skříň reproduktoru jde ze strany opravdu vidět. V průchozím otvoru pak vidíte kousek radiatoru.

Dva radiátory proti sobě

Když tyto radiátory použijete dva, stane se následující: skokově zvětšíte plochu, která vyzařuje nízké tóny. Počítejme na chvilku. Pokud má reproduktor plochu 1, pak jeden radiátor je odhadem 2,5násobek, takže při dvou radiátorech bude výsledná plocha pro repodukci basů zhruba 5 + 1 (dva radiátory + reproduktor). Aby to fungovalo, musíme použít reproduktor A s velmi velkým výkmitem (je velmi konstrukčně náročné ho vyrobit), který dokáže uvnitř uzavřené reproduktorové skříně (technicky vzato je to plastová krabička) vytvořit dostatečný tlak, aby dostatečně rozkmital oba radiátory G1 a G2. A proč jsou dva? Když totiž použijete jen jeden, radiátor svým závažíčkem rozmitá celou plastovou skříň a není to ono. Ale když máte pár let na zkoušení (že ano, pánové v Bose), přijdete na to, že nejlepší je, když oba radiátory umístíte v přesně dané vzdálenosti proti sobě tak, jako to vidíte na obrázku č. 6. Tyto dva radiátory tak v neobvykle tvarované stříni s průchozím otvorem přenášejí tlak z reproduktoru ven ze skříně zhruba v pětinásobku původní velikosti reproduktoru. Jasně, je to jen iluze, ale dokonalá.

Bose Computer Music Monitor

Mladší bráška

Ano, dva radiátory jsou použity v Bose Computer Music Monitor, a stejnou technologii, samozřejmě zdokonalenou, dostal i mladší a menší bráška, Bose SoundLink mini. Osobně mne ještě zaujaly modely SoundTouch, které mají dva radiátory a 6 programovatelných tlačítek. Na jedno bych si dal jazz jako kulisu k práci, na druhé nějaký metal na odreagování a na třetí popík, pro návštěvy. Když tak nad tím přemýšlím, ten nápad s tlačítky se mi líbí více a více…

Bose SoundLink mini konstrukčně vychází z Bose Computer Music Monitor. Všimněte si, že reprosoustavy s radiatory se dělají jen v těchto malých rozměrech, předpokládám, že tato konstrukce ve větším provedení bude mít nějaký konstrukční problém. Zajímalo by mne, kam se to bude ubírat dále. Bude se zvětšovat? 

Rozdíl, který slyšíte

Když si poslechnete Beats Pill, tak jeho 4 malé reproduktory hrají velmi slušně basy, ale jen na metr, pak se nízké tóny vytrácí. U JBL Flip 2 je použit bassreflex, který basy pěkně zvýrazní, i na dva až tři metry jsou basy pěkně slyšet. U Bose SoundLink mini slyšíte zřetelné a jasné basy i na 5 metrů. Pozor, připomínám, že všechny tři zmíněné produkty se vejdou do kapsy, jsou opravdu maličké, ale rozdíl v reprodukci nízkých tónů je obrovský. Dva zvukové radiátory a takový rozdíl. Kdo by to byl řekl?

AirPlay obr. 7. srovnání velikostí skříní při dosažení podobného zvuku. Všimněte si, jak lze různými postupy zmenšovat objem reproduktorové skříně. A – otevřená skříň musí být velmi dlouhá, aby se eliminoval akustický zkrat, řádově v metrech. B – uzavřená skříň už zabírá mnohem méně místa. C – Bassreflexová skříň, klidně plastová, dokáže imitovat téměř dvakrát tak velkou uzavřenou skříň. D a E – konstrukce s akustickými radiatory dokáže imitovat několikanásobně větší uzavřenou skříň. Jde to samozřejmě poznat, ale ta iluze je zarážející.

A ještě jedna věc

Digitální zvukový procesor je nutnost. Když chceme rozkmitat radiátor na relativně tuhé membráně, při nízké hlasitosti by reproduktor neměl dost tlaku rozkmitat radiátory, proto se v průběhu zvyšování hlasitosti musí měnit dávka hlasitosti pro basy tak, aby to znělo přirozeně při potiché reprodukci nebo při poslechu na nejvyšší hlasitost. Druhá věc je, že díky radiátorům můžeme použít reproduktor s lehounkou membránou a velkým výkmitem, který zvládá slušně zahrát celé frekvenční pásmo. To znamená, že jediný reproduktor hraje cinkavé výšky, zvučné a zřetelné středy současně rozezvučuje akustické radiátory. Pokud bychom chtěli eliminovat nejslabší místo, plastovou krabičku, použijeme hliníkový odlitek. A přesně tohle udělali pánové inženýři ve vývojářském oddělení ve společnosti Bose. Porušili všechna přikázání proti správné reprodukci hudby, použili mimozemské postupy a já, místo medvěda, ohýbám svůj hřbet, abych jim vysekl hlubokou poklonu, jakou si autoři zaslouží.

Bose SoundLink mini je zkrátka největší bezdrátový nářez s vestavěným akumulátorem, který si za pět tisíc můžete pořídit.

Závěr

Abych odpověděl: ne, zatím neplánuji pokračování. Dokud někdo netrumfne tohoto marťanského mazlíka, není o čem psát. Velice děkuji za pozornost a za příspěvky v diskusích, omlouvám se za případné nepřesnosti, díky za tipy na zajímavé výrobky, když půjdou kolem, určitě si je osahám a až toho bude více, pokusím se dopsat další díly o aktuálních modelech. A teď už si sbalte prachy do pořádné ruličky a utíkejte do prodejny, vybrat si svého AirPlay mazlíka.

Postupně jsme si probrali tyto obývákové audiodoplňky:
[related-posts]

Pět let učil a školil zákazníky v ostravské prodejně Apple Premium Reseller, skoro dvacet let se motá kolem reklamy, marketingu a počítačové studiové techniky. Přes dvacet let intenzivně používá počítače, snaží se vidět fakta v širších souvislostech a píše o tom.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Skvělý seriál, děkuji. Původně jsem si chtěl pořídit něco od Libratone ale po přečtení recenzí vitězí B&W A7. Škoda, že mezi renzované nebyli nominováni krasavci B&O A8 a A9.

  Opravdu škoda, že v recenzi není AirPlay Bang&Olufsen, byť je tu několikrát zmíněn jako značka.

  Bang&Olufsen znám, sám je sleduji od roku 1996, ale bohužel se mi nic z aktuální produkce nedostalo do rukou. Ale produkty od B&O vnímám spíše jako produkty pro příznivce značky, kdo je zná, ocení, že má doma audio sestavu za pár set tisíc a že si podobnou zvukovou kvalitu může dovolit i na chatě nebo v kanceláři díky právě A8 a A9. Ale kdo je zvyklý na zvuk z reproduktorových soustav za tisíc korun, tak ten tu kvalitu začínající bratru na třiceti tisících nejspíše neocení…

  Spíše jsem chtěl ukázat, že nové AirPlay od renomovaných značek nejsou žádné předražené plastové výlisky z tržnice, ale nekompromisní Hi-tech od lidí, kteří se vývoji High-end třídy zvuku věnují desítky let.

  Dle mě jeden z nejlepších seriálů tady. Autor zaslouží pochvalu, rozhodně mi pomohl ujasnit si pár záležitostí. Pana Boseho je škoda, zasvětil život kvalitě a jeho odkaz je na výrobcích znát. Jeho sluchátka jsou v letectví bezkonkurenční…

  Díky za seriál, perfetní! Nemohl jsem se dočkat posledního dílu. Pořídil jsem si domu Zeppelin a teď si pískám, jen začínám mít problém se sousedy :-). Mimochodem, proč má Zeppelin vzadu „díry“ dvě? Obě fungují jako ozvučnice? Jsem totální laik…

  Zeppelin má vzadu dva bassreflexové otvory. Ozvučnice je původně ta přední deska s otvorem pro reproduktor, ta se původně usadila do dřevěné skříně, ale v dnešní době zaoblených tvarů už se ten rozdíl smazává.

  Problémy se sousedy chápu, ten zvuk je radost poslouchat, ale nahlas zní líp :-)

  Připojuji se k pochvale autorovi – opravdu výtečný seriál.

  Jeden dotaz k výrobkům Bose. Rozhoduji se právě mezi modely Sound Touch (který zmiňujete) a levnějším SoundLink Air Digital Music System. Portabilitu tolik nepotřebuji a oba modely mají výhodu AirPlay proti BT. Mají obě tyto řady stejné radiátory jako SoundLink Mini? Hrají stejně dobře? Ještě jednou díky za seriál.

  Osobně bych hledal jen modely s WiFi nebo ještě lépe s Ethernet konektorem, pak bych si dal cenu, kterou jsem ochoten zaplatit a když se podíváte na nabídku, tak vám zůstanou dva nebo tři, kde už se dá vybrat podle velikosti nebo podle ceny.

  Teď, když už víte, co chcete, doporučuji zajít do prodejny a nechejte si poradit, prodejce má lepší přehled než my, uživatelé, takže bych se spolehl na jejich informace. Mi je osobně sympatičtější, ta dražší verze s programovatelnými tlačítky, podívejte se na videa na stránkách Bose. SoundLink je klasický AirPlay, ale SoundTouch k tomu přidává další funkcionalitu (internetové radio, playlisty, atd.).

  Jestli mají radiatory to nevím, ale vzpomínám si na video, ve kterém jsem je zahlédl, ale tuším to je ten Portable, ale všechny to určitě nepoužívají, jak jsem psal, radiatory se používají jen u těch malých rozměrů. Zeptejte se na prodejně, tyhle hračky kupovat přes internet není dobrá volba.

  Nedá mě to než se zeptat a co značka B&O konkrétně Beolit ? Anebo A8
  Jinak velmi povedené čtení hlavně užitečné .

  Nechci nijak snizovat B&O, jsou to spickove reproduktory, ale co si budeme povidat. Je to snobarna s neskutecne nastrelenyma cenama. Srovnatelne Bose, B&W a další se dají sehnat za daleko nižší cenu ;-)

  Také přidávám poděkování! Skvělý seriál. A doufám, že se v budoucnu dočkáme pokračování například v podobě reproduktorů ke stolnímu Macu ;-)

  Mikroseriál stolních stereoreproduktorových soustav:
  1. Nejlevnější s výborným zvukem Bose Companion 2. Za necelé tři tisíce je to jasná náhrada starých plastových reprosoustav z tržnice. Ve stejné ceně jsem nenašel lepší zvuk. Dražší bráška je Bose Companion 20, toho jsem sice neslyšel, ale u Bose bych věřil tomu, že to bude zvukově velmi dobré a navíc výhoda ovládání na zvlášť kabelu, jak jsme zvyklí u Companion 3 a 5.
  2. Bose Computer Music Monitor, o těch jsem tady někde snad už psal :-)
  3. Nejdražší a asi i nejlepší ve zvuku jsou MM1 od B&W. Asi týden jsem se srovnával s tím, že to hraje jak moje studiovky, takže můžu doporučit.
  4. Asi dva měsíce jsou na trhu Harman/Kardon Nova, výkon a zvuk odpovídá zhruba osmi tisícům korun pořizovací ceny. Jedné podporují AirPlay přes BT, další bezdrátové mdoely najdete mezi dražšími studiovými monitory.
  5. Klasické studiové stolní Near Field monitory, jejich nevýhoda je, že potřebujete mixážní pult, protože na studiovkách nejsou ovládací prvky, vše se ovládá pomocí mixpultu. Běžnému uživateli jsou tyto reprosoustavy k ničemu, nevyužije je a navíc nemají obývákový design. Je to opravdu kategorie určena pro nahrávací studia doma to nemá co dělat.

  Zvonec a konec.

  První čtyři modely jsou kromě komfortního přehrávání hudby použitelné i na editaci hudby v improvizovaném studiu, například na hotelu. Pátá skupina – studiovky, jsou audio monitory pro lidi, co to mají na práci, a ti si stejně nechají doporučit něco od svého dodavatele zvuku, aby jim to pak komunikovalo s ostatními zařízeními. Tam se ve značkách nevyznám ani já, je jich opravdu hodně a nemá smysl je srovnávat, ty by totiž měly hrát všechny víceméně stejně, jen za různé peníze s různým výkonem a různými vychytávkami.

  Stačí takhle? :-)

  Pane Lévay, velice Vám děkuji (a myslím ne jen já) za výborně napsaný seriál. Miluji hudbu a mám rád kvalitní poslech, ale jsem spíše konzumní uživatel a do detailu jsem nikdy nešel. Vy jste mě to velice jednoduše a hlavně hodně srozumitelně vysvětlil.
  JEŠTĚ JEDNOU DÍKY

  Pěknej přehled.

  Zeptám se na něco jiného:
  Jsem se svým domácím HiFi spokojen, jak k němu ale bezdrátově připojit iPhone?

  Nejlepší je AirPort Express, malý WiFi router od Apple, který v sobě má kombo malý 3,5 mm audio jack. Funguje jako linkový výstup, který připojím do jakéhokoliv stereo (analog) nebo 5.1 (optika). AirPort Express připojím do stávající sítě Ethernetem nebo přes WiFi a na iPadu okamžitě začne figurovat v nabídce AirPlay. Cena 2800 Kč. Pokud vím, některé firmy to nabízejí jako volitelné příslušenství, ale odhaduji, že ta cena bude stejná nebo vyšší.

  Nebo místo AirPort Express můžeš použít rovnou Apple TV, je to za stejné peníze a má to HDMI výstup do TV. Apple TV má jen optický výstup, takže to nepřipojíš na cinch, jen optikou. Zase ale můžeš vzít zvuk z TV a poslat ho do receiveru.

  Osobně jsem to tak používal roky, ale občas mě prudilo, že musím jedním ovladačem zapnout reprosoustavu (studiovky+mixpult) a teprve pak to lze používat na displeji iPhone. Ty AirPlay reproduktory nabízí výhodu nižší spotřeby a vyššího komfortu při každodenním používání.

  Přehled? Vrtej se v něčem pětadvacet let a taky budeš v obraze :-) Kdyby něco, volej…

  Ja vidím dvě možnosti, jedna je Apple TV a druhá je Logitech Wireless Speaker Adapter for Bluetooth Audio Devices. Já mám tu druhou, je cca o 2 tis. levnější.
  K obojímu je možné připojit několik zařízení

  Pokud chceš wifi, tak Airport Express pokud chceš využít i analogové připojení dál.
  Logitech jen spáruješ a funguje. Když ho chceš odpojit tak stačí vypnout bluetooth na iPadu nebo iPhone a příště zase v bluetooth zařizeních připojit(není nutné znovu párovat).

  Zajímavý seriál, jen něterých zařízení cena dosahuje AV recieveru+podstatně lépe hrajicí sestavy 5.0 reproduktorů (sloupové čelni repro, center a zadní repro).
  Zvuk bude o level jinde a stačí dokoupit buď Apple TV nebo Logitech Wireless Speaker Adapter for Bluetooth Audio Devices a přehráváte taky bezdrátově

  Příklady:
  Bluetoot adaptér
  http://www.alza.cz/logitech-wireless-music-d264593.htm
  Reciever Onkyo a repro
  http://www.mall.cz/akcni-sety/txsr313s5

  Myslim, ze s výše uvedeným dosáhnete podstatně lepšího zvuku, než z kterýmkoliv z uvedených zařízení

  Myslim ze to bolo zamerane na prenosne reproduktory a nie 5.0. A porovnavat cenu 5.0/5.1 k 2.0/2.1 je sprostost jak mraky. Ja mam doma k PC Bose Companion 2 Series III a su to poriadne kvalitne repro, vtedy ale za cenu, za aku som mohol mat hociktore 5.1 k pc predavajuce sa v e-shopoch (vtedy clovek nekupil nieco ako BOSE len tak ako dnes) a myslim ze aj kvalita je niekde inde. Navyse hudbu by si mal pocuvat na 2.0/2.1 nie na 5.x ;) Nemam rad ked pocujem tieto reci kde sa clovek ohana cenou ze by za to mal 5ky a nie „obycajne“ 2ky.

  Ja jen srovnaval cenu, ktera se blizi cca 15 tis.

  Souhlasim, ze na hudbu je lepsi 2.0, proto jsem taky uvadel sestavu 5.0 a ne 5.1. Reciever ma moznost nastaveni jaky rezim ma pouzit pro jednotlive vstupy, takze pro TV nebo DVD pouzije 5.0 a na ostatni 2.0. Proto i avizovana sestava ma velke sloupove reproduktory, aby 2.0 rezim hral dobre s dostatecnym rozsahem, ktery obslouzi v rezimu 5.0 drtivou vetsinu filmu.

  A vubec nesrovnavam reproduktory k PC …

  S prominutím srovnáváte nesrovnatelné.

  Ano, s většinou receiverů dosáhneme lepšího zvuku, o tom se nikdo nepře, ale zabírají mnoho místa a jejich přemístitelnost je téměř nulová.

  Řekl bych, že když bude mít vaše žena v obýváku tři květináče a vy jednu hliníkovou krabici od bot (B&W A7), obhájíte to lépe než receiver s velkolepými repro 5.1, které s poslechovou sedačkou zabírají polovinu pokoje.

  Díky tomu, že máte maily v iPadu, nemusíte na dovolenou tahat těžký noťas a nevzhlednou nabíječku v ošklivé a nepraktické velké černé brašně. Místo toho máte jen iPad, jednu nabíječku, maličký Bose SoundLink mini a dva kablíky na nabíjení, a vymluvit se můžete na to, že to máte na poslech hudby na pláži. To že máte v iPadu Skype, maily, plnohodnotný prohlížeč a spoustu užitečných aplikací už manželce říkat nemusíte :-) Ano, kdo je fajnšmekr, vezme si na dovolenou receiver a sto kilo reprobeden, při odbavení na letišti budou zaměstnanci letecké společnosti řvát nadšením, až bude dotyčný doplácet přebytečná kila :-)

  Proti receiveru a repro 5.1 nic nemám, mám to taky (prehistorický SONY), ale ve sklepě, protože už to doma mít nechci a prodat je mi to líto… Další můj nákup audia do obýváku bude něco ve stylu Panorama 2. Žádné kabely, žádné skříně, jen nějaký nenápadný předmět položený před televizní obrazovku.

  Jsou tu asi dva požadavky, kvalitní poslech doma a na cestách.
  Pro cestování (např. letadlem) jsou určitě perfektní zařízení jako
  Reproduktor Bose SoundLink Mini Bluetooth.

  Nedokážu si úplně představit, jak do letadla vláčíte cca 6 kg vážící B&W A7 nebo Zeppelin.

  Ten komentář jsem sem původně napsal hlavně pro srovnání ostatním, když už se mluvilo o umístění v obýváku jako hlavního audia k TV (opravdu stačí běžná sedačka, kterou bude mít v obýváku drtivá většina lidí).
  Uvedené sestavy receiveru a repro umístíte do jakehokoliv pokoje kolem 20 m2. Navic se to i s květinami dá velice vkusně kombinovat a kabely opravdu nejsou vidět, pokud se vhodně umístí.

  Jinak uvedená série článků byla zajímavá a rád jsem si ji pročetl.
  P.S. Podle napsaných článků jsem čekal trochu „inteligentnější“ reakci, než tu část o fajnšmekrovi, receiveru a sto kilo reprobeden. Ale jako vtip, no možná :-)

  Ten seriál jsem psal pro Jablíčkář jen proto, že se týká iPhone, iPadu nebo Macu, takže mám pocit, že tady tím jen zaneřádíme diskusi, která patří úplně jinam…

  Dobrý den pane Lévay,

  asi sem to úplně nepatří, ale týká se to reprosoustav, tak to sem napíšu a žádám tím i o radu. I když přenosná repra považuji za skvělou věc, tak jsem si řekl, že oželím přenosnost a koupím zesilovač a kvalitní sterou sloupové repra. Mám obývací pokoj o 20 m2 a cenu bych viděl do 40000. Zdroj bude Mac Mini. Zatím mám vyhlídlé VMA-II (23000) a BV Audio A300 (bazarové 15000). Co by jste mi doporučil vy? Něco od Bose nebo od B&W? Nebo opravdu např. MM1 nebo Soundlink dosahují stejně kvalitního zvuku jako mnou zmiňovaná sestava? Děkuji mockrát za odpověď a přeji pěkné svátky.

  Petr

  Opravdu to sem nepatří, takže jen technická poznámka.

  Abychom mohli v pokoji slušně simulovat koncert filharmonie, potřebujeme výkon ve stovkách Wattů, řádově 2×400 W a klidně více. Reprosoustavy, které tohle umí se pohybují v cenách ve stovkách tisíc. Tak dobře, milion. A k tomu potřebujete zesilovač, (nebo 4 až 6 špičkových mono zesilovačů), a kabely v podobné ceně. Jako zdroj zvuku můžete použít Audio CD nebo nahrávku na vinylu, ALE URČITĚ NE MP3.

  Tím chci naznačit, že nejslabším místem bude zdroj hudby, předpokládám, že MP3 soubory na Mac mini. Můžu Vás ujistit, že rozdíl mezi MP3 a Audio CD je slyšet na prvních slušných bednách, pozná to i manželka (testováno). Pokud budete chtít své MP3 poslouchat jen piánko a necítíte potřebu simulovat metalové koncerty, pak budete své 200 W reprosoustavy prohánět na 3 až 5 W, akustické špičky budou dosahovat 30, možná 50 W, což zvládne většina AirPlay reprosoustav z mého seriálku v ceně nad deset tisíc korun. Navíc je zde výhoda toho, že nemusíte sedět v „ideálním poslechovém trojúhelníku“, ale u poslechu hudby můžete koukat z okna, přikládat do krbu nebo pracovat u stolu.

  To pro Vás znamená, že jestli chcete používat sloupové repro jako kulisu místo rádia, pak budete denně spotřebovávat zhruba 200 W toroidního transformátoru v zesilovači jen proto, aby jste si mohl kdykoliv přes den pustit muziku bez dalšího zapínání a připojování. Oproti tomu například B&W A7 má při víceméně podobně kvalitním zvuku spotřebu poloviční a když se přepne do režimu spánku, tak je to takové to nulanulanic.

  Zhruba za týden se bude psát rok 2014. Mobilní životní styl se vlastnictvím iPhone a iPadu některým z nás od základu změnil, za mne osobně zjednodušil. Ještě před osmi lety jsem měl doma receiver a zvuk 5.1 (je ve sklepě). Ještě před čtyřmi lety jsem uvažoval, že si pořídím jednu soupravičku od Bose, zhruba třistatisícovou. A pak jsem si uvědomil, že na to stejně nemám místo a ani čas poslouchat. Koupil jsem si sluchátka za dvě tisícovky (Sennheiser). Byla to nejlepší volba. Co mi umřela AirPort Express (připojená ke studiovkám), tak mi chybí něco jako je B&W A5, popřípadě A7.

  Snad jsem Vám (i některým dalším) zodpověděl dotazy, rozhodně nebudu doporučovat sloupové repro s receiverem, v těch se totiž ani prase nevyzná. Je jich totiž příliš moc na to, aby mělo smysl je srovnávat.

  A teď se na chvíli odmlčím, je Štědrý den, půl páté po poledni, musím zajít nakoupit dárky…

  Pan Lévay ty stowattové výkony a milionové náklady nadsazuje, pokud se poslechu ve dvacetimetrovém obýváku týká, ale jinak má pravdu. Poradím něco jiného, co je poslechu z Miniho a jiných počítačů v místnosti takových rozměrů přiměřené. Zdejší firma Acoustique Quality nabízí výborné aktivní reproduktory k počítači (a podobným zdrojům) – aktuální model je označen AQ M22 (http://www.aq.cz/obchod/aktivni-reprosoustavy-144/aq-m22-1095/). Zvuk je opravdu solidní. Samozřejmě nejde o high-end, jenže ani velmi dobré počítače nejsou (bez dalšího) zdrojem high-endového signálu. Používám řadu let k plné spokojenosti.

  No, spíše jsem chtěl propírat obývákové modely, takže k počítači super, ale do obýváku k televizi to manželce asi neobhájíme :-)

  Ale kdo chce sloupovky, měl by si koupit sloupovky, protože když si koupí něco jiného, bude ho to žrát, že to neudělal. Receiver má totiž obrovskou výhodu: hodně vstupů. Můžu připojit DVD, Blu-ray, VHS, Apple TV, CD přehrávač, deck na audiokazety a ještě k tomu videokameru a MP3 přehrávač.

  Ale v okamžiku, kdy mě TV pořady přestaly uspokojovat, DVD mám stáhnuté na disku, Blu-ray nechci a VHS jsem stáhl na disk a vyhodil, tak mi stačí jeden vstup a receiver začíná být zbytečný. Z počítače, iPadu a z iPhone si pustím hudbu nebo video přes AirPlay, aniž bych musel manipulovat s více než jedním dálkovým ovladačem – ten k televizi. Snad jde pochopit, co mám na mysli…

  Schválně, pánové, kolik máte dálkových ovládání? Nebylo by lépe bez nich? :-)

  Asi bych to měl ještě uvést na pravou míru. Zdroj v Mac Mini bude ve formátu ALAC převedené z vinylů a CD, další zdroj by byl pro občasné gramofon (nejspíš Project). Takže kvalitní zdroje to jsou. Vlastně Airplay já moc nevyužiji, protože Mac Mini budu ovládat přes Ipad Mini. Ale je pravdou, že ovládačů bude hodně. Musím to ještě nějak namyslet. Problém opravdu je jak mít Mac Mini + gramofon připojený třeba právě k A7. To neexistuje podobné zařízení, kde je více vstupů?

  No, v tom případě se ptáte nesprávného člověka :-)

  Ale pokusím se odpovědět. Pokud místo klasiky zvolíte A7, tak ten má dva vstupy. Přes WiFi (nebo Ethernet) jako AirPlay a druhý je klasický linkový vstup s koncovkou 3,5 mm audiojack. Pokud tedy k Pro-jectu připojíte PHONO předzesilovač s výstupem na Cinch, pak snadno pořídíte kabel, kterým je propojíte. Výsledkem pak bude, že A7 bude přepínat jen dva vstupy. AirPlay z Mac Mini (z iTunes nebo z AirPlay ikonky v horní liště) a druhý vstup bude gramec. Ale více ne, to je třeba si uvědomit, protože když přibude požadavek na „blbou“ televizi, tak by to znamenalo manipulovat s kabely a přepojit kabely z gramce do TV. Více vstupů umí asi jen Panorama 2, což je, ehm ehm, docela drahé. Šedesát.

  Nevím, jestli znáte pravidlo menšího odporu, ale věřte mi, že je to jen otázka času, než vás jakákoliv manipulace navíc přestane bavit. Raději si gramec nepustíte, abyste nemusel přepojovat kabely, takže ten trend je jasný: minimalizovat manipulaci a používat jen Mac mini.

  Jasně, každý to máme jinak, jen na to myslete, až se budete rozhodovat. Může vám to ušetřit spoustu frustrací, kterými jsem si taky prošel, viz. zahálející audiosestava ve sklepě nebo stále nevyhozené pětikolíkové kabely ke starému kotoučáku.

  Zjistil jsem, že místo „co když to budu později chtít využít“ se hraje na to „chci to právě teď a nesmí to klást odpor“. Když to klade odpor, „tak zase až tak moc nepotřebuji“ a použiji to, co odpor neklade. Je to jak s ženskýma. Když dělá drahoty, půjdu raději jinam…

  Tak mi ten UE BOOM Jezisek prinesl pane Levay, a je to mazec… Soundlink mini jsem srovnaval v prodejne prave s BOOM a protoze byly oba za stejnou cenu u mne rozhodla vybava … Sdilim Vase nadseni z basu,ty jsou rozhodne maximalni u Bose Soundlink mini,pro mne snad az prilis silne.Jeste jsem si BOOM nepustil na vic nez asi 45 procent vykonu,protoze jsem byl okriknut a jsou Vanoce,tak musim byt hodny.Je to vodeodolne a vydrzi hrat 15 hodin plus ma moznost dobijeni telefonu kabelem,takze zalozni energeticka banka ;] Jinak take dekuji za vynikajici serial,neco takoveho si vzdycky rad prectu a Vase recenze pristroju ktere skutecne pouzivate jsou super.Diky a krasne svatky vsem…. Frantisek Posvic

  Jsem rád že jste spokojen, ta možnost dobíjení telefonu je bezva, za poslední čtyři roky jsem to neviděl u žádného přenosného modelu. Do auta je to hodně dobrá volba, včetně té voděodolnosti :-)

  Každý řešíme něco jiného, máme jiné preference, proto jeden „nejlepší pro všechny“ výrobek nemůže existovat. Za poslední rok se trh těchto domácích AirPlay reprosoustav hodně rozrostl, takže už i zde za chvíli ztratím přehled. A je to dobře, protože více bude z čeho vybírat.

  Směl bych se zeptat majitele, jak velkou baterku to má v sobě? Tedy s jak velkou externí baterii v tomto BT reproduktoru mohu počítat? Děkuji, hledal jsem to, ale nikde jsem to nenašel.

  Hledam to ,ale nikde jsem to nenasel.Ale pozivam jako nouzovou externi baterku ANKER s 5600 mAh a ta mi iPhone nabije dvakrat a je pekne prtava a lehka… Takze v tom UE BOOM bych ocekaval tak 15000 mAh minimalne,ale skutecne presne cislo nevim.Snad to pomuze….

  Taky jsem to nenašel, ale dále co jsem nenašel je informace, že to dokáže něco nabíjet. Je k tomu kabel micro usb-usb, ale nikde nevidím zmínku o tom, že by to dokázalo nabíjet i opačně. Dále mi nejde do hlavy, jak si přes to budu moct nabít Iphone, když je na reproduktoru výstup micro usb? Nedívám se na to nějak špatně?

  Nedivate se spatne ,prave jsem zjistil,ze to vazne nelze pouzit na nabijeni,netusim vubec proc jsem si myslel ,ze to jde a jen jsem nechtic mystifikoval ostatni ctenare,cimz se omlouvam …. Jedine repro , ktere i dobiji je tedy stale JBL Charge,ovsem kvalit zvukovych na UE Boom ani samozrejme Bose soundlink mini nedosahuje,zase je podstatne levnejsi….Jeste jednou se vsem omlouvam , asi jsem to sledoval uz moc dlouho a nejak se mi to spojilo … Ach jo…

  Dobrý den pane Lévayi, jako většina čtenářů Vašeho seriálu Vám děkuji za důležité informace o principech šíření zvuku a porovnání „aparátů“. Shodou okolností pŕi poslechu jazzu, který se line z dnes zakoupeněho BOSE SL mini. Z kvality jsem nadšen. Přeji Vàm spokojenost v novém roce a pusťte se do dalšího seriálu

  Díky za zpětnou vazbu, osobně mě SL mini za svou cenu nejvíce bavil. Bylo příjemné ho zvednout z toho malého nabíjecího podstavce místo odpojování kabelu od nabíječky, přenést na jiné místo, aniž by přestal hrát a přitom ten zvuk – je prostě neskutečný! Jasně, jde koupit lepší zvuk, nebo menší rozměr, líbivější design nebo delší výdrž, ale tahle kombinace zvuku, výbavy a ceny od Bose mi nejvíce vyhovuje.

  Mrzí mne, že jsem nechtěně znevýhodnil například Bang&Olufsen, Cambridge Audio, Philips a další, nebyli na správném místě ve správný čas, ale věřím, že i jejich výrobky si své fanoušky najdou, jinak by na trhu už dáááááávno nebyli…

celý text

Čtěte více.