Zavřít reklamu

Pokud používáte Apple produkty výhradně pro osobní účely, anebo spolupracujete s někým, kdo v jablečném ekosystému zakořenil také, pravděpodobně jste jako primární službu na ukládání dokumentů a souborů zvolili nativní iCloud. Jakmile ale potřebujete komunikovat s uživateli disponujícími počítači se systémem Windows, telefony s Android, či dokonce nějaký z těchto produktů vlastníte, řešení od Applu není vzhledem k uzavřenosti iCloudu úplně nejvhodnější. Na trhu však najdete nepřeberné množství multiplatformních alternativ. V tomto článku si ukážeme přehled těch, které patří mezi nejzajímavější a nejpropracovanější.

Microsoft OneDrive

Ve chvíli, kdy ke své práci využíváte často Microsoft Office, je OneDrive tím nejlepším řešením. S Wordem, Excelem i PowerPointem je skvěle provázaný, a to jak na počítači, tak i na tabletu nebo telefonu. Dobře funguje i spolupráce s ostatními uživateli. Maximální velikost souboru, který na OneDrive můžete nahrát, je 15 GB. Základní verze mnoho lidí neuspokojí – dostanete pouze 5 GB, za 49,99 Kč měsíčně vám ale Microsoft nadělí 100 GB, za 189 Kč si můžete dopřát 1 TB a Microsoft 365 pro jeden počítač, tablet a telefon, a za 269 Kč měsíčně pořídíte rodinný tarif, který je vybaven 1 TB a Office 365 pro 6 členů.

Na stránky Microsoft OneDrive se přesunete pomocí tohoto odkazu

Google Drive

Přestože se to na první pohled nemusí zdát, tak jsou aplikace Google mezi jablíčkáři nesmírně oblíbené, o Google Disku to platí dvojnásob. Aplikace je k dispozici ke stažení jak pro iPhone, tak i iPad nebo Mac. Z Google Disku můžete soubory sdílet, a to dokonce i těm, kteří Google účet nemají. Většina uživatelů nejspíš také zná webové aplikace Google Dokumenty, Tabulky a Prezentace, které umožňují pokročilou spolupráci, jak už název napovídá, na dokumentech, tabulkách a prezentacích. Co se pak týče cenové politiky, pravděpodobně si svůj tarif vybere naprosto každý. Všechny tarify fungují na bázi měsíčního předplatného, kdy za 100 GB zaplatíte 59 Kč, 200 GB stojí 79 Kč, 2 TB 299 Kč, 10 TB 2 999 Kč, 20 TB 5 999 Kč a 30 TB 8 999 Kč. Také se hodí zmínit, že nahrávaný soubor nesmí překročit velikost 5 TB, což uspokojí i extrémně náročné uživatele. Pokud byste si nechtěli za své úložiště platit, Google nabízí 15 GB naprosto zdarma, kromě uložených souborů na Disku však místo zabírají i e-mailové zprávy a fotografie.

Na stránky Google Drive se přesunete pomocí tohoto odkazu

Dropbox

Pokud hledáte jednoduchou, ale spolehlivou službu s dobře fungujícím verzováním souborů, s Dropboxem chybu neuděláte. Vývojáři nezapomněli ani na iOS a iPadOS, ani na macOS. Mobilní aplikace dokonce umí automaticky zálohovat všechny pořízené fotografie, díky tomu k nim máte přístup prakticky odkudkoli. Na Dropbox se můžete přihlásit jak skrze aplikaci, tak webové rozhraní. Úzce spolupracuje s programy Microsoft Office, editování těchto souborů je tedy v úložišti o něco jednodušší. Po registraci dostanete pouze 2 GB úložného prostoru, což nebude stačit ani nenáročným, za 266 Kč měsíčně však aktivujete Dropbox Plus, kdy dostanete 2 TB. Velikost nahrávaných souborů na Dropbox není omezena.

Na stránky Dropboxu se přesunete pomocí tohoto odkazu

Box

Box je populární řešení zejména ve firmách, a to hned z několika důvodů. Předně je možné zařídit tarif, kdy každý ve firmě platí pouze 360 Kč měsíčně a dostane neomezený úložný prostor v ceně. Kromě toho s Boxem získáte obšírné možnosti spolupráce na souborech, a to jak na Macu, tak i na iPhonu a iPadu. Box si rozumí dokonce i s dokumenty vytvořenými v kancelářském balíčku iWork, spolupracovat tedy můžete i na nich. Jak osobní, tak firemní uživatelé obdrží po registraci 10 GB zdarma, což by na dokumenty a menší soubory některým lidem mohlo stačit. Pokud chcete Box používat pro osobní účely, za 100 GB si zaplatíte 240 Kč měsíčně, podnikatelé pak dostanou stejný úložný prostor za 120 Kč. Tarifů pro firmy je v nabídce celá řada, asi nejlákavější se zdá již zmiňovaný neomezený. Co se týče velikosti nahrávaných souborů, u verze zdarma nesmí jeden soubor přesáhnout 250 MB, u placených verzí záleží na tom, jaký tarif zvolíte – nejlevnější Starter podporuje pouze soubory o velikosti 2 GB, ostatní povolí až 5 GB.

Na stránky Boxu se přesunete pomocí tohoto odkazu

MEGA

Tato novozélandská služba není úplně známá, oproti konkurenci však nabízí několik benefitů. Předně klade důraz na soukromí, nemusíte se tedy bát sem ukládat citlivá data. V základu navíc dostanete 15 GB, navýšit si je můžete buď pozváním uživatelů, instalací služby na více zařízení nebo předplacením služby. Za 133 Kč měsíčně budete mít k dispozici 400 GB prostoru, za 266 Kč 2 TB, pro 8 TB si připravte částku 533 Kč a za 16 TB si připlatíte 799 Kč.

Na stránky Mega se přesunete pomocí tohoto odkazu

Diskuze k článku

    Většina z těch služeb si např. u fotek ponechává možnost mazání závadného obsahu. Pro rozpoznávání obličejů u google fotek musíte mít zapnutou synchronizaci, protože to přežvejkávají jejich servery. Narozdíl o od neural enginu u iOS, kde to jede lokálně. Za mě je jediná schůdná cesta vlastní cloud s NAS. Např. Synology nebo nějaký freeNAS klidně na Raspberry PI.

    Onedrive na mac silne nedoporucuju, je to zrout Ram,CPU a ve vysledku i baterky. Alternativni aplikace pro synchronizaci onedrive moc nejsou.

celý text

Čtěte více