Zavřít reklamu

Svět IT je dynamický, neustále se měnící a především pořádně hektický. Konec konců, kromě dennodenních válek mezi technologickými giganty a politiky se pravidelně objevují novinky, které dokáží vyrazit dech a tak nějak nastiňují trend, kterým by se lidstvo mohlo v budoucnu vydat. Sledovat všechny zdroje ale může být pekelně náročné, a tak jsme si pro vás připravili tuto rubriku, kde v krátkosti shrneme několik nejpodstatnějších novinek ze dne a představíme nejžhavější denní témata, která kolují internetem.

Tajný satelit s motivem Pána prstenů? Armáda Spojených států má jasno

Legendární knižní sérii Pán prstenů z pera J.R.R. Tolkiena zná pravděpodobně každý, kdo někdy zavadil o cokoliv spjatého s fantasy světy. Ačkoliv se v kruzích čtenářů a milovníků filmů nejedná o nic zvláštního, v případě americké armády toto spojení budí jisté pozdvižení. V souvislosti s vypuštěním nejnovějšího a přísně tajného špionážního satelitu Spojených států se totiž objevil pozoruhodný plakát, který má na misi upozornit a především oslavit probíhající volby. Ačkoliv měl tak být satelit vypuštěn již během volebního dne a pomocí rakety Atlas V se dostat až na orbit Země, nakonec z mise sešlo a let byl posunut na dnešek, konkrétně pak na půl dvanácté v noci našeho času.

To by samo o sobě ještě nebudilo příliš velké vášně, jelikož se jedná o poměrně rutinní operaci, která probíha co několik let, nicméně plakát zveřejněný společností United Launch Alliance obsahoval i elfštinu a zjevnou spojitost právě se zmíněným Pánem prstenů. Kromě typického fontu tak souvislost naznačuje i samotné zbravení a celková koncepce plakátu. Samozřejmostí je pak mírně rozmazaný prsten v pozadí a stará známá fráze „dobro vítězí.“ Jak to tedy tak vypadá, rok 2020 si kromě negativních překvapení připravil i pozitivní anekdotu. Otázkou a nevyřešenou záhadou však zůstává, čeho se společnost snažila docílit a proč podobnou formu upoutání pozornosti zvolila. Vrchní představitele Středozemě, tedy Spojených států amerických, se k věci odmítli vyjádřit. Na přenos z letu se nicméně můžete podívat výše.

Twitter opět podrývá autoritu Trumpa. Příspěvky mu nahlašuje jako fake news

Volby jsou v plném proudu, hlasy se pomalu, ale jistě sčítají a stávající prezident Donald Trump nepřestává bojovat proti větrným mlýnům. Těmi jsou gigantické technologické společnosti jako Twitter a Facebook, které se zavázaly k boji proti dezinformacím a snaží se nahlašovat jakékoliv závadné, či přímo lživé příspěvky. Bohužel se však tento neduh týká i samotného účtu prezidenta Spojených států, kde se hlava země vyjadřuje k průběhu voleb. Donald Trump je totiž známý tím, že několikrát v řadě prohlásil své vítězství, aniž by došlo k sečtení všech hlasů, což platformy automaticky nahlásily jako fake news a varovaly uživatele před nepravdivým obsahem.

Další problém nastal v momentě, kdy se americký prezident pokusil obvinit demokratickou stranu z falšování hlasů, což však v době psaní neměl ničím podložené. To vyústilo nejen v potenciální soudní spory, ale také v nevoli Twitteru, který se proti osočení soupeře ostře vyjádřil a příspěvek opět nahlásil jako zavádějící. Přesto se však podle expertů nejedná o přímý útok na prezidenta, jelikož obě platformy, tedy jak Twitter tak Facebook, zachází se všemi uživateli stejně a snaží se omezit rapidní šíření dezinformací. K celé věci se ostatně technologičtí giganti vyjádřili již před pár dny a jasně naznačili, že nebudou tolerovat přehnaná a nepodložená tvrzení ani z úst, respektive klávesnic politiků. Uvidíme, zda Trumpovi dojde trpělivost a opět se do sociálních sítí obuje, nebo naopak přizná chybu.

Trump

YouTube se pustilo do boje s falešnými livestreamy

O iniciativě technologických gigantů bojovat s dezinformacemi jsme za poslední dny informovali již mnohokrát, avšak nyní tu máme opravdovou specialitu. Kromě samotných textových příspěvků se totiž začaly hromadně objevovat i livestreamy, kde došlo k propracovanému zfalšování volebních výsledků. Tato videa pak informovala voliče o tom, kdo z jejich favoritů vyhrál a jaká byla finální proporce hlasů, aniž by byly vůbec sečteny. YouTube pochopitelně rychle zareagoval a okamžitě živé přenosy stáhl. Podle vyjádření společnosti měla navíc řada těchto kanálů zapnutou i monetizaci, díky níž se uživatelům zobrazovaly reklamy a dotyční tak de facto vydělávali na angažovanosti publika.

O to zajímavější nicméně je, že se v mnoha případech nejednalo o neznámé či falešné kanály. Jeden z YouTuberů, jehož živý přenos byl také zastaven, se může pochlubit 1.48 miliony předplatitely a poměrně solidní základnou fanoušků. Otázkou tak zůstává, zda se dotyčný tvůrce rozhodl přivydělat pár dolarů na manipulaci diváků, nebo naopak došlo k násilnému převzetí účtu a snaze vydělat na úkor daného kanálu peníze. Tak či onak, YouTube, potažmo Google všechna podobná videa stáhl a informoval uživatele o tom, že se jednalo o nepodložený obsah. Uvidíme, zda nás v následujících dnech čekají podobného pokusy.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.