Zavřít reklamu

I levné smartphony už jsou na takové výkonnostní úrovni, že nepotřebují žádné speciální tituly. Alespoň tak to vypadá podle chování Googlu, který postupně zařezává jednu svou odlehčenou aplikaci za druhou. Applu se přitom toto nikdy netýkalo, a to jednoduše proto, že ten neměl žádný slabý článek ve svém portfoliu iPhonů. 

Ne každý má možnost pořídit si špičkový telefon, a je to logické. Proto zde také máme mnoho výrobců, kteří dodávají na trh telefony s Androidem i nižší třídy, za které zaplatíte jen pár tisíc Kč. Takové stroje ale samozřejmě musí být také někde patřičně kráceny, kdy je to obvykle znát na jejich výkonu. 

Z toho důvodu také Google vytvořil Android Go, tedy nenáročný systém s podporou nenáročných aplikací, jako je YouTube Go, Mapy Go a další, které nepotřebovaly tak výkonný hardware, a navíc se snažily klást malé nároky na baterii a ostatně i data. Jenže jak to tak vypadá, tak i dnešní levná zařízení jsou už natolik výkonná, že nic takového vlastně dále není třeba.

Není nevýkonných smartphonů 

Ještě před několika lety byla mobilní data ve většině částí světa neúměrně drahá a také pomalá. Tehdy byly poměrně populární prohlížeče s funkcemi nějaké úspory dat, které komprimovaly webové stránky na straně serveru ve snaze snížit jejich velikost a zrychlit dobu načítání, typicky se jednalo například o Operu Mini. Podobný režim přidal ale v roce 2014 i Google do svého Chromu pro Android, kdy z toho pak vzešel titul Chrome Lite.

Jenže vzhledem k tomu, že mobilní data jsou v posledních letech levnější a ostatně i rychlejší, s vydáním Chrome 100 pro mobilní zařízení společnost verzi Lite nadobro zařízla. Ve stejném trendu tedy pokračuje i u YouTube Go, které se začne vypínat v srpnu letošního roku. Jako důvod je právě uváděna větší optimalizace mateřské aplikace, která tak dokáže plnohodnotně a spolehlivě běžet i na levnějších telefonech a při horších datových podmínkách – je tomu i proto, že i levné telefony už jsou na jiné výkonnostní úrovni, než tomu bylo před lety. Podtitul Go tak postupně ztrácel svůj význam. A čteno mezi řádky: Google potřebuje tlačit plnohodnotnou verzi se všemi vizuálními prvky, které lépe prodávají obsah, z čehož profituje i on.

Meta Lite 

Uživatelé iPhonů nikdy nic podobného nedostali. Telefony Applu totiž nikdy neměly s výkonem nějaké problémy, aby se na nich nějaký titul nerozeběhl. Uvažujeme tak tedy s ohledem na aktuálnost. Pokud kdysi nesl nějaký titul na iOS označení Lite, bylo to proto, že se jednalo o bezplatnou verzi aplikace, která k sobě v App Storu nabízela i nějakou placenou alternativu. Bylo to tedy na úkor funkcí, ale ne z toho důvodu, aby titul běžel nějak rychleji.

Naproti tomu na Androidu pořád najdete nějaké odlehčené aplikace, a to klidně i ty skutečně velkých jmen. Jedná se třeba o Facebook Lite nebo Messenger Lite, odlehčený Instagram už ale Meta nenabízí. Je nicméně velice pravděpodobné, že je společnost nechá nějakým způsobem dožít, a pak sbohem a šáteček. Kdo by totiž podobné tituly chtěl ještě používat ve 2G sítích, když se nám zde naplno rozjíždí 5G? Samozřejmě zde uvažujeme o našem trhu a nikoli tom v rozvojových státech. 

.