Zavřít reklamu

Google vydal první veřejnou beta verzi Androidu 13 dostupnou na telefony Pixel, a dal tak nahlédnout na nové funkce a možnosti nejnovější verze tohoto nejrozšířenějšího mobilního operačního systému s kódovým označením Tiramisu. Pokud byste však čekali zástup nových funkcí, byli byste zklamáni. 

Jistě se shodneme na tom, že mnozí ocení zejména celkovou optimalizaci jakéhokoli systému než jen umělé navyšování jeho funkcí. Jestli se ale tohle Googlu nepovede, bude mít tak trošku z ostudy kabát. Android 13 totiž těch novinek zrovna moc nepřináší. Je jich vlastně jen pár a z nich jsou mnohé pouze kosmetické.

Je nicméně nutné upozornit na fakt, že na Androidu staví mnoho výrobců mobilních telefonů, kteří jej obohacují svými nadstavbami. Až s nimi přijdou i ti, dá se říci, že novinek může být o poznání více, to však jen na určitých modelech telefonů.

Drobné vizuální změny 

S Androidem 12 představil Google Material You design, tedy vzhled prostředí, který si z tapety bere barevné tóny a aplikuje je na celé prostředí. To, že nyní přijde další jeho rozšíření, tak není moc velkou novinkou. Android 13 pak přichází s vizuální změnou přehrávání médií, kdy to, co už máte přehráno, označuje vlnovkou. U dlouhých podcastů je to možná fajn, klíčovou funkcí to ale určitě nebude.

To se ostatně nedá říci ani u integrovaného vyhledávání. V případě Androidu totiž vyhledáváte v rámci aplikací a popřípadě systémových nabídek. Když hledáte něco na iOS, nabízí se vám třeba i internetové odkazy. Jak jistě tušíte, tak jednou z novinek je i toto, tedy integrace vyhledávání Googlu do systémové nabídky. Konečně přichází i náhled dne v ikoně aplikace Google Kalendáře. 

Něco by ale ocenili i jablíčkáři 

První skutečně užitečnou novinkou je možnost ovládání chytré domácnosti i ze zamčené obrazovky. Na aplikaci Domácnost na iOS je ostatně hodně stížností a Apple by se na ni měl konečně více zaměřit. Žárovku byste tak zhasli i ze zamknutého displeje, stejně tak byste si třeba roztáhli chytré rolety.

To hlavní, co je zatím známo a co Android 13 přináší, je schránka kopírovaného obsahu. Když na iOS uděláte snímek obrazovky, objeví se vám v levém dolním rohu, kde, když na něho kliknete, můžete jej upravit a třeba rovnou sdílet. Novinka Googlu toto umí i s kopírovaným textem. Když nějaký tedy zkopírujete, objeví se vám v levém dolním rohu. Po jeho výběru se vám otevře nové rozhraní, kde jej před použitím můžete ještě editovat. A to je určitě poměrně užitečná funkce.

Ostrá verze Androidu 13 se očekává až na podzim letošního roku. Už 11. května ale pořádá Google svou konferenci I/O 2022, tedy vlastní obdobu WWDC Applu, kde se jistě dozvíme více. 

.