Zavřít reklamu

Ověřené a mezi uživateli velmi uznávané vývojářské studio Readdle dnes do světa vypustilo novinku, která podle něj měla být na iPadu Pro už od samého začátku. Čtyři velké aktualizace pro Documents 6, PDF Expert, Scanner Pro a Spark přinášejí možnost přesouvat mezi těmito aplikacemi soubory v reálném čase, když je máte na iPadu otevřené ve Split View vedle sebe. Funkce drag&drop dosud v iOS nebyla možná, ale Readdle přišel na způsob, jak ji umožnit. Zajímavé novinky navíc získala aplikace Documents 6.

Pokud si jakékoliv dvě zmíněné aplikace od Readdle spustíte na iPadu Pro, Air 2 nebo Mini 4 vedle sebe v režimu rozdělené obrazovky (Split View), můžete mezi nimi nově přesouvat soubory, jako je známá praxe z počítačů. Jakmile jsem se dozvěděl, že Readdle něco takového přichystal, okamžitě jsem aplikace stáhl a vše se jal vyzkoušet, protože po něčem podobném uživatelé iPadů dlouho volají.

[su_youtube url=“https://youtu.be/epzh9-rd-AI“ width=“640″]

Na iPadu Pro jsem spustil Scanner Pro, udělal sken dokumentu a v druhé polovině displeje otevřel Spark. Vzal jsem naskenovaný list a jednoduše ho prstem přetáhl do okna e-mailového klienta. V něm se mi ihned objevilo modré kolečko pro nahrávání příloh a rovnou se mi vytvořila nová zpráva právě s přiloženým dokumentem. Všechno tedy fungovalo tak, jak je avizováno, až si skutečně řeknete, jak je možné, že tohle ještě na iPadu nebylo…

Vzápětí jsem zkusil o něco složitější experiment. Opět jsem naskenoval fakturu, kterou jsem potřeboval podepsat. Namísto Sparku jsem vedle Scanner Pro otevřel PDF Expert. Dokument jsem znovu prstem přesunul, otevřel a opět prstem podepsal. Pak jsem místo Scanner Pro otevřel Spark, dokument opět přiložil a odeslal. Celý proces mi zabral sotva minutu. Stejným způsobem lze přemisťovat jakékoliv soubory napříč všemi čtyřmi produktivními aplikacemi od Readdle.

„iPad Pro křičel po drag&drop jako způsobu sdílení obsahu mezi dvěma zároveň běžícími aplikacemi. Apple způsob, jak mezi těmito dvěma aplikacemi vzájemně spolupracovat, nepředstavil, ale to naše vývojáře nezastavilo od najití cesty, jak by mohl drag&drop mezi dvěma aplikacemi fungovat,“ píší v Readdle. Podle nich měl takto iPad Pro fungovat od samého začátku.

readdle-drag-drop

Jakmile jsem jejich přenášení souborů z jedné aplikace do druhé vyzkoušel, musím jim dát za pravdu. V praxi jsem sice dosud celkem aktivně používal rozdělení obrazovek, ale myslím si, že s funkcí drag&drop bych dokázal být při takovém rozložení ještě mnohem efektivnější. Odpadá tak totiž spouštění dalších aplikací nebo různé sdílení například před cloudové služby.

V Readdlu upřímně doufají, že Apple jednou představí vlastní implementaci drag&drop mezi aplikacemi, protože by to mohlo celou platformu posunout dál, ale je samotné už nebavilo dále čekat. Sami vývojáři přiznávají, že jim implementace drag&drop, kterou iOS nativně nepodporuje, a tak museli přijít na šikovný způsob, jak funkci nakódovat, trvala déle, než čekali. Proto nyní i oni budou jistě netrpělivě sledovat, jestli Apple podobnou novinku nepředstaví na vývojářské konferenci WWDC, které se koná na začátku června.

Pokud by se tak stalo, Readdle nám se svými aplikacemi dává dobrý náhled na to, jak by celá věc mohla fungovat.

[appbox appstore 333710667]

[appbox appstore 743974925]

[appbox appstore 997102246]

Finder na iOS

Velmi zajímavou změnou prošla také aplikace Documents 6, která je zdarma a taktéž podporuje novou funkci drag&drop. Zároveň ji však ale vývojáři celou přepracovali, a to tak, že ji můžeme označit prakticky za Finder pro iOS, minimálně se tomu z macOS blíží. Aktualizace se tak netýká pouze iPadů, ale také iPhonů, kde Documents 6 rovněž fungují.

Documents 6 je populární aplikace zaměřená na práci se soubory a vždy fungovala jako souborový manažer, který shromažďuje vše, co máte uložené na zařízení nebo v cloudu. Nově vývojáři do aplikace přidali velké tlačítko plus, díky němuž můžete vytvořit například novou složku, dokument, PDF soubor, nahrát fotografie z Fotek či importovat soubory z počítače a dalších cloudů. Stejným způsobem můžete přímo v aplikaci vše editovat, přidávat tagy, přesouvat nebo komprimovat do formátu ZIP.

documents6_3

V aplikaci lze dokonce pustit film a na iPadu si ho můžete minimalizovat do menšího okna. Dobrou zprávu mám i pro milovníky muziky. V případě, že máte někde na disku alba a playlisty, které z nějakých důvodů nechcete přesouvat do iTunes nebo Apple Music, můžete je klidně nahrnout do Documents 6. Můžete je zde totiž jak spravovat, tak i poslouchat.

Jásat budou také pokročilí uživatelé geekové, kteří mohou využít prohlížeč přímo uvnitř Documents 6, v němž lze stáhnout prakticky jakýkoliv soubor z internetu. Klidně mohou být zabalené, Documents 6 si s nimi poradí, rozbalí je, a pak je na vás, co s nimi dál provedete. V nabídce je propojení s nespočtem cloudových služeb či FTP serverů.

Přímo v aplikaci také můžete pohodlně všechny soubory přesouvat – drag&drop uvnitř aplikací Readdle funguje již delší dobu, s novými updaty pak dokumenty snadno přesunete do Sparku nebo PDF Expertu, když je máte otevřené vedle sebe. Z Documents 6 se zkrátka může stát váš centrální hub a úložiště, které umí spravovat jakékoliv soubory rozličných formátů. Aplikace si hravě poradí i s tabulkami z Excelu, prezentacemi z PowerPointu či dokumenty z Wordu. Třešničkou na dortu je vyhledávání zařízení, které se nachází ve vašem okolí. Rychle se můžete připojit k NAS stanici a podobně.

documents6_1
documents6_2

[appbox appstore 364901807]

Témata: ,
.