iWant

Spark si buduje cestu na výslunní mezi e-mailovými aplikacemi

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Když jsem na začátku letošního roku vybíral nástupce Mailboxu, padla nakonec z velice jednoduchého důvodu volba na Airmail, protože nabídl také aplikaci pro Mac. Už tehdy jsem však pokukoval po Sparku od úspěšného týmu Readdle, který nyní konečně aplikaci pro Mac také dodal. A Airmail má rázem velkého konkurenta.

Rád bych ale začal trochu více zeširoka, protože o e-mailech a všech záležitostech s tím spojených se dají popsat nekonečné stohy papíru. Vždy je ovšem ve výsledku zásadní, že každý přistupuje k elektronické poště zcela odlišně a principy, které pro správu používám já nebo kdokoliv další, nejsou obecně platné všude a pro všechny.

Na téma e-mailové produktivity napsali v posledních týdnech velice dobré texty dva slovenští kolegové, kteří popisují, jaké možnosti pro správu e-mailů jsou. Monika Zbínová rozděluje uživatele do několika skupin:

Používatelia e-mailu by sa dali rozdeliť do niekoľkých skupín. Tí, ktorí:

a) majú schránky plné neprečítaných správ a pri trochu šťastia a času sa dostanú k tým najdôležitejším, na ktoré (snáď) aj odpovedajú
b) stíhajú správy priebežne čítať a odpovedať na ne
c) v správach udržujú poriadok podľa nejakého vlastného systému
d) používajú metódu inbox zero

Zámerne skupiny nečíslujem, aby som nevyzdvihovala niektorý spôsob, ako maily manažovať. Každý má svoj systém a kým pre niekoho je e-mail len jeden zo spôsobov osobnej virtuálnej komunikácie (a oveľa viac využíva iné – napr. Messenger, Whatsapp atď.), pre ďalšieho to môže byť hlavný predajný nástroj vo firme.

Každý si během let patrně našel k e-mailu vlastní cestu (Monika dále podrobněji popisuje, jak zcela změnila svůj přístup), ale jako skutečně produktivní způsob řízení celé schránky se mi jednoznačně nejvíce osvědčila zmíněná metoda Inbox Zero, kdy ke každé zprávě přistupuji jako k úkolu, který je třeba různými způsoby vyřešit. V ideálním případě je pak výsledkem prázdný inbox, kde nedává smysl skladovat již vyřešené zprávy.

inbox_zero2

Podrobněji o této metodě píše na svém blogu Oliver Jakubík:

Ak chceme hovoriť o e-mailovej produktivite, potrebujeme zmeniť náš pohľad na to, čo e-mailové správy (teda aspoň tie pracovné) v súčasnosti naozaj sú.

(…)

Ak začneme e-mailové správy vnímať ako úlohy, ktoré potrebujeme spracovať, budeme sa zrejme inak podržať na fenomén stoviek (u niekoho možno až tisícok) prečítaných a v minulosti vyriešených e-mailových správ, ktoré majú – nevediac prečo – stále svoje miesto v priečinku Doručenej pošty.

Na školeniach vždy hovorím, že je to niečo podobné, ako nasledovný príklad:

Predstavte si, že by ste sa večer cestou domov zastavili pri poštovej schránke, ktorú máte pri bráne. Odomknete schránku, vyberiete a prečítate doručené listy – a namiesto toho, aby ste si poštu vzali so sebou do bytu (aby ste mohli zaplatiť šeky, založiť faktúru od mobilného operátora, atď.), tak by ste všetky už otvorené a prečítané listy vrátili naspäť do schránky; a tento postup by ste navyše opakovali pravidelne deň čo deň.

Rozhodně není vaší povinností na metodu Inbox Zero přistoupit, nicméně se stává stále populárnější, čehož jsou důkazem i nové aplikace, které na vyčištění inboxu pamatují se svými funkcemi. Již Airmail jsem si s jeho opravdu velkými možnostmi nastavení dokázal přizpůsobit tak, že jeho fungování metodě Inbox Zero odpovídalo, a jinak tomu není ani v případě Sparku, který se po roce a půl na iOS konečně dostal také na Mac.

Mít aplikaci pro všechna zařízení, která používám, je pro mě v případě poštovního klienta klíčové, protože mi nedává smysl, abych na iPhonu spravoval e-maily jinak než na Macu. Navíc spolu dva odlišní klienti ani pořádně nekomunikují. Proto jsem Spark poprvé pořádně otestoval až nyní.

sparkmail1

Jelikož jsem byl s Airmailem spokojen, instaloval jsem Spark hlavně na zkoušku, abych si osahal, co umí. Aby to ale dávalo smysl, převelel jsem do něj všechny své schránky a používal výhradně jej. A nakonec jsem už po pár dnech věděl, že se k Airmailu téměř jistě nevrátím. Ale postupně.

Zmínka o vývojářském týmu, který za Sparkem stojí, nebyla náhodná. Readdle je skutečně ověřená a uznávaná značka, u jejíž aplikací si můžete být jisti kvalitním provedením, dlouhodobou podporou a především držením kroku s dobou. I proto jsem příliš neřešil, že mě případné opuštění Airmailu bude stát 15 eur, který jsem za jeho aplikace pro iOS a Mac kdysi zaplatil (a navíc se už několikanásobně vrátily).

První věc, jež mě na Sparku jednoznačně pozitivně zaujala, je grafické zpracování a uživatelské rozhraní. Ne že by byl Airmail ošklivý, ale Spark je zkrátka ještě o úroveň jinde. Někteří takové věci neřeší, ale na mě platí. A teď konečně k tomu důležitému.

Na začátek je třeba říct, že co do možností přizpůsobení Spark na Airmail nemá, ale i to může být jeho výhoda. Mnoho uživatelů od Airmailu až příliš tlačítek a voleb odradilo.

sparkmail-iphone

U Sparku jsem byl nejvíce zvědavý na jeho hlavní chloubu – Smart Inbox, který inteligentně řadí příchozí poštu a snaží se jako první zobrazit ty nejdůležitější zprávy, zatímco newslettery zůstávají bokem, aby nerušily. Jelikož ke každé zprávě v inboxu přistupuji stejně, nebyl jsem si jistý, zda bude další nástavba užitečná. Ale něco na Smart Inboxu je.

Chytrý inbox ve Sparku funguje tak, že posbírá příchozí e-maily ze všech účtů a seřadí je do třech hlavních kategorií: osobní, newsletter a oznámení. A ve stejném pořadí je vám pak servíruje. Jako první byste tak měli vidět zprávy od „reálných lidí“, které obvykle hledáte. Jakmile si zprávu z jakékoliv kategorie přečtete, přesune se úplně dolů do klasického inboxu. Když zprávu z nějakého důvodu potřebujete mít rychle dostupnou, lze ji špendlíkem přichytit nahoru.

Třídění do kategorií je ale velice důležité také pro notifikace. Spark vám totiž díky chytrým notifikacím nebude posílat oznámení, když vám dorazí newsletter nebo jiné oznámení, o kterých obvykle okamžitě vědět nepotřebujete. Pokud máte notifikace u e-mailů zapnuté, je tohle opravdu nesmírně šikovná funkce. (Lze klasicky nastavit upozornění na každý nový e-mail.) Každou kategorii pak také můžete ve Smart Inboxu spravovat dávkově: všechny newslettery tak můžete jediným kliknutím archivovat, odstranit, nebo označit jako přečtené.

 

U každé příchozí zprávy můžete změnit kategorii, pokud vám například newsletter spadl do osobní schránky, přičemž se Spark v třídění neustále zdokonaluje. Celý Smart Inbox jde snadno vypnout, ale musím říct, že se mi tato nástavba klasického inboxu líbí. Je už víceméně samozřejmostí, že můžete u každého e-mailu využít gesta pro různé akce, jako je odstranění, odložení nebo připnutí nahoru.

Co pak ještě nabízí Spark proti konkurenci navíc, jsou rychlé odpovědi ve stylu „Díky!“, „Souhlasím“ nebo „Zavolej mi“. Výchozí anglické odpovědi lze přepsat na české a pokud často na zprávy odpovídáte právě podobným krátkým způsobem, jsou rychlé odpovědi ve Sparku velice efektivní. Jiní zase uvítají integraci kalendáře přímo do aplikace, čímž se rychleji reaguje na pozvánky, protože máte ihned přehled, jestli máte volno.

Již za standard dnes můžeme označit funkce jako chytré hledání, které usnadní prohledávání všech schránek, možnost připojovat přílohy i ze služeb třetích stran (Dropbox, Google Drive, OneDrive) a také je otevírat či s nimi různě dále pracovat.

Proti Airmailu mi na Sparku stále několik funkcí chybí, jiné, užitečné, jsou tu zase navíc, ale vývojáři nyní zpracovávají veškerý feedback, který dostávají zejména k Mac aplikaci, a již vydali první update (1.1), jenž několik vylepšení přinesl. Osobně jsem postrádal možnost přidělit ke každému účtu barvu, aby bylo možné zprávy v inboxu na první pohled odlišit. Spark 1.1 to už umí.

Věřím, že se do budoucna Spark naučí komunikovat také s dalšími aplikacemi třetích stran (což Airmail umí), jako je například 2Do, a že přibudou šikovné funkce jako odeslání e-mailu později či odložení zprávy na desktop, což jiné e-mailové aplikace umí. Zpožděné odeslání zprávy se hodí, když například píšete e-maily v noci, ale chcete je odeslat až ráno. Co se týče odkládání, má Spark poměrně široké možnosti přizpůsobení, ale odložit zprávu na iOS tak, aby se vám zobrazila, až si otevřete aplikaci na Macu, zatím neumí.

Tak či tak je už nyní Spark skutečně silným hráčem na poli e-mailových klientů, které se v poslední době až nebývale rozhýbalo (viz dále například NewtonMail). A co je také velice důležité, Spark je dostupný zcela zdarma. Zatímco jiné aplikace od Readdle jsou zpoplatněné, u Sparku vsadili vývojáři na jiný model. Pro individuální užití chtějí ponechat aplikaci zdarma a placené budou až varianty pro týmy a firmy. Spark je totiž teprve na začátku. Pro verzi 2.0 připravuje Readdle velké novinky, kterými chce smazat rozdíl mezi interní a externí komunikací v rámci firem. Máme se na co těšit.

Spark by Readdle
Spark by Readdle
Developer: Readdle Inc.
Price: Free
Spark - Love your email again
Spark - Love your email again