Zavřít reklamu

Facebook již v minulosti musel čelit skandálům spojených s ochranou soukromí uživatelů. Naopak Apple se opakovaně nechal slyšet, že pro ochranu soukromí svých zákazníků dělá maximum. Navzdory tomu se nedávno ukázalo, že i cupertinský gigant má do jisté míry zásluhu na tom, že se citlivé údaje uživatelů dostaly tam, kam nemají – konkrétně právě na Facebook.

Redaktoři The Wall Street Journal nedávno odhalili, že hned několik populárních iOS aplikací odesílalo citlivé informace Facebooku. Jedná se celkem o jedenáct aplikací, které s Facebookem bez souhlasu uživatele sdílely data osobního charakteru. K odesílání dat docházelo dokonce i v případě, že uživatel nebyl na Facebook přímo připojen, případně neměl vůbec založený profil. Tvůrci aplikací neposkytli uživatelům dostatečně jasné informace o tom, jak je s jejich údaji nakládáno.

Aplikace Instant Heart Rate: HR Monitor od společnosti Azumio odesílala data o srdeční činnosti uživatelů bezprostředně po jejich zaznamenání. U Flo Period & Ovulation Tracker se zase jednalo o údaje související s reprodukčním zdravím uživatelek. K nepovolenému odesílání dat docházelo i v případě aplikace Realtor.com, která pro změnu sdílela data týkající se lokací a cen nemovitostí, jež uživatelé v aplikaci označili jako oblíbené. Žádná ze zmíněných aplikací uživatele o odesílání dat nijak neinformovala ani jim nedala možnost sdílení dat odsouhlasit. Na vině podle Wall Street Journal není Facebook, ale přímo tvůrci aplikací, kteří do nich zakomponovali příslušné analytické a statistické nástroje.

Tyto analytické nástroje mají za úkol především profilovat uživatele za účelem průzkumu trhu a cílení reklam. Zajímavé je, že Facebook sběr osobních údajů tohoto druhu nejenom odmítá, ale také uvádí, že je v rozporu s podmínkami smluv s vývojáři. Ty zakazují zasílání informací z oblasti zdraví, financí a podobných kategorií citlivého charakteru.

Mluvčí Facebooku pro Wall Street Journal uvedl, že vývojáři zmíněných aplikací již byli požádáni o ukončení odesílání údajů, které by uživatelé mohli považovat za citlivé, a přislíbil, že společnost podnikne další kroky v případě, že vývojáři výzvu neuposlechnou. Facebook po vývojářích aplikací podle své mluvčí požaduje jasné informace o tom, jaké uživatelské údaje sdílejí. Facebook sám údajně s těmito údaji nijak dál nenakládá. Developeři tvrdí, že citlivé údaje jsou přísně anonymizované, ve skutečnosti je ale každá z informací označená unikátním identifikátorem pro účely reklamy, a na základě tohoto identifikátoru může být spojena s konkrétním uživatelem. Řada aplikací sice v podmínkách neurčitě zmiňuje, že „uživatelské údaje mohou být sdíleny se třetí stranou“, Facebook ale konkrétně neuvádějí.

V relativně krátkém období se jedná o druhý případ, kdy aplikace z App Storu narušovaly soukromí uživatelů. Počátkem měsíce se objevila zpráva o tom, že u některých aplikací docházelo bez souhlasu uživatele k pořizování záznamu dění na obrazovce.

Facebook
.