Zavřít reklamu

Už během včerejšího dne jsme vás informovali, že řada populárních aplikací pro iPhone zaznamenává skrze službu Glassbox chování uživatele v průběhu jejího používání a ukládají snímky obrazovek. Bez vědomého souhlasu uživatelů tak v některých případech docházelo i k zaznamenávání citlivých údajů, jako jsou čísla kreditních karet a pasů.

Apple na situaci pohotově zareagoval a upozornil vývojáře, že je zapotřebí, aby byly informace o používání tohoto typu technologií jasně sděleny zákazníkům. V opačném případě mají vývojáři příslušné funkce deaktivovat.

Mluvčí společnosti uvedl, že ochrana soukromí uživatelů je v ekosystému Applu nejdůležitějším prvkem, a že používání služeb typu Glassbox vyžaduje výslovný souhlas uživatele. Uživatel by měl být také v případě aktivace těchto služeb při používání aplikace vyrozuměn jasnou vizuální indikací. Příslušní vývojáři byli upozorněni na to, že v případě nedodržení těchto pravidel vážně porušují pokyny a podmínky pro ochranu soukromí. Minimálně jeden z vývojářů již musel ze své aplikace odstranit kód, který umožňoval záznam aktivity v průběhu používání aplikace.

Služby typu Glassbox byly zaznamenány u aplikací Abercrombie & Fitch, Hotels.com, Air Canada, Hollister, Expedia či Singapore Airlines. Původním účelem bylo mapovat chování uživatelů při používání aplikace. Apple požaduje, aby se v příslušné aplikaci objevila v případě aktivace příslušných služeb v levém horním rohu malá červená ikona. Pravděpodobnější ale je, že se vývojáři používání těchto služeb raději vzdají – dá se předpokládat, že si většina uživatelů nepřeje žádný typ zaznamenávání jejich aktivity.

Společnost Glassbox ve svém oficiálním prohlášení uznala, že zjištění serveru TechCrunch mohlo oprávněně vyvolat jisté obavy. Firma ale podle svých vlastních slov věří, že převažují spíše výhody, které služba poskytuje jak vývojářům, tak uživatelům. Glassbox dále ve svém prohlášení ujistil veřejnost, že ani on, ani jeho klienti nemají zájem „sledovat“ uživatele. Jejich cílem je spíše vylepšit uživatelskou zkušenost. Glassbox podle slov svých uživatelů již od počátku pomáhal organizacím vylepšit způsob, jakým mohou uživatelé využívat jejich aplikace, a lépe svým zákazníkům porozumět.

V závěru provozovatelé Glassboxu prohlásili, že plně podporují soukromí a bezpečnost uživatelů, a že příslušná data nebyla v žádném případě sdílena s třetí stranou.

App Store

Zdroj: MacRumors

.