Zavřít reklamu

Pokud se o dění kolem Applu zajímáte již nějaký ten pátek, pravděpodobně si pamatujete na obří kauzu z roku 2011, kdy Apple obvinil Samsung z toho, že sprostě kopíruje design jejich iPhonu, tím se obohacuje na úspěchu jablečné společnosti a ještě jí tak ubírá nějaké ty zisky. Celá kauza se točila na dnes již legendárním patentu na ‚smartphone s oblými rohy‘. Po více než sedmi letech se vrací zpět k soudu a tentokrát by to mělo být opravdu naposledy. Znovu se hraje o miliardu dolarů.

Celá kauza se táhne od roku 2011 a již rok na to to vypadalo, že by mohlo dojít k rozuzlení. Porota v roce 2012 rozhodla, že je Apple v právu a Samsung opravdu porušil několik technických a designových patentů, které patřily společnosti Apple. Samsung tak měl Applu vyplatit onu miliardu dolarů (nakonec byla částka snížena ‚jen‘ na 548 milionů dolarů), což se stalo kamenem úrazu. Po zveřejnění tohoto rozsudku začala další fáze této kauzy, kdy Samsung napadl rozhodnutí o vyplacení této sumy vzhledem k tomu, že si Apple nárokuje ztráty vázané na celkovou cenu iPhonů, nikoliv na základě hodnoty porušených patentů jako takových.

apple-v-samsung-2011

S tímto argumentem se Samsung soudí již šest let a po průchodu několika instancemi se tato kauza objevila před soudem znovu a snad naposledy. Hlavní argument Applu je stále stejný – výše škody se určuje na základě ceny celého iPhonu. Samsung argumentuje tím, že došlo k porušení jen specifických patentů a technických řešení a výše škody by tak měla být rozpočítána právě z toho. Cílem procesu je konečně rozhodnout, jakou částku by měl Samsung Applu zaplatit. Zdali by mělo dojít k doplacení oné miliardy dolarů, nebo jiné (podstatně nižší částky).

Dnes došlo k úvodním prohlášením během kterých padlo například to, že design je jedním z klíčových vlastností Apple zařízení a pokud dojde k jeho cílenému kopírování, je tím poškozen produkt jako takový. Samsung se tímto krokem údajně obohatil o „miliony a miliony dolarů“, proto je požadovaná částka dle zástupců Applu adekvátní. Vývoj prvního iPhonu byl extrémně zdlouhavým procesem, během kterého se pracovalo na desítkách prototypů, než designéři a inženýři došli k „ideálnímu a ikonickému designu“, který se stal jedním z klíčových prvků telefonu jako takového. Samsung pak tento léta připravovaný koncept vzal a „sprostě ho okopíroval“. Zástupce společnosti Samsung na druhou stranu žádá, aby byla výše škod vyčíslena na 28 milionů dolarů z výše uvedených důvodů.

Zdroj: 9to5mac, Macrumors

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.