Zavřít reklamu

Je rozhodnuto. Osmičlenná porota právě vynesla rozsudek v obnoveném procesu mezi Applem a Samsungem a jihokorejské společnosti nařídila, aby v rámci náhrady škod Applu zaplatil 290 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). Samsung byl totiž usvědčen z toho, že kopíroval patentovaný software a design kalifornské společnosti…

Vše začalo loni v srpnu, kdy byl Samsung usvědčen z porušování patentů a byla mu vyměřena pokuta převyšující jednu miliardu dolarů. Soudkyně Lucy Kohová však nakonec tuto částku snížila na méně než 600 milionů dolarů, protože byla přesvědčená, že došlo k pochybení při výpočtech poroty. O zhruba 450 milionech, o které Kohová snížila původní částku, se tedy jednalo znovu.

[do action=“citace“]Samsung dluží Applu za kopírování jeho produktů celkem 929 milionů dolarů.[/do]

Proto se celý proces rozjel minulý týden podruhé, aby nová porota ještě jednou prošla důkazy a vyčíslila novou sumu, kterou by měl Samsung nahradit škody, jež Applu způsobil. Apple v novém procesu požadoval 379 milionů dolarů, přičemž Samsung kontroval tím, že je ochotný zaplatit jen 52 milionů.

Výsledných 290 milionů dolarů, o kterých dnes po dvoudenním rokování rozhodla porota, je téměř o sto milionů méně, než Apple požadoval, ale na druhou stranu výrazně více, než na co byl ochoten přistoupit Samsung, jenž navíc přiznal, že skutečně některé patenty porušil.

V tuto chvíli tedy Samsung dluží Applu za kopírování jeho produktů celkem 929 milionů dolarů, původní rozhodnutí se sníženou pokutou na 599 milionů dolarů totiž stále platí a navíc k němu ještě v dubnu tohoto roku přibylo dalších 40 milionů dolarů, které Apple získal z jiného patentového sporu zahrnující Samsung Galaxy S II.

Zástupci obou stran nyní mají čas na reakci a je téměř jasné, že dnešním verdiktem kauza neskončí. Očekává se okamžité odvolání Samsungu a stejný tah patrně provede také Apple.

Apple již stihl poskytnout vyjádření serveru All Things D:

Pro Apple byl tento případ vždy o něčem víc než jen o patentech a penězích. Bylo to o motivaci a tvrdé práci, jež vkládáme do vytváření produktů, které lidé milují. Není sice možné k takovým hodnotám přidat cenovku, nicméně jsme porotě vděční za to, že Samsungu ukázala, že kopírování něco stojí.

Zdroj: TheVerge

[do action=“aktualizace“ datum=“25. 11.“]Celková částka, kterou Samsung musí nahradit Applu škody, nakonec nečiní 889 milionů dolarů, ale o 40 milionů dolarů více. Ty byly Applu přiřknuty v dubnu letošního roku v rámci jiného patentového sporu, který se týkal zařízení Samsung Galaxy S II.

.