Zavřít reklamu

V posledních letech Apple investoval nemalé peníze do svých služeb, jejíchž představení strhlo lavinu pozornosti. Jmenovitě se samozřejmě jedná o  TV+ a Apple Arcade. Ty se po bok iCloudu a Apple Music zařadily v roce 2019, kdy od nich gigant sliboval hromadu zábavy. Není se proto čemu divit, že dokázaly strhnout doslova lavinu pozornosti a nadšení. Bohužel však není všechno zlato co se třpytí. Ve finále jsou totiž služby spíše přehlíženy. I když je dobré zmínit, že se platforma  TV+ víceméně probouzí a nabízí stále více skutečně kvalitního obsahu. Jenže co s Apple Arcade?

Herní služba Apple Arcade má jablíčkářům dopřát hodiny zábavy v podobě mobilních her. Platforma těží především z více než 200 exkluzivních titulů a možnosti hraní prakticky na všech Apple zařízeních uživatele. Samozřejmě se v takovém případě ukládá i jeho postup hrou. Pokud bychom například hráli ve vlaku na telefonu a vzápětí si hru otevřeli doma na Apple TV/Macu, můžeme pokračovat přesně tam, kde jsme skončili. Na druhou stranu tu figuruje obrovský problém, kvůli čemuž o službu nemá tolik lidí zájem.

Na koho Apple Arcade cílí?

Nejprve si ale musíme uvědomit, na koho cupertinský gigant se službou Apple Arcade vlastně cílí. Pokud se totiž řadíte mezi takzvané hardcore hráče a dokážete se klidně na několik hodin ztratit u konzole či herního počítače, pak je jasné, že si moc zábavy u Apple Arcade neužijete. Jablečná společnost naopak cílí na nenáročné hráče, děti a celé rodiny. Za 139 korun měsíčně totiž nabízí zmiňované exkluzivní tituly. A právě v těch je zakopaný pes.

Hry vypadají na první pohled vcelku dobře, přičemž slova chvály se valí i na jejich hratelnost a další prvky. Problém je ale v tom, že na platformě najdeme především adventury a indie hry, o které pravý hráč pochopitelně nemá zájem, případně jen minimální. Ve službě zkrátka chybí kvalitní hry mainstreamového typu. Osobně bych uvítal akční střílečku ve formě Call of Duty: Mobile nebo dobrou příběhovou hru z pohledu první osoby ve stylu Thief či Dishonored. Z oněch mainstreamovým her je k dostání snad jen NBA 2K22 Arcade Edition. Samozřejmě je nutné vzít v potaz, že tyto tituly jsou vyvíjeny především pro hraní na iPhone, kvůli čemuž nemusí vypadat úplně půvabně. Když se ale nad tím tak zamyslíme, je to vcelku paradox. Rok co rok se nám Apple chlubí, jak se mu podařilo navýšit výkon (nejen) jablečných telefonů, které zcela upřímně dnes disponují nadčasovou čipovou výbavou. Významný posun vpřed si zažil i svět počítačů Mac, konkrétně tedy s příchodem čipů Apple Silicon. Proč tedy ani s takovou nejsou k dispozici lépe vypadající hry?

apple arcade ovladač

Otevření platformy

Současné problémy, které Apple Arcade doprovázejí prakticky od jejího počátku, by teoreticky mohlo zvrátit otevření platformy. Kdyby gigant z Cupertina svou službu zpřístupnil například i na Androidech a Windows, mohl by pod svá křídla získat další zajímavé tituly, které by už mohly táhnout lépe. Ačkoliv se tohle jeví jako možné řešení, je nutné se na celou situaci podívat z širšího úhlu pohledu. V takovém případě by se totiž objevila další, pravděpodobně ještě větší překážka. Samotné hry by se musely připravit nejen pro jablečné systémy, ale také pro ty další, což vývojářům přidá další práci. Stejně tak by se mohly objevit i problémy s hratelností kvůli špatné optimalizaci.

Popularitu služby jako takové by mohl podpořit přísun dalších, podstatně kvalitnějších her, které by zacílili na tradiční hráče. Co se pak týče otevření Apple Arcade a její rozšíření na ostatní platformy, i v tomto směru má firma Apple poměrně zajímavou příležitost. Zdroje k vylepšení rozhodně má a nyní je už jen na ni, jaké kroky učiní nadále. Jak na službu nahlížíte vy? Jste s Apple Arcade spokojeni?

.