Zavřít reklamu

Herní platforma Apple Arcade je tady s námi už přes dva roky, během kterých došlo k přidání hned několika herních titulů. Tato služba funguje poměrně jednoduše. Za měsíční poplatek jablíčkářům zpřístupní více než 200 exkluzivních her, které si mohou užít na svých iPhonech, iPadech, Macích i Apple TV. Obrovskou výhodou je, že můžete v jednu chvíli hrát na iPhonu a následně se přesunout například k Macu a v gamingu pokračovat na něm. Při zohlednění konkurence se však Apple Arcade zdá jako dopředu prohraná hra. Proč tomu tak je a jaké má cupertinský gigant vůbec šance?

Jak funguje Apple Arcade

Než se dostaneme k tématu, pojďme si vysvětlit, jak platforma Apple Arcade vlastně funguje. Služba jako taková slouží pouze pro zpřístupnění již zmiňovaných exkluzivních her, které si následně můžete stáhnout do podporovaných zařízení a kdykoliv je hrát – dokonce i bez připojení k internetu. Následná synchronizace vašeho postupu proběhne po připojení k síti. A právě v tomto by mohl spočívat onen problém. Jelikož se hry stahují přímo do daného zařízení a využívají jeho dostupných kapacit (výkonu) k běhu, tak je pochopitelné, že se o tituly s převratnou grafikou pochopitelně nejedná. Je zkrátka nutné, aby byly bezproblémově spustitelné nejen na Macu, ale i na iPhonu. Ačkoliv výkonem nabitý 14″ a 16″ MacBook Pro nabízí dostatek kapacity i pro graficky náročné hry, tak jej v tomto odvětví nedokáže využít. Hry z Apple Arcade totiž zároveň musí běžet i na jablečných telefonech.

Přesně proto taky herní nabídka vypadá, jak vypadá. Ačkoliv služba nabízí dost relativně kvalitních a zábavných titulů, tak se své konkurenci zkrátka rovna nemůže. Zkrátka a jednoduše, nelze porovnávat například The Pathless z Apple Arcade s hrami jako Cyberpunk 2077, Metro Exodus a podobně.

Konkurence je na míle daleko

Na druhou stranu tady dnes máme extrémně silnou konkurenci v podobě služeb Google Stadia a GeForce NOW. Je ale fér uznat, že tyto platformy ke gamingu přistupují trošku z odlišné strany a namísto propůjčování titulů hráčům umožňují hrát i ty nejnáročnější herní tituly na běžném zařízení. Jedná se totiž o formu takzvaného cloudového hraní, které je dnes vnímáno jakožto budoucnost gamingu. V takovém případě se totiž o veškeré zpracování hry stará výkonný počítač v cloudu, přičemž k uživateli se zasílá pouze obraz, v opačném směru pak pokyny k ovládání. Díky dnešním možnostem internetu hráč ve výsledku získává plynulý, ničím nerušený, a především spolehlivý zážitek.

google-stadia-test-2
Google Stadia

Zároveň se jako argument může namítat, že v případě těchto dvou platforem jde primárně o hraní na PC. Opak je ale pravdou. Díky tomu, že se o zpracování her stará počítač v cloudu, tak ničemu nebrání v tom, abyste si daný titul spustili i bezchybně na vašem mobilním telefonu. V takovém případě akorát stačí disponovat herním ovladačem a díky poměrně rozsáhlému pokrytí je možné hrát prakticky odkudkoliv.

Ačkoliv to zní naprosto skvěle a tyto dvě platformy na první pohled naprosto demolují nabídku Apple Arcade, tak je nutné uznat i některé nedostatky. Jelikož se totiž u těchto služeb nesetkáte s exkluzivními herními tituly, tak si za ně také zaplatíte. GeForce NOW vám uzná již zakoupené hry z vašich herních knihoven (Steam, Epic Games), kdežto v rámci předplatného Google Stadia již získáváte přístup k vybraným titulům, avšak za ty další si budete muset zkrátka zaplatit. Jelikož se navíc jedná o takzvaně AAA tituly, tak se jejich cena může častokrát dostat i přes hranici tisíce korun za kus. To se však služba snaží kompenzovat tím, že každý měsíc svým předplatitelům naděluje nálož her zdarma. Jakmile ale jednou dojde k ukončení předplatného, o vše přicházejí. Samozřejmě také není možné hrát v režimu offline, kde zkrátka Apple Arcade vítězí.

Budoucnost Apple Arcade

Aktuálně není úplně snadné odhadnout, jak si s tlakem konkurenčních služeb dokáže Apple poradit. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že služby jako Google Stadia či GeForce NOW cílí na úplně odlišnou cílovou skupinu, která si chce vychutnat ty nejlepší herní kousky i na slabších konfiguracích nebo tabletech a telefonech. Na druhou stranu Apple Arcade spíše míří na nenáročné hráče, kteří se chtějí čas od času zabavit u zajímavých her. Následně už je jen na jednotlivých hráčích, do které skupiny by se rádi zařadili, respektive jaké jsou jejich preference.

Na trh se navíc dere další hráč, Netflix, který po boku svému multimediálního obsahu začne nabízet i mobilní hry. Ty budou dostupné již v rámci předplatného a bezesporu se může jednat o zajímavé zpestření služby jako celku.

.