Zavřít reklamu

Apple Arcade je sice součástí App Store, ale jeho zaměření je jiné. Oproti obsahu za peníze nebo zdarma s mikrotransakcemi v něm platíte jedno předplatné a za něho dostanete celý katalog, který čítá na 200 her. Obstojí ale ty jeho nejlepší tituly v konkurenci dostupné mimo tuto službu přímo nabízenou společností Apple? 

I když se Apple snaží koncipovat svou platformu Apple Arcade jako tu, kterou využijete na iPhonech, iPadech, počítačích Mac i Apple TV, realita je trošku jiná. Drtivá většina uživatelů prostě bude obsažené hry hrát nejspíše jen na iPhonech a iPadech, protože pro Mac jsou přece dostupné jiné vyspělejší tituly, kterým se obsah platformy prostě nemůže rovnat. To samé platí o platformě tvOS v Apple TV, kde se Apple Arcade jednoduše jiným konzolím nesahá ani po kotníky.

Pokud navíc zavítáte na stránky Applu, i zde je sama platforma už popisována jako „nejlepší sbírka mobilních her“. Měsíc platformy máte na zkoušku zdarma, poté je třeba platit 139 Kč měsíčně, v rámci rodinného sdílení však může za tuto cenu hrát až dalších 5 jejích členů. V rámci Apple One získáte Apple Arcade v balíčku s Apple Music, Apple TV+ a úložištěm na iCloudu za nižší měsíční cenu. Individuální tarif s 50GB iCloudem je zde od 285 Kč měsíčně, rodinný tarif s 200GB iCloudem od 389 Kč měsíčně. K nákupu zařízení Apple je pak Apple Arcade zdarma na 3 měsíce.

AAA či Triple-A hry 

Definice AAA nebo také Tripple-A her je taková, že se jedná o tituly typicky od středního nebo velkého distributora, který na samotný vývoj poskytl značný rozpočet. Je to tedy obdoba označení blockbuster pro filmy obvykle hollywoodské produkce, do kterých se nalijí stovky milionů dolarů a čekají se od nich několikanásobné tržby. 

Mobilní hry jsou vlastním trhem, kde můžete najít skutečné perly, ať už se jedná o ty z výše zmíněné produkce, nebo indie tituly od nezávislých vývojářů. Jenže jen Triple-A tituly jsou obvykle ty, o kterých je slyšet nejvíc a stejně tak jsou i vidět, protože mají patřičnou propagaci. A ať se nám to líbí, nebo ne, Apple Arcade jich nabízí prostě málo. Je zde totiž jasně vidět, že zde převažují mobilní hříčky a jiné nenáročné tituly než do posledního puntíku propracované hry.

Těch skutečně velkých her je v Arcade pomálu. Jako první takový titul se dá považovat Oceanhorne 2, který byl představen už při samotné prezentaci služby. Jenže od té doby podobných titulů moc nepřibylo. Můžeme za ně považovat NBA 2K22 Arcade EditionThe Pathless a samozřejmě Fantasian. Tento titul je navíc pro platformu tak důležitý, že si jej Apple dovolil označit i titulem roku v Arcade. Moc na co jiného totiž vnadit jednoduše nemá. 

A pak zde máme ty hry, které jsou k dispozici jak v App Store tak v Arcade. Je to případ těch titulů, které mají přídomek „plus“ a jsou obsaženy v kolekcích Nadčasová klasika nebo Legendy App Storu. Ty už v rámci samotného prodeje App Store jednoduše netáhly, tak je vývojáři poskytly i pro Arcade. Takové Monument Valley za AAA titul považovat nelze, stejně tak ani BADLAND nebo Reigns. Jediným je zde prakticky jen Monster Hunter Stories+.

Pokud byste si toto epické RPG od vývojáře CAPCOM chtěli zahrát bez Apple Arcade, zaplatíte za něho 499 Kč. Na druhou stranu je zde evidentní, že díky své komplexnosti vám nějaký čas zabere a neprojdete jej za měsíc, ba ani za dva. Takže je otázkou, zda se spíše nevyplatí jednorázová investice.

Co App Store? 

Je jasné, že vývojářům se více vyplatí poskytnout hry mimo Arcade a vydělávat na jejich prodejích nebo spíše obsažených mikrotransakcích. S ohledem na to, že se jedná o mobilní platformu, zde najdeme skutečné množství opravdu kvalitních titulů, a to ať už se jedná o FPS, RPG, závodění, nebo cokoli jiného.

Už 16. prosince pak vyjde titul, který se dá považovat za skutečně dospělou AAA hru. Jistě, je to sice port té původně určené pro počítače a konzole, ale svými nároky dokáže otestovat nejen zařízení, ale i hráče. Jedná se o Alien: Isolation od Feral Interactive. Tento titul je FPS stealth hororovou survival hrou, která má extrémní nároky minimálně na úložiště zařízení, kdy může požadovat až 22 GB volného prostoru.

379 Kč, kolik bude titul stát, není úplně málo, na druhou stranu jsou samozřejmě i dražší tituly. Kdyby však takový počin přišel do Arcade, neváhám ani sekundu a objednávám předplatné. Možná si hru zahraji a pak jej zruším, i tak by ale Applu naskočila dušička za předplatitele. Podobné hry Arcade prostě chybí, a je tomu z prostého důvodu. Apple to svaluje na originální obsah, a to Isolation prostě není, budou si jej totiž moci zahrát i uživatelé Androidu. A to je důvod, proč Arcade v této podobě nemůže být úspěšný koncept. Vývojáři potřebují prodávat, a ne paběrkovat na platformě, která pořádně sama neví, čím chce být. A tím pádem je zjevné, že lepší, kvalitnější a propracovanější tituly jsou prostě jen v App Store, nikoli Apple Arcade.

.