Zavřít reklamu

Apple Beta Software Program umožňuje uživatelům vyzkoušet si ještě předběžnou verzi softwaru. Jejich zpětná vazba ohledně kvality a použitelnosti pak pomáhá Applu identifikovat problémy, opravit je a vylepšit tak samotnou finální verzi, která je po ukončení testování vydána široké veřejnosti. 

Jako člen softwarového beta programu Applu budete moci zaregistrovat svá zařízení pro přístup k veřejným beta verzím a vyzkoušet na nich jejich nejnovější funkce. Testovat tak můžete operační systémy společnosti, tedy iOS, iPadOS, macOS, tvOS a watchOS. Chcete-li se k testování přihlásit, můžete tak učinit na stránkách společnosti jejímu programu určeným.

Jednotlivé zákonitosti 

Aktuálně jsou všechny hlavní verze operačních systému již vydané, nicméně stále se ladí např. desetinové aktualizace, které také přinášejí různé novinky. Je ale samozřejmé, že hlavní smysl programu je po červnové konferenci WWDC, na které společnost každoročně představuje své hlavní novinky a následně je poskytne k testování – to nejen vývojářům ale právě i všem, kteří jsou do Apple Beta Software Programu zapojeni. Jedinou podmínkou je mít své Apple ID.

Protože vlastně nabízíte své služby (a zařízení) Applu, je program zcela zdarma. Stejně tak ale nemůžete čekat, že vám za hlášení problémů Apple nějak zaplatí. Tento program je dobrovolný a za vaši účast se tedy žádná odměna neplatí. V žádném ohledu není brán jako hackování zařízení, tedy např. Jailbreak, takže tím, že si betu nějakého systému společnosti nainstalujete nijak neporušujete jeho hardwarovou záruku. 

Hlášení chyb 

Veřejné beta verze iOS, iPadOS a macOS jsou dodávány s vestavěnou aplikací Feedback Assistant, kterou lze otevřít z domovské obrazovky na iPhonu, iPadu nebo iPodu touch a z doku na Macu. Aplikace je nicméně dostupná i z nabídky nápovědy libovolné aplikace výběrem možnosti Odeslat zpětnou vazbu.

feedback_assistant_iphone_mac

Pokud používáte veřejnou beta verzi tvOS, můžete odeslat zpětnou vazbu prostřednictvím aplikace Feedback Assistant na registrovaném iPhonu, iPadu nebo iPodu touch. Když narazíte na problém nebo něco nefunguje podle vašeho očekávání, smyslem celého programu právě je, abyste tuto informaci skrze tuto aplikaci poslali přímo společnosti Apple a ta na ni mohla reagovat. 

Doporučení a rizika 

Jelikož není veřejná beta verze softwaru ještě vydána, může obsahovat chyby nebo jiné nepřesnosti a nemusí samozřejmě také fungovat stejně dobře, jako následně vydaný software. Před instalací beta softwaru tedy určitě nezapomeňte zálohovat svůj iPhone, iPad nebo iPod touch a počítače Mac. Jedinou výjimkou je zde Apple TV, jejíž nákupy a data jsou uloženy v cloudu, takže konkrétně ji zálohovat není třeba. 

Applem se pak samozřejmě doporučuje instalovat beta software pouze na neprodukční zařízení, která nejsou důležitá pro vaši práci a podnikání. Mělo by se jednat o sekundární systém Macu nebo samotné doplňkové zařízení. V mezních situacích totiž může dojít k nefunkčnosti aplikací ale i teoretické ztrátě dat atd.

Zrušení testování 

Dokud je vaše zařízení zaregistrováno do Apple Beta Software Programu, budete automaticky dostávat nové verze veřejné beta verze z iOS Software Update, Mac App Store, tvOS Software Update nebo watchOS Software Update. Registraci svého zařízení však můžete kdykoli zrušit, aby to již tyto aktualizace nedostávalo. 

Na iOS jděte do Nastavení -> Obecné -> VPN a správa zařízení a klepněte na softwarový profil iOS & iPadOS Beta, který se zde zobrazuje. Následně klepněte na Odebrat profil. Až bude vydána další verze iOS, můžete ji nainstalovat z Aktualizace softwaru zcela běžnou cestou.

V macOS jděte do Předvolby systému a vyberte Aktualizace softwaru. Zde vlevo uvidíte informaci o tom, že je váš Mac přihlášen do programu Apple Beta Software, pod kterou si rozklikněte detaily. Zobrazí se dialogové okno s dotazem, zda chcete obnovit výchozí nastavení aktualizace. Zvolte Obnovit výchozí. Váš Mac tím již nebude dostávat veřejné beta verze. Až bude vydána další verze macOS, můžete ji nainstalovat z Aktualizace softwaru v Předvolbách systému. 

Nechcete-li však čekat, než bude další ostrá verze daného systému vydána, můžete své zařízení obnovit ze zálohy, kterou jste vytvořili před instalací veřejné beta verze. Problém je zde jen s Apple Watch, které nelze po instalaci veřejné beta verze obnovit na dříve vydané verze OS. Chcete-li beta program opustit úplně, můžete navštívit stránky pro zrušení registrace, kde se úplně dole přihlaste svým Apple ID a pokračujte podle zobrazovaných informací. 

.