Zavřít reklamu

S příchodem nových čipů z rodiny Apple Silicon se mezi jablíčkáři otevřelo poměrně zajímavé téma aneb jak se Apple postaví ke gamingu. Kombinace Applu a videoher sice léta nejde úplně dohromady, avšak s navýšením výkonu u nových zařízení se tohle téma začíná opět otevírat. Není se proto čemu divit, že se jedná o poměrně často řešené téma na jablíčkářských diskuzních fórech. Svět videoher se totiž neustále rozrůstá a pro cupertinskou firmu by mohl být další příležitostí k zisku.

Téma gamingu se zároveň začíná spojovat s Apple TV. Jablíčkáři častokrát debatují nad budoucností jablečné televize, přičemž někteří si ji dokážou představit jako jistou formu domácí herní konzole. Tuto myšlenku navíc podpořil nedávný příchod nové generace s doposud nejvyšší výkonem. Nová Apple TV 4K (2022) totiž disponuje čipsetem Apple A15 Bionic, který současně tepe například v iPhonech 14 (Plus).

Apple je na gaming bezbranný

Jak už jsme zmínili výše, diskuze o gamingu na Apple produktech se postupně otevírá, a to především díky výkonu dnešních Apple zařízení. Ty na tom nejsou vůbec nejhůře, ba naopak. Například již zmiňovaná Apple TV 4K (2022) výkonnostně dokonce převyšuje herní handheld konzoli Nintendo Switch, přestože je dokonce levnější. To ale ještě neznamená, že by měl Apple zcela vyhráno. Tak jednoduché to pro něj bohužel není. Cupertinský gigant má totiž před sebou poměrně zásadní problém, kvůli němuž má absolutně nulovou šanci prorazit v oblasti gamingu. Tedy alespoň prozatím. Přestože na první pohled disponuje vším potřebným, tak nesmíme zapomínat na to prakticky nejdůležitější, respektive na samotné hry.

Apple produkty reprezentují samostatné platformy v rámci celkově uzavřeného ekosystému, kde se v drtivé většině případů spoléhají na vlastní technologie. Na tom jde krásně vidět, že výkon není úplně vším. Ani přes to totiž jablečné operační systémy nenabízí podporu pro moderní AAA hry. Samozřejmě v takovém případě jsou zodpovědní spíše vývojáři, kteří jednoduše nepřipravují své tituly pro jablečné platformy, a to z poměrně jednoduchého důvodu. Vývoj či port by se jim zkrátka nemusel vyplatit a investice do jeho přípravy by tak stála zbytečné finance a čas. To je naopak něco, v čem jednoznačně dominuje konkurenční Microsoft. Ten se videoher chytl hned v jejich počátku a za poslední roky skoupil řadu herních studií, díky čemuž pod svá křídla získal nespočet oblíbených her. Apple na to šel ale z úplně opačné strany – gaming zcela ignoroval.

Dostatečný výkon nestačí

Jak už jsme tedy naznačili výše, disponovat dostatečným výkonem ještě neznamená, že je dané zařízení skvělým kandidátem pro gaming. Přesně tak by šla opsat současná situace Apple produktů. Na druhou stranu fanoušci nepřestávají věřit ve změnu. Nedávný příchod AAA titulu Resident Evil Village, který byl původně vydán pro konzole dnešní generace, respektive Playstation 5 a Xbox Series X|S, jasně ukázal, že i například Macy s Apple Silicon si dokážou poradit s moderní hrou. Jedná se ale o poměrně výjimečný případ. Příchod dalších her je totiž v nedohlednu.

.