Zavřít reklamu

Když Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 představil nový operační systém macOS 13 Ventura, přišel s poměrně zajímavou novinkou. Součástí systému je i nová verze grafické API Metal 3, která s sebou přináší funkci MetalFX. Ta se stará o svižný a bezchybný upscaling obrazu, což má pozitivní dopad především na gaming, u něhož tak Macy mají dosahovat lepších výsledků. V souvislosti s Metal 3 přišlo i poměrně zajímavé odhalení – na Macy později dorazí takzvaný AAA titul Resident Evil Village, který byl původně vyvinut pro herní konzole dnešní generace, konkrétně Xbox Series X a Playstation 5.

Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali. V minulém týdnu Apple uvolnil pro veřejnost macOS 13 Ventura a dnes na Mac App Store vstoupil i zmiňovaný titul Resident Evil Village. Hra má na Macích s čipy Apple Silicon plně využít výkon samotných čipů v kombinaci s možnostmi API Metal 3 a funkce MetalFX, díky čemuž má ve finále nabídnout plynulý, svižný a ničím nerušený gameplay. Jelikož je hra konečně k dispozici, pojďme se proto zaměřit na to, co na ni říkají sami jablíčkáři.

Resident Evil Village: Úspěch s lehkou výtkou

Přesto je Resident Evil Village k dostání na Mac App Store teprve necelý den, tak už nyní sklízí pozitivní ohlasy ze strany samotných jablíčkářů. Ti si hru nesmírně pochvalují a jsou s jejím výkonem spokojeni. Nutno ale zmínit jednu nesmírně důležitou zkutečnost. V tomto případě totiž nehodnotí hru jako takovou, nýbrž fakt, jak běží na novějších Macích s čipy Apple Silicon. Ve skutečnosti se totiž o úplně novou hru nejedná. Jak už jsme zmínili výše, původně byla určena pro herní konzole současné generace. Její původní odhalení se tak konalo již v roce 2020, následné uvolnění pak v květnu 2021.

Jak už jsme zmínili výše, Resident Evil Village na macOS sklízí úspěch. Jablíčkáři jsou nadšeni z toho, že se po letech čekání konečně dočkali plnohodnotného AAA titulu, který je skvěle optimalizován i pro jablečné počítače a umožňuje jim se ponořit do tajů této hororové survival hry. Jenže takové štěstí nemají všichni. Je v tom totiž i jeden menší háček – tato hra totiž není dostupná pro všechny. Spustit ji totiž můžete pouze na Macích s čipy Apple Silicon a tedy akceptovatelným minimem je čipset M1. Zajímavé je, že si jednoduše nezahrajete ani na Macu Pro (2019), za který jste mohli klidně nechat i přes milion korun.

mpv-shot0832

Na druhou stranu si první hráči neodpustili nutnou výtku, která je v tomto případě více než pochopitelná. Někteří z nich totiž tápou nad tím, zda má smysl s takovouto slávou představovat rok starý titul, jehož gameplay a příběh je už dávno všem fanouškům znám. V tomto konkrétním případě jde ale spíše o něco jiného, a to fakt, že jsme se jako jablíčkáři dočkali příchodu plně optimalizovaného AAA titulu.

Metal 3: Naděje pro gaming

Samozřejmě hlavní důvod, proč hra na novějších Macích běží tak dobře, je již zmiňované grafické API Metal 3. Samotné API využívá i Resident Evil Village, díky čemuž tak při hraní těžíme především z celkové optimalizace pro novější jablečné počítače s čipy Apple Silicon. Není se proto čemu divit, že se s příchodem tohoto titulu opět otevírá poměrně zajímavá debata. Bude Metal 3 v kombinaci s Apple Silicon spásou pro gaming na Macích? Na reálnou odpověď si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Jablečné čipy jsou totiž k dispozici již od roku 2020, avšak od té doby jsme se moc optimalizovaných her nedočkali, ba naopak. Ze známějších titulů je k dostání jen World of Warcraft a nyní i zmiňovaný díl Resident Evil.

API Metal
Grafické API Metal od Applu

Vývojáři se do gamingu pro macOS zrovna dvakrát nehrnou, přestože potřebným výkonem a technologiemi jablíčkáři už dávno disponují. To ale ještě neznamená, že je všem dnům konec. Příchod optimalizovaného Resident Evil Village naopak ukazuje, že je gaming reálný a může fungovat i na těchto zařízeních, u nichž bychom to ještě před několika lety vůbec neočekávali. Na tahu jsou tedy vývojáři. Ti totiž musí své hry optimalizovat i pro jablečnou platformu. Celá záležitost pravděpodobně bude vyžadovat větší množství času a trpělivosti, avšak se současným rozmachem Maců je jen otázkou času, než přijde i lepší herní podpora.

.