Zavřít reklamu

Mezi jablíčkáři se opět začíná hovořit o implementaci nového režimu vysokého výkonu, který by měl zamířit do operačního systému macOS. O možném příchodu této funkce se začalo hovořit již na začátku loňského roku 2020, kdy konkrétně byly objeveny nejrůznější zmínky v rámci kódu operačního systému. Ty ale následně zmizely a celá situace utichla. Další změna přichází nyní, s příchodem nejnovější vývojářské beta verze macOS Monterey, podle které by funkce měla zajistit vyšší výkon zařízení.

Jak může fungovat režim vysokého výkonu

Nabízí se ale poměrně jednoduchá otázka. Jak chce Apple pomocí softwaru navyšovat výkon celého zařízení, které se samozřejmě spoléhá na svůj hardware? Ačkoliv to může znít složitě, tak řešení je ve skutečnosti nesmírně jednoduché. Právě takovýto režim by totiž fungoval tak, že by Macu řekl, aby fungoval doslova na 100 %.

MacBook Pro fb

Dnešní počítače (nejen Macy) mají nejrůznější omezení, která mají šetřit baterii a výkon. Samozřejmě není nutné, aby zařízení běželo neustále na maximum, což by mimochodem vyústilo v nepříjemný hluk ventilátorů, vyšší teploty a podobně. Operační systém macOS Monterey mimo jiné přináší i úsporný režim, který můžete znát například z vašich iPhonů. Ten pak naopak omezuje některé funkce a zajišťuje tak vyšší výdrž baterie.

Zmínky a varování

Jak již bylo zmíněno výše, v beta verzi operačního systému macOS se objevila zmínka o takzvaném režimu vysokého výkonu (High Power Mode), který by měl zajistit, aby jablečný počítač běžel co možná nejrychleji a využíval při tom všech svých kapacit. Zároveň se u toho objevilo i varování o možnosti podstatně rychlejšího vybití (v případě MacBooků) a hluku z ventilátorů. Zmiňovaný hluk je ale v případě Maců s čipem M1 (Apple Silicon) spíše minulostí a jen tak se s ním nesetkáte.

Bude režim dostupný pro všechny Macy?

V závěru se ještě nabízí otázka, zdali bude funkce dostupná pro všechny Macy. Již delší dobu se totiž hovoří o příchodu přepracovaného 14″ a 16″ MacBooku Pro s čipem M1X, který by měl drasticky navýšit grafický výkon zařízení. Aktuálně je jediným zástupcem rodiny Apple Silicon čip M1, jenž se dává do takzvaných vstupních modelů určených pro nenáročnou práci, tak je jasné, že pokud chce Apple skutečně porazit svou konkurenci, tak například u 16″ MacBooku Pro bude muset o poznání navýšit jeho grafický výkon.

16″ MacBook Pro (render):

Objevují se proto zmínky o tom, že by režim vysokého výkonu mohl být limitován jen pro tento nejnovější přírůstek, případně pro výkonnější Macy. Teoreticky v případě MacBooku Air s čipem M1 by ani nemusel dávat takový smysl. Jeho aktivací by totiž Mac začal pracovat na své výkonnostní hranici, kvůli čemuž by se pochopitelně zvýšily i samotné teploty. Jelikož pak Air nemá aktivní chlazení, tak je možné, že by se jablíčkáři setkali s efektem zvaným thermal throttling, kdy se výkon naopak omezuje kvůli přehřívání zařízení.

Zároveň ani není jasné, kdy se tento režim zpřístupní pro uživatele. Ačkoliv tedy byly objeveny zmínky o jeho přítomnosti v systému, tak i přesto jej nelze vyzkoušet a není tedy 100% potvrzené, jak vlastně do detailu funguje. V současné chvíli tedy můžeme pouze doufat, že se již brzy dočkáme bližších informací.

.