Zavřít reklamu

Pokud se vám na iPhonu stane, že stav nabití baterie klesne na 20 či 10 %, tak se vám objeví systémová hláška. V tomto upozornění se o zmíněném poklesu nabití baterie jednak dozvíte, a jednak získáte možnost pro jednoduchou aktivaci režimu nízké spotřeby baterie. V případě, že provedete aktivaci tohoto režimu, tak dojde k dočasnému omezení aktivity na pozadí, například stahování souborů a pošty, dokud iPhone opět úplně nenabijete. Kromě toho dojde také k omezení výkonu a několika dalším akcím, které zabrání tomu, aby se baterie nevybíjela tak rychle. Aktivaci režimu nízké spotřeby baterie můžete samozřejmě provést také kdykoliv ručně.

Zmíněný režim byl až doposud k dispozici pouze na jablečných telefonech. Pokud jste jej chtěli aktivovat na MacBooku či iPadu, tak jste nemohli, jelikož byste jej nikde nenašli. To se však změnilo s příchodem macOS 12 Monterey a iPadOS 15, k jejichž představení došlo na vývojářské konferenci WWDC21. Pokud provedete aktivaci režimu nízké spotřeby baterie na MacBooku, tak dojde ke snížení taktovací frekvence procesoru (nižší výkon), dále se sníží maximální jas displeje a budou provedeny další úkony, které zaručí delší výdrž baterie. Režim nízké spotřeby se hodí využívat při vykonávání nenáročných procesů, například při sledování filmů či při brouzdání na internetu. Tato funkce je k dispozici pro všechny MacBooky z roku 2016 a novější. Pro iPadOS nejsou k dispozici žádné informace o režimu nízké spotřeby baterie, avšak v Nastavení tohoto systému se možnost pro aktivaci režimu nachází a funguje stejně jako v iOS.

Jestliže jste si nainstalovali první vývojářské beta verze macOS 12 Monterey či iPadOS 15, popřípadě pokud chcete být do budoucna připraveni, tak by vás mohlo zajímat, jak se režim nízké spotřeby baterie dá aktivovat. Na MacBooku stačí v levém horním rohu klepnout na ikonu , kde z menu vyberte Předvolby systému… Tímto se zobrazí další okno, kde rozklikněte sekci Baterie. Nyní v levém menu otevřete kolonku Baterie, kde už možnost Režim nízké spotřeby najdete. V případě iPadOS je postup aktivace stejný jako v iOS. Stačí tedy přejít do Nastavení -> Baterie, kde možnost pro aktivaci režimu nízké spotřeby baterie najdete. Zmíněný režim lze v iPadOS aktivovat také skrze ovládací centrum, v macOS prozatím jiným způsobem než skrze Předvolby systému nikoliv.

.