Zavřít reklamu

Když nám poprvé Apple odhalil čip M1 z rodiny Apple Silicon, vyrazil tím nejednomu jablíčkáři dech. Nové Macy, ve kterých tento čip tepe, se totiž vyznačují až neuvěřitelným výkonem, nízkou energetickou náročností a svižností. Není navíc žádným tajemstvím, že již poměrně brzy se nám odhalí nové jablečné počítače s novější generací jablečného čipu. Přesně kolem toho se neustále šíří vlna spekulací. Aktuálně se naštěstí nechal slyšet Mark Gurman z Bloombergu, což bezesporu můžeme považovat za důvěryhodný zdroj.

MacBook Air

Nový MacBook Air by mohl přijít zhruba ke konci letošního roku a opět by měl posunout výkon kupředu. Bloomberg konkrétně hovoří o tom, že produkt bude vybaven takzvaným „high-end“ nástupcem čipu M1. Co se týče CPU, měli bychom se dočkat opět 8 jader. Změna ale nastane u grafického výkonu, kde se můžeme těšit na 9 či 10 jader, namísto dosavadních 7 a 8. Zdali přijde i změna designu Gurman neupřesnil. Už dříve ale známý leaker Jon Prosser hovořil o tom, že se Apple v případě Airu nechá inspirovat loňským iPadem Air a novým 24″ iMacem a vsadí na stejné, přinejmenším podobné barvičky.

Render MacBooku Air podle Jona Prossera:

Redesignovaný MacBook Pro

O příchodu 14″ a 16″ MacBooku Pro, které se budou vyznačovat novým designem, se už nějaký ten pátek hovoří. V případě tohoto modelu by měl Apple vsadit na novější design s ostřejšími hranami. Podle nejnovějších informací by pak největší vylepšení mělo přijít opět v podobě výkonu. Gigant z Cupertina se chystá „Pročka“ osadit čipem s 10jádrovým CPU (s 8 výkonnými a 2 úspornými jádry). V případě GPU si pak budeme moci vybrat z 16jádrové a 32jádrové varianty. Navýšit by se měla i operační paměť, která z maximálních 16 GB vzroste na 64 GB, stejně jako je tomu u dosavadního 16″ MacBooku Pro. Nový čip by navíc měl podporovat více Thunderbolt portů a rozšířit tak obecně konektivitu zařízení.

M2-MacBook-Pros-10-Core-Summer-Feature

Podle dřívějších zpráv Bloombergu by model Pro měl přinést i vymodlený návrat některých konektorů. Konkrétně se můžeme těšit například na HDMI port, čtečku SD karet a napájení prostřednictvím MagSafe. 14″ a 16″ MacBook Pro by pak na trh mohl vstoupit letos v létě.

High-End Mac mini

V Cupertinu by se navíc nyní mělo pracovat i na podstatně výkonnější verzi Macu mini, která nabídne o poznání výkonnější čip a více portů. Od tohoto modelu se očekává, že v jeho případě Apple vsadí na stejný čip, který jsme si opsali výše u MacBooku Pro. Díky tomu dosáhne stejného výkonu procesoru i grafiky a nabídne totožné možnosti při výběru velikosti operační paměti.

Připomeňte si představení Macu mini s M1:

Co se pak týče konektorů, Mac mini nabídne čtyři Thunderbolty na zadní straně namísto dosavadních dvou. Aktuálně si od Applu můžeme zakoupit buďto Mac mini s čipem M1, nebo sáhnout po „profesionálnější“ verzi s Intelem, která taktéž nabízí čtyři zmiňované konektory. Právě tento nový kousek by měl Intel nahradit.

Mac Pro

Pokud novinky ze světa jablečného světa sledujete pravidelně, pravděpodobně vám neunikly informace o potenciálním vývoji Macu Pro, ve kterým by běžel neuvěřitelně výkonný čip Apple Silicon. To ostatně naznačil Bloomberg již dříve a nyní přináší nové informace. Tento nový model by totiž měl být vybaven neuvěřitelným čipem s procesorem s až 32 výkonnými jádry a až 128jádrovým GPU. Údajně by se nyní mělo pracovat na dvou verzích – 20jádrové a 40 jádrové. V takovém případě by se čip skládal z procesoru s 16/32 výkonnými jádry a 4/8 úspornými jádry.

Zajímavostí také je, že čipy z Apple Silicon jsou energeticky méně náročné a nepotřebují až tak silné chlazení jako například procesory od Intelu. Díky tomu je ve hře i změna designu. Apple by konkrétně mohl celý Mac Pro zmenšit, přičemž některé zdroje hovoří o návratu ke vzhledu Power Macu G4 Cube, jehož design je i po letech neuvěřitelně úchvatný.

.