Zavřít reklamu

Poslední dobou se čile spekuluje nad tím, že Apple chystá svůj skládací MacBook, úplně ze hry není ani iPad. Posouvat technologie na další úroveň je třeba, skutečně to má ale smysl na úkor ergonomie? 

Ve „velkém“ to rozjel Samsung a Lenovo. Samsung v podobě svých skládacích smartphonů řady Galaxy Z, Lenovo pak v případě laptopů ThinkPad X1. Být první je sice důležité, ale je zde do jisté riziko v podobě toho, že sice budete oceňováni za míru invence, nicméně na tom můžete prodělat kalhoty. Skládačky obecně se totiž rozjíždějí možná až příliš pomalu. Samsungu sice už roste konkurence, jenže ta se zaměřuje spíše jen na čínský trh, jako kdyby jinde nebyla kupní síla. Anebo si jen nejsou výrobci tak jistí v kramflecích.

Tablety a řešení 2v1 

Galaxy Z Fold3 je smartphone, který se snaží mít přesah do sféry tabletů. Galaxy Tab S8 Ultra je pak nejvybavenější tablet Samsungu, který má obří 14,6“ úhlopříčku. Když k němu přidáte i klávesnici společnosti, vyjde vám z něho výkonný stroj s Androidem, který pohodlně zastane práci nejednoho počítače. Jenže zrovna toto je ten případ, kdy by se mohlo vyplatit složit tak velkou úhlopříčku napůl.

Můžete na to mít různé názory, ale takto velké zařízení už je na hraně použitelnosti s ohledem na fakt, že je to „jen“ tablet. Kolem 14“ se pak už poměrně běžně vyskytuje portfolio tzv. notebooků 2v1. Jedná se o počítače, které sice nabízejí plnohodnotnou klávesnici, ale jejich přetočením z nich získáte vlastně tablet, protože poskytují dotykový displej. Takové řešení navíc nabízí více společností, jako je Dell, ASUS, i Lenovo, a takové řešení má samozřejmě výhodu v plnohodnotném operačním systému.

Ohebný notebook 

Právě poslední zmíněná společnost to už zkouší i s ohebnými notebooky. Lenovo ThinkPad X1 Fold je totiž první skládací notebook na světě s OLED displejem a procesorem Intel Core i5 a 8GB pamětí RAM. Díky konstrukci pantů tak lze notebook používat právě jako počítač, ale i tablet. 13,3“ displej je samozřejmě dotykový, nabízí poměr stran 4:3 a rozlišení 2048 x 1536 pixelů. Podporu stylusu je samozřejmostí.

Pořád zde ale platí to, že běžný uživatel pro takové zařízení za 80 tisíc Kč nebude mít využití. Kdyby Apple představil svou alternativu, bude na tom cenově stejně nebo výše, takže pořád se taková zařízení vymezují pro úzkou skupinu uživatelů, obvykle profesionálů. Než technologie sama zlevní, bude to ještě nějakou dobu trvat. Ostatně prvního skládacího řešení Applu bychom se měli dočkat až v roce 2025, a to by mělo jít „jen“ o iPhone. Další skládací portfolio produktů by mělo následovat až s dalšími roky. 

Na grafiku a práci se stylusem sice mohou pak být taková zařízení fajn, pro běžnou práci je to ale vlastně zbytečné, pokud o běžné práci uvažujeme jako kombinace klávesnice + myš (trackpad). Lenovo sice ukazuje u svého skládacího notebooku i zajímavě řešenou fyzickou klávesnici, ale v takovém případě samozřejmě nevyužijete potenciál zařízení, pokud ji tedy nepoužíváte odděleně. Osobně sice všem „skládačkám“ fandím a doufám, že se na trhu chytí, jen potřebujeme někoho, kdo nám ukáže, jak je máme využívat a jak z nich máme dostat jejich plný potenciál. A právě na to je Apple specialista, takže i když nebude první, třeba bude konečně použitelný tak, jak si obecná veřejnost přeje.

Lenovo ThinkPad X1 Fold Gen 1 koupíte například zde

.