Zavřít reklamu

Se skládacími telefony, tedy těmi, které vám po svém rozevření poskytnou o poznání větší úhlopříčku displeje, se setkáváme už poměrně dlouho. Vždyť první Samsung Galaxy Fold vyšel v září 2019 a nyní má již svou třetí generaci. I tak nám Apple podobu svého řešení ještě nepředstavil. 

První Fold samozřejmě trpěl porodními bolestmi, ale Samsungu nelze upřít snahu o to přinést jako první z velkých výrobců zařízení podobného řešení. Druhý model se pochopitelně snažil maximum chyb svého předchůdce napravit, a třetí Samsung Galaxy Z Fold3 5G už je skutečně bezproblémové a výkonné zařízení.

Pokud jsme tedy mohli být z počátečních pokusů poněkud rozpačití, kdy možná ani sám výrobce nevěděl, kam takové zařízení směrovat, nyní už se patřičně vyprofilovalo. Také proto si Samsung mohl dovolit představit i druhý smysl skládacího telefonu, který má podobu dříve populárního véčka. Samsung Galaxy Z Flip3 sice odkazuje k již třetí generaci podobné konstrukce, ve skutečnosti se ale jedná teprve o druhou. Zde šlo čistě o marketing a sjednocení řad.

Ani předchozí Flip ale nebyl prvním véčkem velkého výrobce se skládacím displejem. Tento model byl představen v únoru 2020, ale ještě před ním to stihla Motorola se svým ikonickým modelem Razr. Ta své véčko se skládacím displejem představila 14. listopadu 2019, další generaci přinesla o rok později.

Řada „skládaček“ Huawei Mate začala svou éru modelem X, následovaným modelem Xs a X2, který byl oznámen loni v únoru. První dva zmíněné modely se však skládaly na druhou stranu, takže displejem ven. Xiaomi Mi Mix Fold oznámené v dubnu 2021 ale už vychází ze stejné konstrukce, jakou má Fold Samsungu. A pak je zde ještě Microsoft Surface Duo 2. Zde však výrobce udělal značný úkrok stranou, protože se nejedná o zařízení se skládacím displejem, i když se jedná o zařízení se skládací konstrukcí. Spíše než telefon, jde tak spíše o tablet, který ale umí telefonovat. A to je z velkých jmen prakticky vše.  

Proč Apple pořád váhá 

Jak je tedy vidět, příliš mezi čím vybírat není. Výrobci se do nových skládacích zařízení dvakrát neženou a je jen otázkou, zda technologii nevěří, nebo je pro ně výroba příliš složitá. Vyčkává i Apple, a i když stále sílí informace o tom, že svou skládačku připravuje. Cena skládacích Samsungů ukázala, že taková zařízení nemusí být těmi nejdražšími. Z Flip3 seženete za cca 25 tisíc Kč, takže nijak daleko od cen „obyčejných“ iPhonů není. Samsung Galaxy Z Fold3 5G seženete od 40 tisíc, což už je více. Jenže zde je třeba uvažovat tak, že v kompaktním balení dostanete tablet a smartphone, což může být právě proti srsti zejména Applu.

Ten se nechal slyšet, že nehodlá sjednocovat systémy iPadOS a macOS. Jenže kdyby jeho skládací model dostal úhlopříčku téměř stejně velkou, jakou má iPad mini, neměl by na něm běžet iOS, který by potenciálu takto velkého displeje nedokázal využít, ale měl by na něm jet právě iPadOS. Jak ale takové zařízení odladit, aby nekanibalizovalo iPady ani iPhony? A není toto slučování řad iPhonu a iPadu?

Patenty již jsou 

Největší svízel Applu tedy nebude v tom, jestli skládací zařízení představit. Největším oříškem pro něho je, komu jej určit, a o jakou část uživatelské základny se připravit. Zákazníků iPhonů nebo iPadů? Ať už by se mělo jednat o iPhone Flip, iPad Fold nebo cokoli jiného, tak si pro takový produkt připravila společnost svou půdu dostatečně kvalitně.

Řeč je samozřejmě o patentech. Jeden ukazuje skládací zařízení podobné Z Flipu, tedy že by se jednalo o véčkovou konstrukci, a tím pádem i o iPhone. Druhý pak typicky „foldovskou“ konstrukci. Ta by měla poskytnout 7,3 nebo 7,6“ displej (iPad mini má 8,3“) a přímo se nabízí podpora Apple Pencil. Není tedy sporu o tom, že se Apple myšlenkou skládačky skutečně zabývá. 

.