Zavřít reklamu

Apple po dlouholetém čekání konečně přišel s novinkou, která nesmírně potěší řadu vývojářů. Cupertinský gigant je bohužel častokrát pomalý v implementaci funkcí, které by tady měly být už dávno. Skvělým příkladem mohou být například widgety v systému iOS 14. Zatímco pro uživatele konkurenčních telefonů s operačním systémem Android se roky jedná o zcela normální věc, pro (některé) jablíčkáře to byla pomalu až revoluce. Stejně tak Apple nyní přišel s poměrně důležitou změnou pro App Store. Umožní totiž vývojářům své aplikace publikovat neveřejně, díky čemuž daná appka nebude dohledatelná v rámci jablečného obchodu aplikací a dostat se k ní budete muset pouze prostřednictvím odkazu. K čemu je to vlastně vůbec dobré?

Proč chtít neveřejné aplikace

Takzvané neveřejné aplikace, které nejde za normálních podmínek vůbec dohledat, mohou přinášet řadu zajímavých benefitů. V tomto případě samozřejmě není řeč o běžných appkách, na které se dennodenně spoléháte a často s nimi pracujete. U těch jejich vývojář pochopitelně chce pravý opak – aby byly vidět, aby se stahovaly/kupovaly a generovaly zisk. To ale samozřejmě neplatí ve všech případech. Představit si můžeme například situaci, kdy pro potřeby určité firmy vznikne menší aplikace. U té samozřejmě chcete, aby k ní neměl zbytečně přístup někdo jiný, ačkoliv by tak například k žádným škodám dojít nemuselo. A právě to v současné chvíli není možné.

Pokud byste chtěli aplikaci schovat před veřejností, tak máte zkrátka smůlu. Jediným řešením je, že ji patřičně zabezpečíte a umožníte přístup například pouze registrovaným uživatelům, kteří musejí dopředu znát své přihlašovací údaje. To ale není úplně ten případ. Je důležité totiž rozlišit appku pro potřeby firem a program, u kterého si zkrátka jen nepřejete, aby byl mezi jablíčkáři vidět. Ať už je to tak či onak, příchozí řešení v podobě neveřejných aplikací přijde rozhodně více než vhod.

Současný přístup

Zároveň podobná možnost zde existuje už řadu let. Pokud jste vývojářem a chcete svou aplikaci zveřejnit, máte prakticky dvě možnosti – publikovat ji do App Storu, nebo využít jablečný program Enterprise Developer. V tom prvním případě byste museli danou appku zabezpečit, jak už jsme psali výše, čímž zamezíte v přístupu neoprávněných lidí. Na druhou stranu Enterprise Developer program dokonce dříve nabízel možnost takzvané privátní distribuce, na což ale Apple rychle dojel. Ačkoliv původně tento přístup měl sloužit pro distribuci aplikace mezi zaměstnance společnosti, celá myšlenka byla zneužita firmami od Googlu i Facebooku, přičemž stejně tak se zde objevil nelegální obsah od pornografie až po hazardní aplikace.

App Store

Ještě mezitím, kdy tento program podporoval privátní distribuci, měl i tak svá omezení a nedostatky. Například aplikaci vydanou v tomto režimu nemohli použít například brigádníci či externí zaměstnanci. V tomto směru dostaly výjimku jen automobilky a jejich prodejny a partnerské servisy.

Stále stejná (přísná) pravidla

Ačkoliv se sice k neveřejným aplikacím dostane jen menší část lidí, tak ani přesto Apple nikterak neslevil ze svých podmínek. I přesto totiž jednotlivé aplikace budou muset projít klasickým ověřovacím procesem a potvrdit tak, že splňují veškeré podmínky obchodu Apple App Store. Ať už tedy vývojář bude chtít publikovat svou appku veřejně či neveřejně, tak v obou případech ji zkontroluje příslušný tým a posoudí, zdali nástroj neporušuje zmiňovaná pravidla.

Zároveň zde bude fungovat poměrně zajímavé omezení. Jestliže vývojář jednou svou aplikaci zveřejní jako neveřejnou a následně se rozhodně, že by ji rád zpřístupnil pro všechny, tak ho čeká poměrně složitý proces. V takovém případě totiž bude muset appku nahrát úplně od znova, tentokrát jako veřejnou, a opětovně ji nechat posoudit příslušným týmem.

.