Zavřít reklamu

Na výřez (notch) u iPhonů si jablíčkáři již zvykli. Ten je tady s námi již od příchodu iPhonu X (2017), u kterého jej Apple vůbec poprvé nasadil pro uschování přední TrueDepth kamery a všech potřebných senzorů pro Face ID. Ačkoliv za výřez čelí gigant kritice a snaží se jej zmenšovat, potažmo rovnou odebrat, tak i přesto se rozhodl jej přinést i do nových laptopů. Dnes jej proto najdeme u 14″/16″ MacBooků Pro (2021) a u nedávno představeného MacBooku Air s čipem M2 (2022).

Nikomu ale není tak úplně jasné, proč se Apple pro tuto změnu vůbec rozhodl. Drtivá většina jablíčkářů nejprve počítala s nasazením Face ID, což se ve finále bohužel nestalo. Jediným rozdílem je pouze přechod na kvalitnější webkameru s Full HD rozlišením (1080p). Ať už má Apple s výřezem plány jakékoliv, vývojáři neotálejí a snaží se přijít s řešením, které by notch dokázaly proměnit v něco užitečného.

Výřez jako pomocník pro rychlé sdílení přes AirDrop

Jak už jsme zmínili výše, vývojáři začala prakticky ihned spekulovat nad tím, jak by šlo výřez použít k něčemu užitečného. Hned několik z nich pak dostalo vcelku podobný nápad – využít jej pro sdílení souborů skrze AirDrop. Se skutečně zajímavým řešením přišel například @IanKeen. Ten totiž připravil aplikaci, díky které jakmile označíte libovolné soubory, prostor kolem notche se automaticky rozbliká žlutou barvou.

Pak už jen stačí skrze drag and drop soubory přetáhnout do místa výřezu, ten se ze žluté barvy přepne na zelenou a okamžitě otevře okno pro sdílení přes AirDrop. Následně tak už jen postačí vybrat příjemce a o zbytek se postará systém za vás. Jedná se o poměrně jednoduché a intuitivní řešení pro sdílení souborů. Bez něj bychom tak nemuseli soubory označovat a pravým kliknutím teprve vybírat možnosti pro odeslání přes AirDrop. Vývojář samozřejmě také připravil hned několik alternativ pro nalezení optimálního řešení. Skvělou zprávou také je, že výřez pouze stál za zrozením původní myšlenky – aplikaci proto nic nebrání v tom, aby se podívala hned do všech Maců. Jak funkce prozatím vypadá si můžete prohlédnout v níže přiložené galerii, nebo v samotném tweetu.

Podobným způsobem na to šel i @komocode. Ten ale namísto výřezu zacílil na využití funkce drag and drop pro jednoduché sdílení souborů, a to nejen prostřednictvím zmiňovaného AirDropu. V praxi to opět funguje nesmírně jednoduše. Nejprve je nutné označit požadované soubory a přetáhnout je do prostoru notche, čímž se otevře další nabídka. Následně je pak možné dané položky ihned přesunout do iCloud úložiště, iPhonu či třeba iPadu. V tomto případě je ale nutné upozornit na důležitou skutečnost. Jedná se totiž o pouhý mockup neboli návrh, zatímco zmiňovaný vývojář Ian Keen pracuje na funkční aplikaci, kterou již testuje několik šťastlivců.

MacBook Air M2 2022
Výřezem dnes disponuje už i nový MacBook Air (2022)

Budoucnost výřezu u Maců

Operační systém macOS je podstatně otevřenější než iOS, díky čemuž mají vývojáři skvělou příležitost ukázat, co se v nich vlastně ukrývá. Skvělým důkazem je zmiňovaný pomocník pro AirDrop, který dokázal přetvořit jednu ze slabin nových MacBooků (notch) v něco prospěšného. Bude proto zajímavé sledovat, s jakými nápady přijdou i ostatní, případně jak na celou tuto situaci zareaguje přímo Apple. Teoreticky by totiž něco podobného mohl sám zakomponovat do macOS.

.