Zavřít reklamu

Během posledního čtvrtletí minulého roku se Apple podle Strategy Analytics dostal k rekordnímu podílu na zisku z celosvětového prodeje smartphonů. Z celkového objemu, který podle analýzy činil za poslední tři měsíce minulého roku 21 miliard dolarů, Apple utržil 18,8 miliard, tedy necelých 89 procent.

Výrazně si tak polepšil proti minulému roku, kdy měl dosáhnout za stejné období na 70,5 procenta. Výsledkům dopomohlo pravděpodobně i představení iPhonů s větší úhlopříčkou.

Díky procentuálnímu nárůstu Applu se naopak dostali na rekordní minimum výrobci telefonů s Androidem. Připadlo na ně pouhých 11,3 procenta, tedy 2,4 miliardy dolarů. Z této části zisku si pravděpodobně ukousl nejvíce Samsung, který je dlouhodobě nejziskovějším výrobcem smartphonů s operačním systémem Android a několik let byli s Applem prakticky jediní, kteří vykazovali zisk z prodejů chytrých telefonů. Ostatní výrobci skončili vždy buď kolem nuly, nebo se ztrátou.

Dále se podle Strategy Analytics nedařilo ani Microsoftu, který na telefonech se systémem s Windows Phone pod značkou Lumia neutržil žádný zisk. Dopadl stejně jako BlackBerry s nulovým podílem. Navzdory minoritnímu podílu, který si iOS jako platforma proti Androidu drží, dokázal Apple díky cílení na prémiový segment trhu podchytit převážnou část zisku a nadále tak vyvrací domněnku některých analytiků, že tržní podíl operačního systému není zdaleka vše. Ostatně i v segmentu osobních počítačů Applu patří více než polovina všech zisků z prodeje.

Zdroj: AppleInsider
Foto: Jon Fingas

 

.