Zavřít reklamu
iphone6S-box

V posledním fiskálním čtvrtletí Apple opět oznamoval vysoká čísla a dařilo se mu hlavně v rámci trhu s chytrými telefony, který mu díky iPhonům přináší zdaleka největší část zisků. Dokonce tolik, že na ostatní výrobce už příliš velké výnosy ani nezbývají. Apple si v zářijovém čtvrtletí ukrojil z celého trhu 94 procent všech zisků.

Pro konkurenci zcela zdrcující podíl na ziscích Apple neustále zvyšuje. Před rokem bral z trhu s chytrými telefony 85 procent všech zisků, letos to je podle analytické firmy Cannacord Genuity ještě o devět procentních bodů více.

14965-10909-CanaccordGenuitySmartphoneprofitshare-l

Apple trhu dominuje i přesto, že ho za poslední čtvrtletí „zaplavil“ pouze 48 miliony iPhony, což představuje 14,5 procenta ze všech prodaných chytrých telefonů. Nejvíce smartphonů prodal Samsung, s 81 miliony drží 24,5 procenta trhu.

Jihokorejská firma ovšem na rozdíl od Applu získává pouhých 11 procent všech zisků. Je na tom ale ještě lépe než většina zbylých výrobců. Jak napovídá součet zisků Apple a Samsungu, který přesahuje 100 procent, další výrobci obvykle operují v mínusu.

Cannacord píše, že za ztráty firem jako HTC, BlackBerry, Sony nebo Lenovo může především neschopnost konkurovat v segmentu dražších telefonů, stojících přes 400 dolarů. Dražší části trhu naopak dominuje Apple, průměrná prodejní cena jeho iPhonů byla 670 dolarů. Samsung proti tomu prodával průměrně za 180 dolarů.

Analytici předpovídají, že bude Apple i v dalším čtvrtletí růst. Bude za to moci především další odliv uživatelů od Androidu a jejich přechod na iOS, což ostatně při posledních finančních výsledcích komentoval šéf Applu Tim Cook, který prozradil, že firma zaznamenala rekordní počet tzv. switcherů.

Zdroj: AppleInsider

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    U Applu prostě platíme za dokonalý servis, neustálé zlepšování a vývoj. A to něco stojí. Mnohem víc než ono zmíněné železo. A je tomu až tak, že zatímco u jiných železo opravdu otravuje na úkor informací a jiných služeb, u Applu je tomu přesně naopak.

celý text

Čtěte více.