Zavřít reklamu

Apple dnes zveřejnil finanční výsledky za poslední fiskální kvartál roku 2016 a ukázal tak, jak se mu v posledních třech měsících na trhu dařilo. Zveřejněná čísla poměrně dobře odpovídají odhadům Wall Streetu. Za měsíce červenec, srpen a září bylo prodáno 45,5 milionu iPhonů a 9,3 milionu iPadů. Příjmy firmy dosáhly 46,9 miliardy dolarů a Apple pod Timem Cookem tak zaznamenal ve třetím kvartálu za sebou meziroční pokles.

Prodeje iPhonů navíc zaznamenaly i první meziroční pokles od roku 2007, kdy byl telefon Applu uveden na trh (účetní rok je počítán od začátku října do konce následujícího září).

Apple za čtvrtý kvartál vykázal čistý zisk devět miliard dolarů a zisk na akcii 1,67 dolaru. Tržby za celý fiskální rok 2016 dosáhly 215,6 miliardy dolarů a celoroční zisk Applu je vyčíslen na 45,7 miliardy dolarů. O rok dříve přitom Apple vykázal zisk 53,4 miliardy dolarů. Firma tak zaznamenala první meziroční propad od roku 2001.

Špatnou zprávou navíc je, že Applu klesly prodeje iPhonů, iPadů i Maců. Porovnání letošního a loňského čtvrtého kvartálu vypadá následovně:

  • Zisk: 46,9 miliardy dolarů oproti 51,5 miliardy dolarů (pokles o 9 %).
  • iPhony: 45,5 milionu oproti 48,05 milionu (pokles o 5 %).
  • iPady: 9,3 milionu oproti 9,88 milionu (pokles o 6 %).
  • Macy: 4,8 milionu oproti 5,71 milionu (pokles o 14 %).

Naopak skvěle se ale opět dařilo službám Applu. V tomto segmentu společnost i v tomto čtvrtletí rostla, a to o skvělých 24 procent, čímž sektor služeb firmy výrazně překonal svá dosavadní maxima. Za pozornost ale stojí také třicetiprocentní meziroční propad na čínském trhu a pokles prodejů „ostatních produktů“, mezi které patří Apple Watch, iPody, Apple TV a produkty Beats.

Dobrou zprávou pro Apple a nadějnou vyhlídkou pro jeho budoucnost je, že se do finančních výsledků zatím nestihly příliš promítnout nové produkty v čele s iPhony 7 a Apple Watch Series 2. Ještě tento týden má navíc firma zveřejnit i nové MacBooky.

Hospodaření firmy by se tak v příštích čtvrtletích mělo opět posunout k lepšímu. Pozitivní očekávání se ostatně promítají i do ceny akcií, jejichž hodnota se od zveřejnění minulých kvartálních výsledků zvýšila takřka o čtvrtinu a pohybuje se okolo 117 dolarů.

Zdroj: Apple
.