Zavřít reklamu

Apple dnes zveřejnil finanční výsledky za poslední fiskální kvartál roku 2016 a ukázal tak, jak se mu v posledních třech měsících na trhu dařilo. Zveřejněná čísla poměrně dobře odpovídají odhadům Wall Streetu. Za měsíce červenec, srpen a září bylo prodáno 45,5 milionu iPhonů a 9,3 milionu iPadů. Příjmy firmy dosáhly 46,9 miliardy dolarů a Apple pod Timem Cookem tak zaznamenal ve třetím kvartálu za sebou meziroční pokles.

Prodeje iPhonů navíc zaznamenaly i první meziroční pokles od roku 2007, kdy byl telefon Applu uveden na trh (účetní rok je počítán od začátku října do konce následujícího září).

Apple za čtvrtý kvartál vykázal čistý zisk devět miliard dolarů a zisk na akcii 1,67 dolaru. Tržby za celý fiskální rok 2016 dosáhly 215,6 miliardy dolarů a celoroční zisk Applu je vyčíslen na 45,7 miliardy dolarů. O rok dříve přitom Apple vykázal zisk 53,4 miliardy dolarů. Firma tak zaznamenala první meziroční propad od roku 2001.

Špatnou zprávou navíc je, že Applu klesly prodeje iPhonů, iPadů i Maců. Porovnání letošního a loňského čtvrtého kvartálu vypadá následovně:

 • Zisk: 46,9 miliardy dolarů oproti 51,5 miliardy dolarů (pokles o 9 %).
 • iPhony: 45,5 milionu oproti 48,05 milionu (pokles o 5 %).
 • iPady: 9,3 milionu oproti 9,88 milionu (pokles o 6 %).
 • Macy: 4,8 milionu oproti 5,71 milionu (pokles o 14 %).

Naopak skvěle se ale opět dařilo službám Applu. V tomto segmentu společnost i v tomto čtvrtletí rostla, a to o skvělých 24 procent, čímž sektor služeb firmy výrazně překonal svá dosavadní maxima. Za pozornost ale stojí také třicetiprocentní meziroční propad na čínském trhu a pokles prodejů „ostatních produktů“, mezi které patří Apple Watch, iPody, Apple TV a produkty Beats.

Dobrou zprávou pro Apple a nadějnou vyhlídkou pro jeho budoucnost je, že se do finančních výsledků zatím nestihly příliš promítnout nové produkty v čele s iPhony 7 a Apple Watch Series 2. Ještě tento týden má navíc firma zveřejnit i nové MacBooky.

Hospodaření firmy by se tak v příštích čtvrtletích mělo opět posunout k lepšímu. Pozitivní očekávání se ostatně promítají i do ceny akcií, jejichž hodnota se od zveřejnění minulých kvartálních výsledků zvýšila takřka o čtvrtinu a pohybuje se okolo 117 dolarů.

Zdroj: Apple

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  klobouk dolů že Apple dokázal růst téměř 9let v kuse. O tom by si mohly ostatní firmy nechat jen zdát.. Meziroční propad nevidím nijak černě. Růst do nekonečna se prostě nedá, navíc se to od Applu očekávalo, protože je na něj enormní tlak kvůli nějakým novým „wow“ technologiín/řešení/major updatu atd. Lidi si prostě pár měsíců počkají s čím novým příjde, aby si zbytečně nekupovali starou technologii.

  No já doufám, že se Apple propadne pořádně a pak se zase pokorně vrátí k podpoře profesionálů – to co předvádějí poslední léta s notebooky je k pláči – legendární MacBook už začíná být v podstatě jen přerostlý telefon – nic nejde upgradnout, nic nejde opravit – hřeje se to až hrůza – na baterku to vydrží čím dál méně – to že je v danou chvíli nejtenčí/nejmenší/s největší pixelovou hustotou na světě je dobrá vějička na stádo ovcí běžných uživatelů (můj 6 let starý MBP17 byl i po těch letech lepší než nejnovější MBP – třeba zítra překvapí a přijdou s 4 kilovým, 3cm tlustým plasťákem s dostatečnou velikostí displeje a výkonem a výdrží na baterku :) sorry, tohle už je vtip, ale určitou logiku to má)

  Profesionál se pozná podle toho, že má stejné potřeby a požadavky jako Vy?
  A i kdyby ano, tak máte dojem, že hrstka podobně zaměřených dá vydělat Applu víc než nesrovnatelně početnější stádo těch ostatních – podle Vás ovcí?
  Já zatím nevím o strojích, které by běžely tak vyváženě a spolehlivě jako Mac a tedy o jiné funkčnější alternativě, a tak mám dojem, že to dělají dobře. Ale asi se pletu.
  No, přesto mě vždycky úžasně překvapuje s jakou sebejistotou ví každý „profesionál“ (který se vyznačuje hlavně tím, že umí psát na klávesnici), jak vydělávat – ví to podle všeho líp, než podle všeho mnohem zkušenější lidi s přístupem k mnohem přesnějším datům, lidi z dlouhodobě a s přehledem nejziskovější společnosti na světě …. zázrak že tu takové máme … a nakolik má profesionál touhu demonstrovat, jak jsou jeho potřeby „lepší“ než preference všech ostatních to je btw taky fenomén

  tady jde spíš o to že apple byl od začátku zaměřen na kreativní lidi, kteří ho také pak v problémových časech podrželi nejen kvuli loajalitě ke značce ale hlavně kvuli tomu že když investujete 1000$ do hardwaru a softwaru nechce se vám switchovat, nehledě na to že ve své době moc alternativ nebylo. V součastnosti apple čím dál tím víc kašle na profi software (konec Aperture bez náhrady, před několika lety výrazně osekaný final cut atd.) v softwaru apple v podstatě nenechává jinou alternativu než přejít na adobe. V oblasti hardwaru jde o věci jako nemožnost dedikované gpu u menšího mb pro, velmi dlouhá doba evoluce mezi jednotlivými generacemi ať už se bavíme o mb pro či macu pro který nebyl akrualizován přes 3 roky. Nabídka úložiště u stolnich počítačů je velmi žalostná. Např osobně bych na video velmi uvítal možnost 5k imacu s 1tb pci ssd a několik tb na klasických discích přes sata připojení. A bavíme se i o maličkostech jako nedostupnost originál apple monitoru který vždy kraloval, nemožnost originální klávesnice s numerickým blokem atd. Tohle všechno jsou věci které jsou pro práci velmi užitečné a apple je nenabízí jelikož se soustředí na ios a macbook a další ztenšení o 1mm. Abych to uzavřel pro Apple je momentálně opravdu výhodnější vyrábět lifestyle produkty ovšem žádná móda netrvá věčně a tak apple musí počítat že lidé kteří ip a podobně kupují spíše kvuli stylu jednoho dne budou kupovat něco jiného. Apple tím že nutí profíka používat Adobe programy nedokáže udržet ve svém ekosystému a je velmi pravděpodobné že řada těchto uživatelů switchne na stroje které budou levnější a přitom poskytovat vyšší výpočetní výkon pro adobe appky. (dobře je to vidět na grafikách např Nvidie jsou pro adobe mnohem vhodnější než „applovské“ amd, které jsou naopak vhodne. pro final cut).

  Po tom, co předvedli za 2 hodiny včera a co převedl konkurenční Microsoft s jejich „Surface iMacem“ si nic jiného než pokles nezaslouží a je mi to upřímně líto.

celý text

Čtěte více.