Zavřít reklamu

Měla to být revoluce, měla to být odpověď na snažení se Googlu a Samsungu s ohledem na využití AI nejen v mobilních telefonech. A i když ta Applu, kterou společnost představila na WWDC24 vypadá slibně, má tolik omezení, až to hezké není. 

Google Gemini můžete směle využívat na zařízeních s Androidem ale už i v iPhonech. Česky sice umí jen textem, používat se ale dá. V Pixelech jsou pak samozřejmě další funkce, zejména ty zaměřené na editaci fotografií. Galaxy AI Samsungu pak jede v jeho i dva roky starých telefonech jako po másle. Sada AI funkcí společnosti přitom byla k dispozici pro aktuální vlajky Galaxy S24 hned poté, co se dostaly do prodeje. 

Apple představil Apple Intelligence teprve nyní v červnu, uživatelé budou možnosti jeho AI využívat až s příchodem ostrých verzí systémů iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15, přičemž to jen ve fázi beta a jen v americké angličtině. I kdybyste si pak nastavili svůj iPhone právě na tento jazyk i u nás, my budeme mít pořád smůlu. A to „my“ znamená půl miliardy lidí, kteří žijí v EU. 

Zlo jménem DMA? 

Apple Intelligence byla věnována polovina času úvodní Keynote k vývojářské konferenci společnosti, a přitom je určena pro tak „málo“ uživatelů. Má tak rozhodně více omezení, než mohly předpokládat i ty nejčernější scénáře. Bohužel to vypadá, že v zemích EU nebude AI Applu dostupná ani po oficiálním vydání nových operačních systémů. Může za to obava ze zákona o digitálních trzích, tedy DMA. Je to tak další poměrně velká rána pro to, co mělo způsobit revoluci v tom, jak budeme své Apple zařízení vlastně v budoucnu používat. 

Apple kvůli EU ustoupil u iPhonů od Lightningu a přijal UCB-C, kvůli DMA přišel s možností distribuce digitálního obsahu i mimo App Store, těch ústupků je ale více, a přišly s nimi i další obavy. Apple tak své AI do EU nepustí kvůli tomu, že by se to nemuselo líbit komisi, která by jej proto mohla prošetřovat. Absencí dostupnosti tak jednoduše předejde všem oplétačkám. 

Mluví se tedy o letošním roku, čili o tom, že minimálně letos zde Apple Intelligence skutečně neuvidím. Situace se samozřejmě může ještě změnit, ale do září je poměrně málo času a Apple tak pravděpodobně nebude s přezkoumáváním a vyjednáváním příliš chvátat. Jasným strašákem samozřejmě je, že teoreticky hrozí, že by po Applu mohlo být vyžadováno, aby svou AI poskytl i na Android. 

Další nedostupné funkce 

Bohužel AI není jediné, co nakonec v nových systémech nedostaneme. Týká se to i největší novinky v macOS 15, tedy funkce iPhone Mirroring nebo SharePlay Screen Sharing. I toto by teoreticky mohlo být v nějakém rozporu s DMA, jak informoval Boomberg. Je to vážný a velký problém pro obě strany, tedy Apple i jeho zákazníky. Ty se tak totiž mohou nechat snadněji přemluvit k přechodu ke konkurenci. A kdo by jim to měl ve finále za zlé? 

.