Zavřít reklamu

Apple má s herní scénou docela zvláštní vztah, který se za posledních 15 let změnil k nepoznání. Když se Steve Jobs vrátil do Applu, měl ke hrám spíše macešský vztah, myslel si, že kvůli nim nikdo nebude brát Mac vážně. A ačkoliv se v minulosti na Macu objevily některé exkluzivní tituly, například Marathon, Apple tvůrcům her vývoj příliš neusnadňoval. OS X například až donedávna obsahoval zastaralé ovladače OpenGL.

Jenže s iPhone, iPodem touch a iPadem se vše změnilo a iOS se stalo nejrozšířenější mobilní herní platformou, aniž by to Apple zamýšlel. Několikanásobně překonal kdysi největšího hráče na poli handheldů – Nintendo – a Sony se svým PSP a PS Vita zůstalo na vzdáleném třetím místě. Obě společnosti drželi ve stínu iOS nad vodou hardcore hráči, kteří na rozdíl od příležitostných hráčů vyhledávají propracované hry a vyžadují přesné ovládání pomocí fyzických tlačítek, což jim dotykový displej poskytnout nemůže. Jenže tyto rozdíly se stírají stále rychleji a letošní rok bude možná poslední hřebíček do rakve handheldů.

Nejúspěšnější mobilní herní platforma

Na letošním WWDC Apple v iOS 7 a OS X Mavericks představil několik novinek, které by mohli mít pro budoucí vývoj her pro tyto platformy zásadní vliv. První z nich je zcela nepochybně podpora herních ovladačů, respektive zavedení standardu prostřednictvím frameworku pro vývojáře i výrobce ovladačů. Právě absence přesného ovládání bránila mnoha hardcore hráčům v dokonalém zážitku ze hry a u žánrů jako FPS, automobilové závody nebo akční adventury prostě dotyková obrazovka nedokáže přesný fyzický ovladač nahradit.

Neznamená to, že pro hraní těchto her se již bez ovladače neobejdeme. Vývojáři budou nadále povinni podporovat i čistě dotykové ovládání, nicméně přepojení ovladače posune hraní do zcela nové roviny. Hráči budou mít k dispozici dva typy ovladačů – typ obalu, který z iPhone nebo iPodu touch udělá konzoli ve stylu PSP, druhý typ je pak klasický herní ovladač.

Další novinkou je API Sprite Kit. Díky němu bude vývoj 2D her výrazně jednodušší, jelikož nabídne vývojářům hotové řešení fyzického modelu, interakce mezi částicemi nebo pohybu objektů. Sprite Kit dokáže vývojářům ušetřit možná měsíce práce a přiměje tak i dříve neherní tvůrce vydat svou první hru. I díky tomu Apple posílí svou pozici, co se nabídky her týče, a dost možná mu tak zajistí i další exkluzivní tituly.

Trochu podceňovanou novinkou je pak paralaxní efekt, jaký můžeme vidět na domovské obrazovce. iOS 7, jež vytváří dojem hloubky. Je to právě ten efekt, na kterém Nintendo postavilo svůj handheld 3DS, nicméně v tomto případě nebudou potřebovat hráči žádný speciální hardware, pouze podporované iOS zařízení. Vývojáři díky tomu mohou snadněji vytvořit pseudo-trojrozměrné prostředí, které hráče ještě více vtáhne do hry.

Zpátky na Mac

Novinky u Applu na herní scéně se nicméně netýkají pouze iOS zařízení. Jak jsem již zmínil výše, MFi herní ovladače nejsou určeny pouze pro iOS 7, ale také pro OS X Mavericks, framework umožňující komunikaci mezi hrami a ovladači je jeho součástí. Aktuálně sice existuje množství gamepadů a dalších ovladačů pro Mac, nicméně každá jednotlivá hra podporuje různé ovladače a poměrně často je nutné používat upravené drivery, aby konkrétní gamepad se hrou komunikoval. Do nynějška chyběl stejně jako na iOS nějaký standard.

Aby vývojáři mohli vyvíjet grafické aplikace, potřebují k tomu příslušné API pro komunikaci s grafickou kartou. Zatímco Microsoft sází na proprietární DirectX, Apple podporuje průmyslový standard OpenGL. Problém s Macy vždy byl, že OS X obsahovalo velmi zastaralou verzi, která sice dostačovala na náročnější aplikace typu Final Cut, ale pro herní vývojáře může být stará specifikace OpenGL velmi limitující.

[do action=“citace“]Macy jsou konečně herními stroji.[/do]

Současná verze operačního systému OS X Mountain Lion obsahuje OpenGL 3.2, které bylo vydané v polovině roku 2009. Naproti tomu Mavericks přijde s verzí 4.1, která sice stále zaostává za aktuálním OpenGL 4.4 z července tohoto roku, přesto je to pokrok (ovšem třeba integrovaná grafická karta Intel Iris 5200 podporuje pouze verzi 4.0). Co víc, několik vývojářů potvrdilo, že Apple přímo spolupracuje s některými herními studii, aby společnými silami ještě zlepšili grafický výkon v OS X Mavericks.

Nakonec je tu otázka samotného hardwaru. V minulosti mimo nejvyšší řady Mac Pro neobsahovaly Macy zdaleka nejvýkonnější dostupné grafické karty, navíc jak MacBooky, tak iMacy jsou osazeny mobilními grafickými kartami. Tento trend se však také mění. Například Intel HD 5000 obsažená v nejnovějším MacBooku Air zvládne graficky intenzivní hru Bioshock Infinite i na vyšší detaily, zatímco Iris 5200 v základním iMacu z letošního roku si troufne na většinu nejnáročnějších her na vysoké detaily. Vyšší modely s Nvidia GeForce řady 700 pak nabídnou nekompromisní výkon u všech dostupných her. Macy jsou konečně herními stroji.

Velká říjnová událost

Ve vzduchu visí ještě jeden možný vstup Applu do herního světa. Delší dobu se spekuluje o nové Apple TV, která by jednak měla rozčeřit stojaté vody set-top-boxů a také konečně přinést možnost instalace aplikací třetích stran prostřednictvím App Store. Nejen že bychom se dočkali užitečných aplikací pro lepší zážitek ze sledování filmů na Apple TV (například ze síťových disků), ale ze zařízení by se rázem stala herní konzole.

Všechny díly skládačky do sebe zapadají – podpora herních ovladačů v iOS, systému, který najdeme v upravené podobě i na Apple TV, Nový výkonný 64bitový procesor A7, který bez problému utáhne náročné hry jako Infinity Blade III v Retina rozlišení, a hlavně tisíce vývojářů, kteří jen čekají na příležitost přinést své hry na další iOS zařízení. Sony a Microsoft budou mít své konzole v prodeji nejdříve v průběhu listopadu, co by se stalo, kdyby oba Apple o měsíc s herní Apple TV předběhl? Jediné, co musí Apple vyřešit, je úložiště, kterého je na jeho mobilních zařízeních nedostatek. Základ 16 GB je prostě málo, zvlášť když největší hry na iOS atakují hranici 2 GB.

Pokud bychom chtěli tituly s rozsahem GTA 4, 64 GB by muselo být základem, alespoň pro Apple TV. Vždyť pátý díl zabere 36 GB, Bioshock Infinite jen o 6 GB méně. Ostatně i Infinity Balde III si uzme půldruhého gigabajtu a částečně ořezaný port X-COM: Enemy Unknown zabere téměř 2 GB.

A proč se má všechno odehrát v říjnu? Je tu několik indikací. Předně se jedná o představení iPadů, což je zařízení, jak Tim Cook loni poznamenal, na kterém uživatelé hrají hry nejčastěji. Dále je zde částečně podložená spekulace, že Apple pomalu naskladňuje nové Apple TV, které by zde mohly být představeny.

[do action=“citace“]Apple má díky svému jedinečnému ekosystému s neuvěřitelnou podporou vývojářů obrovský potenciál narušit konzolový trh.[/do]

Nejzajímavější je však situace kolem herních ovladačů. Už v červnu během WWDC vyšlo najevo, že společnosti Logitech a Moga své ovladače připravují podle MFi specifikací Applu. Od té doby jsme však zatím viděli několik upoutávek od Logitechu a ClamCase, ale žádný skutečný ovladač. Zdržuje snad Apple jejich představení, aby je mohl odhalit společně s iPady a Apple TV, případně ukázat, jak fungují i na OS X Mavericks, který by měl spatřit světlo světa chvíli po keynote?

Indícií pro herní událost 22. října je zde velké množství a možná něco prozradí i pozvánka novinářům, kterou bychom mohli vidět už za pět dní. Apple má nicméně díky svému jedinečnému ekosystému s neuvěřitelnou podporou vývojářů obrovský potenciál narušit konzolový trh a přinést něco nového – konzoli pro příležitostné hráče s nenákladnými hrami, něco, v čem ambiciózní konzole OUYA selhala. Samotná podpora herních ovladačů pouze upevní pozici mezi handheldy, s App Store pro Apple TV by to však byl zcela jiný příběh. Bude tak zajímavé sledovat, s čím se Apple tento měsíc vytasí.

Zdroj: Tidbits.com
.