Zavřít reklamu

Včera jsme vás informovali o frameworku v iOS 7 pro herní ovladače, které mají konečně přinést standard, na kterém se shodnou jak vývojáři, tak výrobci hardware. Apple naťuknul framework už na keynote, o něco sdílnější pak byl ve svém dokumentu pro vývojáře, který dále odkazoval na jiný s dalšími podrobnosti, ten však ještě nebyl chvíli dostupný.

Nyní je onen dokument k dispozici a zhruba popisuje, jak by měly herní ovladače vypadat a fungovat. Apple zde uvádí dva typy ovladačů, jeden z nich je takový, do kterého lze přístroj vložit. Bude pravděpodobně vhodný pro iPhone a iPod touch, nicméně ze hry by nemusel vypadnout ani iPad mini. Zařízení by mělo mít směrový ovladač, klasická čtyři tlačítka A, B, X, Y. Taková najdeme na ovladačích pro současné konzole, dvě horní tlačítka L1 a R1 a tlačítko pro pauzu. Typ ovladače pro vsunutí přístroje se bude připojovat prostřednictvím konektoru (bezdrátové připojení u tohoto typu Apple neuvádí) a bude se dělit ještě na standardní a rozšířené, přičemž rozšířený bude obsahovat více ovládacích prvků (patrně druhou řadu horních tlačítek a dva joysticky).

Druhý typ controlleru bude klasický herní konzolový ovladač s výše uvedenými prvky včetně čtyř horních tlačítek a joysticků. Apple pro tento typ ovladače uvádí pouze bezdrátové připojení prostřednictvím Bluetooth, nebude tedy pravděpodobně možné připojit externí ovladač pomocí kabelu, což na druhou v době bezdrátových technologií vůbec nevadí, zvlášť s Bluetooth 4.0 s nízkou spotřebou.

Apple dále uvádí, že použití herního ovladače má být vždy volitelné, tedy hru by mělo být možné ovládat i prostřednictvím displeje. Součástí frameworku je i automatické rozpoznávání připojeného ovladače, pokud tedy hra připojený controller zaznamená, pravděpodobně schová ovládací prvky na displeji a bude se spoléhat na input právě z něj. Poslední informace je, že framework bude i součástí OS X 10.9, ovladače tak bude možné použít i na Macu.

Podpora herních ovladačů jasně dává najevo, že to Apple s hrami myslí hodně vážně a konečně nabídne něco i hardcore hráčům, kteří na fyzické gamepady nedají dopustit. Pokud příští generace Apple TV přinese i vytouženou možnost instalovat aplikace třetích stran, kalifornská společnost by ještě mohla výrazně promluvit do herních konzolí.

.