Zavřít reklamu

Apple se investic nebojí a díky volným prostředkům čas od času utrácí a skupuje menší firmy a startupy. Za posledního půl roku tak získal přes dvacet subjektů.

Na rozdíl od jiných technologických gigantů se však společnost z Cupertina svými nákupy příliš nechlubí. Přitom nakupuje poměrně často a vyhledává zejména menší zajímavé technologické firmy a startupy. Občas se ale odváží i mimo standardní pole, zejména když mu nákup přinese nové technologie a patenty.

V rozhovoru pro CNBC se Tim Cook nebál pochlubit tím, že Apple popustil uzdu a trochu si „zautrácel“. Za posledního půl roku tak Apple skoupil mezi 20 až 25 menšími subjekty. Konkrétní detaily už však sdělit nechtěl.

Sám pak dodal, že průměrně Cupertino nakoupí jednu menší firmu zhruba co dva až tři týdny.

„Pokud nám zbydou volné peníze, vždy přemýšlíme, co bychom ještě mohli udělat. Nakoupíme tak vše, co potřebujeme a co sedí našim dlouhodobým strategickým cílům a směru. Takže v průměru koupíme jednu firmu co dva až tři týdny.“

Cook byl maximálně skoupý na další informace. Přesto poznamenal, že hodnotou pro Apple není až tak samotná firma, nýbrž „talenty a intelektuální vlastnictví“.

„Apple často neoznamuje tyto obchody, jelikož koupené firmy jsou malé a my hledáme prvořadě talenty a intelektuální vlastnictví,“ poznamenal.

Tim Cook 2

Apple koupil Shazam, ale také mnoho jiných startupů

Na internet však často akvizice Cupertina přeci jen prosáknou. Mezi ty nejznámější z roku 2018 patří například Texture, Buddybuild a Shazam. Apple ve výsledcích hospodaření mimo jiné sdělil, že má na kontě k dispozici přes 200 miliard dolarů. Další nákupy na sebe patrně nenechají dlouho čekat.

Hlavním cílem tedy není vlastně udržet značku a produkt koupené firmy. Apple míří zejména na schopné lidi, kteří pracují na něčem zajímavém. Často pak danou technologii zařadí do svých vlastních produktů a lidé začnou pracovat jako zaměstnanci Applu. Malá firma tak odkoupením svůj životní cyklus obvykle končí.

Mnoho ze startupů dnes dokonce volí přímo takovou strategii, aby konečným plánem byl odkup dané firmy některou z velkých společností.

Zdroj: 9to5Mac

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.