Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2016 představil iPhone 7, dokázal tím naštvat řadu jablíčkářů. Právě u této řady vůbec poprvé odstranil tradiční 3,5mm jack konektor. Uživatelé se tak od této chvíle museli spoléhat jen a pouze na Lightning, který už tak nesloužil pouze na nabíjení, ale staral se také o přenos zvuku. Od té doby Apple od klasického jacku pomalu upouští a v dnešní nabídce už lze najít pouze dvě zařízení, které jej nabízejí. Konkrétně se jedná o iPod touch a nejnovější iPad (9. generace).

Nabízí lepší kvalitu zvuku jack, nebo Lightning?

V tomto směru se ale nabízí zajímavá otázka. Je po stránce kvality lepší použít 3,5mm jack, anebo raději Lightning? Než si na tuto otázku zodpovíme, pojďme si ještě v rychlosti vysvětlit, co jablečný Lightning vlastně všechno umí. Jeho uvedení jsme se poprvé dočkali již v roce 2012 a doposud se jedná o stálici v případě iPhonů. Kabel jako takový si konkrétně poradí s nabíjením a přenosem digitálního signálu, díky čemuž se v tehdejší době dostal daleko před svou konkurenci.

Co se pak týče kvality audia, tak je Lightning ve většině případů podstatně lepší než standardní 3,5mm jack, což má své jednoduché vysvětlení. 3,5mm jack totiž slouží pro přenášení analogového signálu, což v dnešní době tvoří problém. To ve zkratce znamená, že zařízení musí samo převádět digitální soubory (skladby přehrávané z telefonu, například ve formátu MP3) do analogu, o což se stará samostatný převaděč. Problém pak konkrétně spočívá v tom, že většina výrobců laptopů, telefonů a MP3 přehrávačů pro tyto účely používá levné převaděče, které bohužel nemohou zajistit takovou kvalitu. I to má navíc svůj důvod. Většina lidí totiž na kvalitě audia natolik nelpí.

lightning adaptér na 3,5mm

V tomto směru zkrátka Lightning vede, jelikož je 100% digitální. Když si to dáme tedy dohromady, tak to znamená, že audio, které se odešle například z telefonu, se nemusí vůbec převádět.  Pokud by ale uživatel sáhl po podstatně kvalitnějších sluchátkách, které nabízejí prémiový digital-to-analog převaděč, tak je kvalita samozřejmě na úplně jiné úrovni. To se každopádně netýká široké veřejnosti, nýbrž spíše takzvaných audiofilů, kteří si na kvalitě zvuku potrpí.

Optimální řešení pro masy

Na základě výše popsaných informací je pak také logické, proč Apple od přítomnosti 3,5mm jacku nakonec ustupuje. V dnešní době už pro cupertinskou společnost zkrátka nemá smysl udržovat tak starý konektor, který je navíc podstatně tlustší než jeho konkurence v podobě Lightningu. Zároveň je nutné si uvědomit, že Apple nedělá své produkty pro určitou skupinu lidí (například milovníky audia), ale pro masy, kdy mu jde o co možná největší zisk. A právě Lightning v tomto může být tou správnou cestou, ačkoliv nalijme si čistého vína, klasický jack čas od času chybí každému z nás. Navíc se v tomto směru nejedná pouze o Apple, jelikož stejnou změnu můžeme pozorovat například u telefonů Samsung a dalších.

.