Zavřít reklamu

Čas letí jako voda a již nyní za sebou máme dvě důležité konference, během kterých Apple představil řadu zajímavých novinek. To nejdůležitější nás ale ještě čeká – zářijové představení řady iPhone 13, i když už víme, jak bude vypadat jeho iOS 15. Ačkoliv nás od této události stále dělí několik měsíců, přesto zhruba víme, s jakými novinkami se gigant z Cupertina chystá vytáhnout tentokrát. Nyní navíc zajímavá zpráva od DigiTimes odhalila, že o jednu součástku má Apple větší zájem, než celý trh s mobilními telefony Android.

VCM aneb klíčová komponenta pro řadu vylepšení

Internetem už proletělo několik zpráv o tom, že Apple plánuje od svých dodavatelů nakoupit podstatně více součástky zvané jako VCM (Voice Coil Motor). Nová generace jablečných telefonů by se totiž měla dočkat řady vylepšení v případě fotoaparátu a 3D senzorů zodpovědných za správnou funkčnost Face ID. A to je přesně důvod, proč cupertinská společnost potřebuje podstatně více těchto komponent. Apple měl údajně zkontaktovat své tchajwanské dodavatele, které požádal, zdali by mohli navýšit výrobu VCM o 30 až 40 %, aby pak vůbec mohl uspokojit poptávku jablíčkářů. V tomto směru by pak pouhý iPhone měl značně přeskočit celý trh s Androidem.

Takto Apple prezentoval vylepšení fotoaparátu u iPhonu 12 Pro (Max):

Jaká vylepšení přijdou?

Letos by měl Apple vsadit na další vylepšení fotoaparátu. Nové modely Pro by mohly přijít s vylepšeným ultraširokoúhlým objektivem s clonou f/1.8 a šestičlennou čočkou. Některé úniky dokonce hovoří o tom, že se této vychytávky dočkají všechny čtyři očekávané modely. Jednou z klíčových novinek by ale měla být takzvaná sensor-shift stabilizace. Jedná o optickou stabilizaci obrazu, za kterou je zodpovědný prvotřídní senzor. Ten dokáže vykonat až pět tisíc pohybů za sekundu, čímž eliminuje třes rukou. Tato funkce je prozatím dostupná jen v iPhonu 12 Pro Max (na širokoúhlém objektivu), ale již delší dobu se hovoří o tom, že nově dorazí do všech iPhonů 13. Modely Pro by ji pak mohly dokonce nabídnout i na ultraširokoúhlém objektivu.

Další spekulace navíc hovoří o příchodu možnosti natáčení videa v režimu Portrét. Některé úniky navíc hovoří o něčem, co by mohlo potěšit především milovníky astronomie. iPhone 13 by podle nich měl být schopen skvěle zaznamenat noční oblohu, přičemž automaticky by měl detekovat Měsíc, hvězdy a řadu dalších vesmírných objektů. Jestli se zmiňované spekulace potvrdí, je dost velká šance, že bude fotomodul spolu s jednotlivými čočkami o něco vystouplejší. Jaké novinky byste od iPhonu 13 nejraději viděli vy?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.