Zavřít reklamu

Operační systémy jsou nedílnou součástí Apple produktů. Ačkoliv je Apple za ně častokrát kritizován, slovy chvály se na nimi taktéž nešetří. Vyznačují se totiž svou velice známou jednoduchostí a skvělou provázaností s hardwarem. Jak už jsme ale zmínili, každý systém má nějaké své nedostatky, které spíše zamrzí. Obzvláště když přihlédneme ke zdrojům a celkovým možnostem Applu.

Kdybychom je ale spojili dohromady, získáme perfektní systém, který může být pomalu až bezchybný. Jakéhokoliv spojování se však Apple bojí jako čert kříže. Například systém iPadOS je značně limitující a nedokáže využít plný výkon zařízení, stejně tak na tom není zrovna dvakrát nejlíp z hlediska multitaskingu. Navzdory této kritice Apple (zatím) nepodnikl žádné kroky ke zlepšení, ačkoliv jablíčkáři častokrát spekulovali, že by uvítali větší přiblížení k systému macOS.

Spojení toho nejlepšího dohromady

Jak už jsme zmínili výše, každý operační systém od Applu má své klady a zápory. Apple by se díky tomu mohl inspirovat prakticky přímo u sebe a jednoduše řečeno, spojit veškeré benefity dohromady. Velice obecně lze totiž říct, že to, co schází v macOS, je samozřejmostí pro iOS/iPadOS a naopak. Například na našich jablečných telefonech máme k dispozici skvělou nativní aplikaci Počasí, kdežto na Macu už ji tak pozitivně opsat nelze. Zde je totiž jen v podobě widgetu a zrovna dvakrát moc informací nám zobrazit nedokáže.

Když se na to potom podíváme z opačné strany, tak jsou rozdíly ještě větší. Opět se tedy vracíme k nedostatkům operačního systému iPadOS. Kvůli němu lze iPad použít jen jako pouhé zobrazovací zařízení, ačkoliv tedy disponuje rozsáhlými možnostmi, díky kterým by jej teoreticky šlo využít i pro práci. Například v oblasti multitaskingu se v iPadOS nabízí pouze režim Split View, který rozděluje obrazovku na dvě části. Nalijme si ale čistého vína a vzpomeňme si, jakým způsobem pracujeme na Macích. Síla oken je v tomto ohledu zkrátka nenahraditelná a je podstatně lepší, když můžeme mít otevřených hned několik programů a v sekundě mezi nimi přepínat, případně je různě překrývat přes sebe a mít tak nad vším perfektní přehled.

iPad Pro M1 fb
iPady Pro (2021) a Air (2022) dokonce disponují čipem M1, který pohání i některé Macy

Apple prostředky má, tak proč je nepoužít?

Z tohoto je tedy patrné, že Apple zjednodušeně řečeno disponuje receptem na dokonalé operační systémy, ale z nějakého důvodu se jej dosud zdráhá použít. Přitom by stačilo pouze vzít to nejlepší z jednoho a přenést jej i do druhého, čímž by gigant definitivně potěšil drtivou většinu jablíčkářů, kteří by rozšíření možností či jejich vylepšení uvítali s otevřenou náručí. Zároveň lze z řad fanoušků častokrát slyšet další zajímavý názor. Podle nich by totiž bylo podstatně lepší, kdyby Apple přestal každoročně vydávat nové operační systémy. Namísto toho by je mohl přinášet co rok či dva a více se tak soustředit, aby byly všechny funkce plně funkční a nemuseli bychom na ně dlouze čekat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.