Zavřít reklamu

Před týdnem a několika dny k tomu jsme se dočkali vydání nových operačních systémů od Applu. Konkrétně kalifornský gigant vydal aktualizace s označením iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. Na našem magazínu se všem těmto novým systémům v rámci článků věnujeme. Již jsme si ukázali veškeré novinky a v současné chvíli se věnujeme tipům, pomocí kterých můžete zvýšit výdrž baterie, popřípadě získat zpět ztracený výkon – hrstka uživatelů totiž může mít po aktualizaci se zařízením problémy. V tomto článku se konkrétně budeme věnovat tipům pro zvýšení výdrže Macu po aktualizaci na macOS 12.3 Monterey.

Režim nízké spotřeby

Pokud chcete na vašem iPhonu ušetřit baterii, tak automaticky zapnete režim nízké spotřeby. Tento režim je na jablečném telefonu popřípadě možné jednoduše zapnout tehdy, kdy nabití baterie klesne na 20 či 10 %, a to v rámci dialogového okna, které se zobrazí. Přenosným Macům takový režim dlouho chyběl, v macOS Monterey jsme se ho však konečně dočkali. Režim nízké spotřeby na Macu funguje přesně tak, jak má, a jeho aktivaci provedete v  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde zaškrtněte Režim nízké spotřeby

Nenabíjejte baterii nad 80 %

Patříte mezi jedince, kteří svůj MacBook mají celý den položený na stole a připojený k napájení? Pokud ano, tak byste měli vědět, že to není úplně ideální. Baterie se totiž nejraději pohybují v rozmezí nabití od 20 do 80 %. Samozřejmě fungují i mimo tohle rozmezí, avšak pokud se v něm nachází dlouhodobě, tak může baterie rychleji ztrácet své vlastnosti a předčasně stárnout. Součástí macOS je funkce Optimalizované nabíjení, která má nabití nad 80 % v určitých případech zabránit. Pravdou ale je, že jen hrstce uživatelů se podaří s funkcí sžít a zaručit, aby fungovala. Všem z vás namísto této funkce doporučuji aplikaci AlDente, která prostě a jednoduše nabíjení na 80 % zastaví a nic víc nemusíte řešit.

Práce s jasem

Obrazovka je jedna ze součástek, které nejvíce spotřebovávají energii baterie. Čím větší pak máte nastavený jas, tak tím náročnější obrazovka na baterii je. Aby nedocházelo ke zbytečné vybíjení baterie způsobené vysokým jasem, tak je v macOS k dispozici automatický jas, který byste rozhodně měli mít aktivní. Pro kontrolu stačí přejít do  → Předvolby systému → Monitory, kde se přesvědčte o zaškrtnutí Automaticky upravit jas. Kromě toho můžete aktivovat funkci pro automatické snížení jasu po napájení z baterie, a to v  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde stačí aktivovat funkci Mírně ztlumit jas obrazovky při napájení z baterie. Nezapomeňte, že i nadále můžete jas ovládat ručně, a to pomocí fyzických kláves v horní řadě, anebo skrze Touch Bar.

Zkontrolujte aplikace náročné na hardware

Pokud máte na Macu zapnutou nějakou aplikaci, která nadměrně využívá hardware, tak je nutné počítat s tím, že procenta baterie budou rapidně padat dolů. Čas od času se ale může stát, že vývojář svou aplikaci na příchod nové aktualizace jednoduše nepřipraví, a tak se po její instalaci projeví určité problémy, které mohou způsobit právě nadměrné využívání hardwaru. Naštěstí lze takovou aplikaci jednoduše identifikovat. Stačí, abyste na Macu otevřeli aplikaci Monitor aktivity, kde si následně veškeré procesy seřaďte sestupně podle CPU %. Tímto se vám na prvních příčkách objeví aplikace, které nejvíce vytěžují hardware. Jestliže se zde nachází nějaká aplikace, kterou prakticky nepoužíváte, tak ji můžete ukončit – stačí ji klepnutím označit, poté stisknout ikonu X v horní části okna a klepnout na Ukončit, popřípadě Vynutit ukončení.

Snižte dobu pro vypnutí obrazovky

Jak už bylo zmíněno na jedné z předchozích stránek, tak displej vašeho Macu patří mezi nejvíce náročné součásti na baterii. Již jsme si ukázali, jak pracovat s jasem, kromě toho byste ale měli zaručit, že se při nečinnosti obrazovka co nejdříve vypne, čímž ušetříte nejvíce energie. Pro nastavení této možnosti přejděte do  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde si nahoře pomocí posuvníku nastavte, po kolika minutách se má displej při napájení z baterie vypnout. Nutno zmínit, že vypnutí displeje není to samé jako odhlášení se – opravdu se pouze vypne displej, takže stačí zahýbat myší a ihned dojde k probuzení.

.