Zavřít reklamu

Je čas nasadit do iPadů operační systém macOS? Přesně tohle téma se mezi jablíčkáři řeší již několik let a příchod čipu M1 (z rodiny Apple Silicon) do iPadů Pro (2021) tuto diskuzi podstatně obohatil. K tomuto tabletu se nyní navíc přidal i iPad Air a zkrátka oba nabízejí výkon, který můžeme vidět u normálních počítačů iMac/Mac mini a laptopů MacBook. Má to ale poměrně zásadní háček. Na jednu stranu je krásné, že se jablečné tablety v oblasti výkonu posunuly na míle daleko, ale ve skutečnosti jej ani nedokážou plně využít.

Jak už bylo zmíněno výše, Apple od příchodu čipu M1 do iPadů Pro čelí nemalé kritice, která směřuje především na operační systém iPadOS. Právě ten je pro jablečné tablety obrovskou limitací, kvůli čemuž nedokážou využít svůj plný potenciál. Cupertinský gigant navíc častokrát zmiňuje, že například takový iPad Pro dokáže spolehlivě nahradit Mac, avšak realita je ve skutečnosti někde úplně jinde. Zaslouží si tedy iPady operační systém macOS, případně po jakém řešení by mohl Apple sáhnout?

macOS, nebo zásadní změna iPadOS?

Nasazení operačního systému macOS, který pohání jablečné počítače, do iPadů je spíše nepravděpodobné. Jablečné tablety se ostatně ještě nedávno spoléhaly na zcela totožný systém jako iPhony a našli jsme v nich tedy iOS. Změna přišla v roce 2019, kdy se poprvé představila upravená odnož s označením iPadOS. Ta se nejprve od iOS moc nelišila, a proto jablíčkáři očekávali, že v následujících letech přijde obrovská změna, která podpoří multitasking a posune tak iPady na zcela novou úroveň. Nyní však mám rok 2022 a ničeho takového jsme se zatím nedočkali. Přitom ve skutečnosti by jen stačilo několik prostých úprav.

iPad Pro M1 fb
Takto Apple prezentoval nasazení čipu M1 do iPadu Pro (2021)

Momentálně iPadOS nelze využít pro plnohodnotný multitasking. Uživatelé mají k dispozici akorát funkci Split View, která dokáže obrazovku rozdělit na dvě okna, což se sice může v některých případech hodit, ale Macu se to rozhodně nevyrovná. Ještě vloni se proto nechal slyšet designér Vidit Bhargava, který připravil skvělý koncept přepracovaného systému iPadOS, který by 100% potěšil všechny jablíčkáře. Konečně by totiž přišla plnohodnotná okna. Tento koncept nám zároveň tak nějak ukazuje, co všechno bychom vlastně chtěli a jaké změny by uživatele tabletů náramně potěšily.

Jak by mohl vypadat přepracovaný systém iPadOS (Vidit Bhargava):

Okna ale nejsou tím jediným, co v případě iPadOS potřebujeme jako sůl. Poměrně zásadní je také způsob, jakým bychom s nimi mohli pracovat. V tomto ohledu poměrně tápe i samotný macOS, přičemž podstatně lepší by bylo, kdyby šlo v obou systémech okna uchycovat k okrajům a mít tak daleko lepší přehled nad právě otevřenými aplikacemi, než je neustále otevírat z Docku nebo se spoléhat na Split View. Stejně tak by potěšil příchod horního menu baru. Samozřejmě v některých případech je lepší mít k dispozici tradiční způsob zobrazení, který na iPadech funguje nyní. Přesně proto by nebylo na škodu, kdyby mezi nimi šlo přepínat.

Kdy přijde změna

Mezi jablíčkáři se také častokrát řeší, kdy by podobná změna vlastně mohla přijít. Spíše než kdy bychom se ale měli zaměřit na to, jestli vlastně vůbec přijde. Aktuálně totiž nejsou k dispozici žádné bližší informace a není tedy vůbec jasné, zdali se radikální změny systému iPadOS dočkáme. V tomto ohledu ale zůstáváme pozitivní. Je jen otázkou času, než se tablety promění z prostých zobrazovacích zařízení v plnohodnotné parťáky, které mohou s přehledem nahradit i takový MacBook.

.