Zavřít reklamu

Přihlášky FCC pro nově vydané AirTagy odhalily, že Apple zahájil regulační testování už téměř dva roky před jejich oficiálním oznámením – tedy v době, kdy se o nich začalo spekulovat poprvé. Před stejně dlouhou dobou se také snažil i o získání regulačního souhlasu. Federální komise ale není jediná, která měla na oddálení vydání tohoto příslušenství vliv. Řada dokumentů předložených Federální komisi Spojených států amerických pro komunikaci (FCC) naznačuje, že AirTag prošel oficiální certifikací v období od července do listopadu 2019. Navzdory testování, které proběhlo v polovině roku 2019, byly ale oficiální zprávy o regulační certifikaci vydány až v září a říjnu loňského roku.

Stejně jako všechno spotřební zboží, i produkty Applu musí projít rozsáhlým a přísným testováním nejen ve Spojených státech ale i regulačními agenturami zemí, kde bude samotné zařízení prodáváno. To samozřejmě ještě předtím, než se vůbec dostane na trh. Tento případ je obzvláště zajímavý tím, že AirTagy‌ byly předmětem spekulací po celé ty dva roky, od kdy na ně společnost podala přihlášku. Vždy se přitom zdálo, že je jejich uvedení už za rohem.

Za zpožděním nestojí jen FCC 

Za samotné zdržení může pravděpodobně i sám Apple. Klidně jsme se AirTagů mohli dočkat už vloni, ale pro společnost by to znamenalo možné vystavení se značnému riziku. Ta se tak soustředila na aktualizaci aplikace Najít a její otevření pro produkty třetích stran. Kdyby společnost nejdříve vydala své hardwarové příslušenství, pro které by měla ideálně šitý software, a pro nikoho jiného by zde již místo nezbylo, jednalo by se o protisoutěžní chování a Apple by čelil mnoha žalobám, které by pravděpodobně prohrál a musel by tak vyplatit značné pokuty.

Tímto krokem, tedy otevřením sítě Najít společnostem třetích stan, a to ještě před uvedením vlastního produktu, nemá jeho vlastní řešení, tedy AirTagy, žádnou výhodu před možnou konkurencí. I tak je zde ale kontroverze se společností Tile, která má podobný ekosystém, avšak v rámci svého ne tak rozšířeného řešení. Což se jí samozřejmě nelíbí a snaží se kopat na všechny strany. Samozřejmě jí nic nebrání do ekosystému Applu proniknout hlouběji, jako to udělaly značky BelkinVanMoof a Chipolo, jenže zde jde o peníze v první řadě. Řešení Applu je určeno jen pro komunikaci v rámci Apple zařízení (štítky sice mohou načíst i zařízení s Androidem, ale ne je vyhledávat). A to je to, co je pro Tile problém. Jeho aktuální štítky můžete použít jak s iOS, tak Androidem, ty nové pro Najít by pak už byly výhradně pro iOS, čímž by nebyly zajímavé pro zbytek trhu = méně prodejů a menší zisky.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více