Zavřít reklamu

Na úterý, 20. dubna 2021, mnoho z nás čekalo více než dva roky. Tak dlouho totiž byly vyhlíženy lokalizační štítky společnosti Apple, které nakonec dostaly očekávané jméno AirTag. Samozřejmě se ale najde někdo, kdo už takové příslušenství prodává a někdo, komu se taková konkurence nelíbí. Nyní takovou konkurencí je společnost Tile. Její argumenty proti Applu jsou ale možná docela opodstatněné, tedy alespoň pro společnost samotnou. 

Tile na jednu stranu vítá „spravedlivou soutěž“, kdy se na poli daného segmentu objevil nový konkurent, se kterým může společnost své produkty srovnávat, zároveň je ale „skeptická“ ohledně cílů Applu vzhledem k jeho historii využívání výhod své platformy k nespravedlivému omezení konkurence. Co to znamená? Že Apple u svých produktů bokem využívá ty možnosti systému, které jiným neposkytne.

Společnost Tile tedy žádá kongres, aby si na obchodní praktiky Applu specifické pro službu Najít posvítil. Jenže Apple udělal chytrý krok. Aby jej nikdo nepodezíral, tak dopředu oznámil otevření platformy Najít i výrobcům třetích stran. Ostatně s tím i oznámil plnou integraci lokalizačních štítků značky Chipolo.

Tile má podobnou funkčnost jako Apple 

Tile už má vlastní zavedenou síť pro sledování svých příslušenství a varianta Applu mu jednoduše leze do zelí. Spolupracuje na ni dokonce s více než 30 partnery, mezi které patří HP, Intel, Skullcandy nebo fitbit. Příslušenství označené podporou „Find My“ však může fungovat pouze s aplikací Najít‌ a je nepravděpodobné, že by se společnost Tile chtěla vzdát své zákaznické základny a začít pro tuto platformu své příslušenství nově vyvíjet.

Najít Tile

Společnost tak tvrdí, že Apple dokáže se svým AirTagem ovládnout většinový trh, a to jen díky své výhodě „první strany.“ I v případě produktů Tile platí, že pokud máte nainstalovánu jeho aplikaci, tak ta umožní najít ztracená zařízení ostatních uživatelů. Jedná se tedy prakticky o stejnou funkčnost, jen samozřejmě o poznání menší společnosti než jakou je Apple. Produkty Tile také nedisponují ultraširokopásmovou technologií. 

Tile již před kongresem svědčil v roce 2020, a to v kauze o údajném protisoutěžním chování společnosti Apple. Nyní tak činí znovu spolu s dalšími kritiky společnosti, včetně značek Match a Spotify. Těm se pro změnu nelíbí provize jablečné společnosti z App Storu, která každopádně nedávno byla snížena pro menší podniky. Mnoho větších společností nechce samozřejmě platit Apple vůbec – chtějí zpracovávat své vlastní platby přímo, aby jim šla plná požadovaná částka, například Epic Games a hra Fortnite.

.