Zavřít reklamu

Apple dnes odstartoval prodej nově představených telefonů iPhone 14 a iPhone 14 Pro. První šťastlivci si tak již dnes budou moci otestovat a vyzkoušet veškeré novinky, které spolu nová generace vlastně přináší. Jestliže doposud tápete nad tím, zda si pořídit obyčejný iPhone 14, nebo rovnou sáhnout po modelu Pro, pak je tento článek přímo pro vás. Nyní si totiž společně posvítíme na 5 důvodů, v čem je iPhone 14 Pro (Max) zkrátka a jednoduše na jiné úrovni.

Dynamic Island

Pokud se o nové iPhony zajímáte, pak rozhodně znáte jejich největší výhodu. V případě modelu iPhone 14 Pro (Max) je za největší novinku označován takzvaný dynamický ostrov neboli Dynamic Island. Apple se po letech ostré kritiky konečně zbavil horního výřezu, který nahradil dvojitým průstřelem. Ačkoliv jde o něco, na co jsme od konkurence zvyklí již řadu let, tak i přesto se to Applu podařilo posunout na zcela novou úroveň. Průstřely totiž úzce provázal s operačním systémem a díky kooperaci hardwaru a softwaru dokázal znovu ohromit řadu jablíčkářů.

Dynamic Island proto dokáže posloužit pro daleko lepší notifikace, kdy zároveň informuje o řadě systémových informacích. Jeho hlavní síla však tkví v jeho designu. Novinka zkrátka vypadá fantasticky a těší se přízni veřejnosti. Díky tomu jsou notifikace podstatně živější a dynamicky se mění podle svého typu. V tomto stylu tak telefon dokáže různě informovat o příchozích hovorech, připojení sluchátek AirPods, autentizaci Face ID, platbách Apple Pay, AirDrop, nabíjení a řadě dalších. Pokud vás Dynamic Island zajímá podrobněji, pak vám můžeme doporučit níže přiložený článek, který detailně shrnuje veškeré informace týkající se této novinky.

Always-on

Po letech čekání jsme se konečně dočkali. Apple se v případě iPhone 14 Pro (Max) pochlubil always-on displejem, který svítí a informuje o nezbytnostech i v případech, kdy je zařízení uzamčené. Pokud bychom si vzali starší iPhone a uzamkli jej, pak máme jednoduše smůlu a z obrazovky nevyčteme vůbec nic. Always-on tento limit překonává a dokáže nám vykreslit zmiňované nezbytnosti v podobě aktuálního času, notifikací a widgetů. A to i přesto, aniž by v takovém případě zbytečný plýtval energií.

iphone-14-pro-always-on-display

Jakmile je displej v always-on režimu, výrazně snižuje svou obnovovací frekvenci pouze na 1 Hz (z původních 60/120 Hz), díky čemuž je odběr energie ve srovnání s běžným používáním prakticky nulový. Úplně stejně na to jdou i jablečné hodinky Apple Watch (Series 5 a novější, s výjimkou modelů SE). Tato novinka v podobě příchodu Always-on displeje jde navíc ruku v ruce s novým operačním systémem iOS 16. Ten se totiž dočkal kompletně přepracované zamknuté obrazovky, kterou si nyní jablíčkáři mohou přizpůsobit a umístit na ni i widgety. Always-on je ale prozatím exkluzivní funkcí pro modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max.

ProMotion

Pokud máte iPhone 12 (Pro) a starší, pak pro vás další poměrně zásadní změnou bude displej s technologií ProMotion. To konkrétně znamená, že displej nových iPhonů 14 Pro (Max) nabízí až 120Hz obnovovací frekvenci, která se navíc dokáže variabilně měnit na základě zobrazovaného obsahu, čímž šetří baterii. Právě ProMotion displej je jednou z nejviditelnějších změn. Ovládání iPhonu je najednou podstatně svižnější a živější. Dřívější iPhony se totiž spoléhají jen na 60Hz obnovovací frekvenci.

V praxi to pak vypadá vcelku jednoduše. Vyšší obnovovací frekvence si můžete povšimnout především při scrollování obsahem, přejíždění mezi stránkami a obecně v případech, kdy máte systém takříkajíc v pohybu. Jedná se o parádní vychytávku, kterou opět od konkurence můžeme znát již léta. Ostatně právě proto Apple dlouhou dobu čelil kritice, že se ještě nepochlubil vlastním řešením.

Novější čip A16 Bionic

Z letošní generace jablečných telefonů se pouze modely Pro a Pro Max dočkaly novějšího čipsetu Apple A16 Bionic. Naopak základní model, případně také model Plus, se musí spokojit s čipem A15 Bionic, který mimochodem pohání i celou loňskou řadu nebo iPhone SE 3. generace. Pravdou totiž je, že jsou jablečné čipy na míle daleko před svou konkurencí, díky čemuž si Apple mohl podobný krok dovolit. I přesto jde však o zvláštní rozhodnutí, které není typické ani pro telefony od konkurence. Pokud tedy máte zájem jen o to nejlepší a chcete mít jistotu, aby vám váš iPhone běžel svižně bez sebemenších záseků i po několika letech, pak je model iPhone 14 Pro (Max) jasnou volbou.

Ne nadarmo je totiž čipset označován za mozek celého systému. Právě proto je na místě od něj chtít jen to nejlepší. Když už si navíc chcete koupit telefon z roku 2022, je poměrně logické, že v něm budete chtít aktuální čip – obzvlášť s ohledem na jeho důležitost.

Lepší výdrž baterie

Aby toho nebylo málo, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Max se navíc pyšní lepší výdrží baterie ve srovnání se základními modely. Pokud je pro vás tedy výdrž baterie na jedno nabití klíčová, pak by vaše pohledy měly směřovat spíše k tomu nejlepšímu, co momentálně Apple nabízí. V tomto ohledu navíc poměrně důležitou roli sehrává i již zmiňovaný čipset Apple A16 Bionic. Je totiž právě na čipu, jak nakládá s dostupnou energií. Trendem posledních let pak také je, že se sice výkon čipů neustále zvyšuje, ale i přesto jeho energetická náročnost klesá.

iphone-14-pro-design-9

To platí dvakrát tolik v případě čipsetu Apple A16 Bionic. Ten si totiž zakládá na 4nm výrobním procesu, zatímco model A15 Bionic ještě na 5nm výrobním procesu. Pokud byste chtěli vědět blíže, co vlastně nanometry určují a proč je z hlediska úspornosti mít čipset, který si zakládá na co možná nejnižším výrobním procesu, tak vám můžeme doporučit níže uvedený článek.

.