Zavřít reklamu

John Gruber patří mezi nejuznávanější blogery o Applu a do svého podcastu si pravidelně zve zajímavé hosty. Tentokrát se však v The Talk Show objevila dvojice, která hladce předčí většinu předchozích. Gruberovo pozvání přijali nejvyšší manažeři Applu: senior viceprezident internetového softwaru a služeb Eddy Cue a senior viceprezident softwarového inženýrství Craig Federighi. Témat k řešení bylo pochopitelně mnoho, protože Cue s Federighim se podobně jako jejich kolegové s tiskem příliš často nebaví.

Eddyho Cuea nejprve Gruber konfrontoval s nedávným článkem jiného uznávaného technologického komentátora Walta Mossberga, který na The Verge napsal o aplikacích Applu, jež by potřebovaly vylepšit. Nativní aplikace aplikace na Macu i v iOS dle něj potřebují razantní změnu a přímo zmínil například Mail, Fotky nebo iCloud a největší kritiku sklidily iTunes, které se prý kvůli složitosti dokonce děsí otevírat.

Cue, jenž má iTunes na starost, oponoval tím, že tato aplikace byla navržena v té době, kdy uživatelé synchronizovali svá zařízení pomocí kabelů. V tomto ohledu byly iTunes centralizovaným místem, kde byl všechen obsah pečlivě střádán. Dále Eddy Cue dodal, že s představením Apple Music se společnost rozhodla upřednostňovat hudbu právě pomocí streamingu a nadále pracuje na integrování již zakoupených hudebních počinů přes iTunes do této aplikace.

„Nepřestáváme přemýšlet, jak přestavět iTunes do lepšího pojetí, ať už z hlediska samostatné aplikace pro některé složky či všechny složky, které se nacházejí uvnitř. Momentálně jsme iTunes vdechli nový design, který přijde příští měsíc s novým operačním systémem OS X 10.11.4 a z hlediska využití muziky bude ještě jednodušší,“ prozradil Cue, podle kterého se Applu rozhodl, že aktuálně uzpůsobí iTunes tak, aby jim dominovala právě hudba.

K iTunes se vyjádřil také Federighi, podle kterého existuje určitá skupina uživatelů, jež o větší softwarové změny nemá zájem, a další problém představuje také fakt, že aktualizovat již zaběhnutý software není tak jednoduché, zejména pak aby změny uspokojily většinu aktuálních či potenciálních uživatelů.

Cue s Federighim také zmínili obrovský rozsah aktivních iOS zařízení, který překročil hranici jedné miliardy. Zároveň dlouholetí zaměstnanci Applu prozradili zajímavá čísla týkající se dalších služeb: iCloud používá zhruba 738 milionů uživatelů, přes iMessage se za sekundu odešle 200 tisíc zpráv a v rámci iTunes a App Storu se týdně provede 750 milionů plateb. Nadále roste také hudební streamovací služba Apple Music, která aktuálně hlásí 11 milionů předplatitelů.

„Nejprve bych řekl, že neexistuje nic, o co se usilovněji zajímáme,“ hlásil na téma aplikací a služeb Federighi. „Každý rok nově realizujeme věci, ve kterých jsme byli dobří rok předešlý, a techniky, jež jsme používali minule k představení těch nejlepších aplikací, jsou pro příští rok neadekvátní, jelikož se pomyslná laťka neustále zvyšuje,“ dodal Federighi a následně zmínil, že podstata všech softwarových počinů Applu se významně během pěti let posunula kupředu a kalifornská firma se i nadále snaží přicházet s novými přelomovými funkcemi.

Federighi v Gruberově podcastu prozradil také informaci o chystané aktualizaci aplikace Remote pro iOS, která dostane podporu hlasové asistentky Siri. Díky tomu bude snazší ovládat Apple TV a také na ní například lépe hrát multiplayerové hry, protože uživatel bude mít vedle originálního ovladače k dispozici druhý stejně schopný v podobě iPhonu. Podle očekávání se tedy v tvOS 9.2 objeví významnější podpora Siri.

John Gruber se nebál zeptat ani na šéfa obou hostů, výkonného ředitele Applu Tima Cooka, který na Twitter poslal fotografii, jež vyvolala plno emocí. Cook se účastnil finále Super Bowlu a na konci fotil vítězný tým Denver Broncos, jenže jeho fotografie byla poměrně nekvalitní a rozmazaná, až ji na konec šéf Applu, který se ve svých iPhonech pyšní kvalitními fotoaparáty, stáhl.

„Myslím si, že to bylo skvělé, jelikož to ukazovalo, jak je Tim náruživým sportovním fanouškem a jak byl vyloženě nadšen z toho, že jeho tým vyhrál,“ nedělá z toho velkou vědu Cue.

Nejnovější díl podcastu The Talk Show, který rozhodně stojí za pozornost, si můžete stáhnout na webu Daring Fireball.

.